Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania...

  Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania śląskich lekarzy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo
  1/4
  przejdź do galerii

  Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo ©Dziennik Zachodni

  Z powodu smogu w aglomeracji rośnie liczba zachorowań i zgonów wskutek zawałów i udarów mózgu. Pojawiają się też problemy z układem krążenia.
  Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego udowodnili, że smog w aglomeracji oznacza wzrost liczby zachorowań i zgonów z powodu zawałów i udarów mózgu. Rośnie też liczba wizyt w poradniach z powodu problemów z funkcjonowaniem układu krążenia.

  Przeanalizowano nie tylko szczegółowe dane gromadzone w Śląskiej Bazie Sercowo-Naczyniowej - z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni, ale także dane pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Sprawdzono dziesiątki tysięcy przypadków, porównując dobowe dane dotyczące jakości powietrza z liczbą hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków, a także liczbą wizyt w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i śmiertelnością z każdej przyczyny oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych. Statystyki są zatrważające.

  Zobaczcie, co na temat smogu mówią mieszkańcy


  Z analizy specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w okresie ogłoszenia alarmu smogowego o 8 proc. rośnie liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

  Oczywiście od dawna łączono zatrute związkami chemicznymi powietrze z większą zachorowalnością, ale jeszcze nikt przed lekarzami z Zabrza nie przeprowadził w Polsce badań na tak szeroką skalę i tak precyzyjnych. Powstanie tego niezwykle cennego raportu nie byłoby możliwe dzięki dostępowi do prowadzonej przez Centrum w Zabrzu Śląskiej Bazy Sercowo-Naczyniowej , która obejmuje dane z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni oraz danych pochodzących z NFZ.

  - Przeanalizowaliśmy 43 249 przypadków zawału serca, 25 123 udarów mózgu, 4 260 zatorowości płucnej, a także 32 788 hospitalizacji pacjentów z migotaniem przedsionków oraz 14 016 058 wizyt w Poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w latach 2006-2014 - wylicza prof. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki Kardiologii w zabrzańskim centrum.

  Te liczby mówią o rozmiarze przedsięwzięcia, zwłaszcza, że specjaliści przebadali też dokumentację ponad 170 626 zgonów, w tym 74 052 z przyczyn sercowo-naczyniowych z lat 2006-2013. Materiał badawczy nie dość więc, że jest ogromny to niezwykle wiarygodny.

  KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ, GDZIE SMOG JEST NAJWIĘKSZY


  Do analizy włączono dane pacjentów zamieszkujących w latach 2006-2014 teren aglomeracji, a konkretnie Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świętochłowic, Tychów i Zabrza.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  ni ma węgla, ni ma smogu!:)

  jk1988

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlatego tak ważne jest, aby palić w dobrym piecu i dobrym paliwem...
  Smog? Choroby?
  Przecież wiadomo, że to nie bierze się znikąd...
  Ja wiele lat temu wymienilam piec na ekologiczny,...rozwiń całość

  Dlatego tak ważne jest, aby palić w dobrym piecu i dobrym paliwem...
  Smog? Choroby?
  Przecież wiadomo, że to nie bierze się znikąd...
  Ja wiele lat temu wymienilam piec na ekologiczny, certyfikowanego producenta Kostrzewa. Palę w nim peletem. Oszczędzam czas, pieniądze i przyczyniam się do ratowania środowiska. Gminy dają dofinansowania na piece. Na stronie http://www.wyszukiwarkadotacji.pl/ możesz sprawdzić, czy aktualnie w Twojej gminie są dofinanowania. Ja jak wymieniałam piec, skorzystałam z dopłaty aż około 80%! Można? Można!:)

  A jeszcze bardzo ważne info. Na stronie http://www.pelet.info.pl/ jest zestawienie cen paliw.. więc jeśli nadal nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi (węgiel, pelet, gaz... ) - podane jak na tacy:)

  Mam nadzieję, że pomogę chociaż kilku osobom:)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystarczy zmienić sposób palrnia

  radzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Wystarczy zmienić sposób palenia węglem na górne . To prosta fizyka ale tego w mediach się nie dowiecie....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smog

  fyrlok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  co tu badac? Sytuacja jest znana juz od x-lat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polcki okupant widac jusz zapomniol, jak nos skudlou.

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A co bouo bes te lata jak Polcka wycyckiwaua nasz sloncki Hajmat? Kogo to szterowalo, co wylatuje bes kominy w Szopiynicach, na Jozefowcu, abo w Chorzowie? Fto dbou o srodowisko i warunki pracy na...rozwiń całość

  A co bouo bes te lata jak Polcka wycyckiwaua nasz sloncki Hajmat? Kogo to szterowalo, co wylatuje bes kominy w Szopiynicach, na Jozefowcu, abo w Chorzowie? Fto dbou o srodowisko i warunki pracy na koksowniach i w zakladach koksochemicznych w Chorzowie Batorym abo kaj indzij na naszym Sloncku. Wazne dlo polckigo okupanta bouo wycyckac co sie dauo, a jak bouo brynclich - wyciepnonc nos na hasiok polckich "osiagniec".
  Teroski - jak jusz prawie wszystko je przepultane, straszy sie nos smogiym!
  Ale w koncu i te czasy "dobrobytu socjalistycznego" my jakojs przezyli - a teroski warsiafsko-sosnowieckie pieski niy umiom naszego luftu strowic!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty francik!

  raps d.5-te (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wsiota koty mota, srota na koty zwalota. Dej sie siana.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo