MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SMS jest receptą na rozładowanie kolejek w urzędach

Sławomir Cichy
arc.
Powiadomienie sms-em o stanie konta w banku, wysokości rachunku za energię elektryczną, telefon czy gaz to już standard. Okazuje się także, że co piąty urząd w Polsce wysyła do obywateli smsy i e-maile o możliwości odbioru prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego. Z możliwości wysyłania powiadomień na telefon albo pocztą elektroniczna korzysta już ponad 80 z 380 starostw. W województwie śląskim zaledwie.... 10.

Jak dowiedzieliśmy się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która jest autorem tego rozwiązania informatycznego i produkuje niemal wszystkie dokumenty wydawane przez administrację samorządową i państwową, w naszym regionie z bezpłatnej usługi powiadamiania korzystają już starostwa w Będzinie, Gliwicach, Pszczynie, Wodzisławiu Śląskim i Zawierciu a także w UM: Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Piekar Śląskich.

- Dzięki takim rozwiązaniom urząd staje się bardziej przyjazny obywatelowi. Nie trzeba dowiadywać się o dokument, dzwonić czy składać niepotrzebnej wizyty w urzędzie, gdyż informacja o terminie odbioru sama trafi do zainteresowanego - mówi Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produktów i usług identyfikacyjnych PWPW SA. - Liczymy, że dostępność tej usługi będzie rosnąć, bowiem prowadzimy rozmowy z kolejnymi starostwami - dodaje.

Jak działa system? Mówiąc w dużym uproszczeniu - automatycznie. W chwili, w której urzędnik zaznaczy w systemie odbiór dokumentu , system generuje komunikat, który za pośrednictwem PWPW trafia na komórkę albo mail osoby której dotyczy. Usługa jest dla obywatela bezpłatna.

- System praktycznie rozładował na kolejki w Wydziale Komunikacji. Mogę to potwierdzić nawet z własnych obserwacji - mówi Dariusz Czapla z UM w Katowicach, który w ostatnim czasie musiał wymienić dokumenty. O tym, że są do odbioru został powiadomiony właśnie sms-em.

Na bazie tego rozwiązania PWPW SA przygotowała również system sms-owej komunikacji, dzięki któremu władze samorządowe będą mogły ostrzegać mieszkańców o zagrożeniach burzowych lub powodziowych oraz informować o korkach, remontach czy imprezach kulturalnych, choć takie rozwiązania już funkcjonują w wielu gminach naszego regionu.

Choćby we wspomnianych wcześniej Katowicach. Na stronie internetowej miasta w odpowiedniej zakładce wystarczy wyrazić chęć otrzymywania informacji na komórkę z interesującej nas dziedziny.

O tym, że system powiadamiania o wydarzeniach w gminie albo sytuacji pogodowej nie jest skomplikowany i kosztowny w utrzymaniu może świadczyć fakt, że funkcjonuje w wielu nawet niewielkich gminach naszego regionu. Na przykład w liczącej 6 tys. mieszkańców gminie Popów w powiecie kłobuckim.

- Przekazujemy mieszkańcom za pośrednictwem sms-ów najrozmaitsze informacje. Począwszy od planowanych przerw w dostawie wody po zagrożenia burzami czy silnymi opadami. Informacje są formatowane w zależności od tego, jakiej miejscowości dotyczy problem. Mogą je otrzymać także wszyscy zarejestrowani w systemie - mówi wójt Bolesław Świtała. Aby korzystać z powiadomień sms-em tak jak w przypadku Katowic, trzeba zarejestrować się korzystając ze strony internetowej gminy.

Wstrzymano finansowanie e-urzędu

Komisja Europejska poinformowała w kwietniu, że wstrzymuje dofinansowanie całego projektu e-urząd. To wynik śledztw prowadzonych przez CBA oraz prokuraturę w ministerstwach.

Oznacza to, że nie tylko Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji musi sobie radzić samo z udźwignięciem finansowania projektu. Również starostwa i gminy we własnym zakresie muszą popychać do przodu projekty cyfrowego kontaktu z mieszkańcami.
Dobra informacja jest taka, że zgodnie założeniami MAC powstało rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw 16 maja 2012 r. o krajowych ramach interoperacyjności. Zgodnie z jego założeniami nie musimy już biegać po urzędach po odpisy aktów, kopie dokumentów, zaświadczenia, oświadczenia. Jeśli taki dokument będzie potrzebował urząd w toku rozpatrywania jakiejś sprawy albo by wydać dokument musi sam go sobie załatwić.

Niestety zła informacja jest taka, że wydłużono perspektywę wprowadzenia e-dowodów osobistych. Mówi się o latach 2013-20. Ale bliższy jest ten drugi termin. Dopiero też w perspektywie 2020 roku urzędy mają nam niejako z obowiązku przysłać poczta elektroniczną i SMS-em informację, że kończy się ważność jakiegoś dokumentu i należy postarać się o wydanie nowego.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera