Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solarium może być niebezpieczne! Nastolatki dostaną zakaz wchodzenia do solariów

Magdalena Fraj
U korzystających z solarium ryzyko wystąpienia czerniaka jest sześć razy wyższe
U korzystających z solarium ryzyko wystąpienia czerniaka jest sześć razy wyższe 123rf
Nie będzie już solariów dostępnych dla nastolatków. Posłowie chcą zakazać korzystania z nich niepełnoletnim. Ma się też zwiększyć kontrola nad urządzeniami.

Brazylia i wybrane stany Australii zabraniają całkowicie korzystania z solariów. W Wielkiej Brytanii, Niemczech, Portugalii, Austrii, Belgii opalać się w nich nie mogą osoby niepełnoletnie. Tymczasem np. w Katowicach, Rudzie Śląskiej czy Sosnowcu ze sztucznego słońca korzystać można bez ograniczeń wiekowych. Lekarze biją na alarm, a posłowie pracują nad zmianami w prawie.

Odwiedziliśmy kilka solariów w województwie śląskim. Ich właściciele zarzekają się, że klientów do 18. roku życia nie mają. Czy na pewno? Trudno im wierzyć, bo opalone na heban szesnastolatki to wcale nierzadkie zjawisko na naszych ulicach. Wkrótce ma się to zmienić - onkolodzy wraz z posłami już rozpoczęli pracę nad odpowiednimi przepisami, które zabronią niepełnoletnim korzystania z solariów.

- Po wakacjach zbierze się zespół parlamentarny, który będzie pracować nad projektem zapisów. Oprócz regulacji dotyczących wieku, pojawią się także regulacje dotyczące stosowania atestowanego sprzętu - mówi posłanka PO Alicja Dąbrowska.
Wiele solariów nie spełnia standardów bezpieczeństwa.

W 2013 roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 35 proc. skontrolowanych urządzeń opalających ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu promieniowania lamp.

- W solariach przez długi czas lampy nie są wymieniane. Czasem pojawiają się też nieprawdziwe informacje dotyczące lamp, których nie da się zweryfikować. Nie mamy kontroli nad faktyczną dawką emitowanego promieniowania - mówi Marta Smyczek, kosmetolog z centrum dermatologii Bejda Medical w Warszawie.

Dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Skóry All4Skin w Katowicach ostrzega przed skutkami korzystania z solarium: - W Stanach Zjednoczonych rocznie z łóżek samoopalających korzysta 30 mln osób, z czego 3 mln stanowią młodzi dorośli. 24 proc. osób korzystających z solariów to ludzie w wieku od 13 do 19 lat.
Należy przypuszczać, że u nas jest podobnie. Oficjalnych statystyk niestety nie ma. Wystarczy jednak rozejrzeć się po ulicach, by rozwiać wątpliwości. Opalenizna w naszej kulturze jest synonimem atrakcyjności, zwłaszcza dla bardzo młodych osób, które nie są w stanie dostrzec zagrożeń dla zdrowia.

- Promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest za uszkodzenia DNA komórek, efekt immunosupresyjny, a co za tym idzie częstsze powstawanie raków skóry oraz czerniaka - dodaje dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek. Dodaje, że u korzystających z solariów ryzyko wystąpienia czerniaka jest sześciokrotnie wyższe.

Lekarze alarmują, że coraz częściej mają do czynienia ze zjawiskiem tanoreksji, czyli psychologicznego uzależnienia, by ciągle być opalonym.

Rozmawiamy z

Czy zmiany w prawie zabraniające korzystania z solariów osobom do lat 18 są na pewno konieczne?
Oczywiście, że tak. Jestem zwolenniczką wprowadzenia takich zmian w ustawodawstwie. Polska idzie tutaj w dobrym kierunku. Cieszę, że ten problem został zauważony. Należy zrobić wszystko, by zadbać o zdrowie młodych ludzi.

Dlaczego brak ograniczeń w dostępie do solariów jest zły? Jakie są skutki takiego stanu prawnego?
Umieralność na czerniaka wywołanego opalaniem, także tym w solarium, jest ciągle bardzo wysoka. Dzieci nie powinny w ogóle korzystać z łóżek samoopalających, a rodzice, którzy zabierają swoje dzieci do solariów, wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością. Dorośli sami bardzo często nie kontrolują swoich pobytów w solariów. Dużo słyszy się o osobach wpadających w nałóg opalania, o tanoreksji. Trzeba zrobić wszystko, by uchronić przed tym dzieci oraz przede wszystkim zmniejszyć liczbę osób, którzy umierają każdego roku na czerniaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!