Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność z PGG za „czternastkami"

Redakcja
7 lutego: niespokojna noc w KHW
7 lutego: niespokojna noc w KHW Marzena Bugała
Solidarność działająca w Polskiej Grupie Górniczej przedstawiała pięć warunków, które muszą zostać spełnione, aby podpisać porozumienie na mocy, którego do PGG zostanie włączony Katowicki Holding Węglowy. Jednym z nich jest renegocjowanie porozumienia z kwietnia 2016 roku, a w efekcie przywrócenie w PGG „czternastki".

– Solidarność z Polskiej Grupy Górniczej nie jest przeciwna przyłączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego, natomiast sprzeciwia się sposobowi, w jaki strona rządowa zmierza do realizacji tego planu - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG.

- Przedstawiciele rządu z jednej strony straszą pracowników KHW, że jeżeli nie poddadzą się procesowi połączeniu na warunkach narzucanych przez ministerstwo, to ogłosi się upadłość holdingu. Z drugiej strony natomiast straszy się pracowników PGG, że będą za tę upadłość odpowiedzialni. Ten sposób postępowania jest nie do przyjęcia. To próba skłócenia załóg obu firm w imię zasady „dziel i rządź" - dodaje.

CZYTAJCIE TEŻ:
Czternastka w ratach
Niespokojna noc w KHW

Chodzi o planowaną wielką fuzję spółek górniczych, które w Katowicach sąsiadują ze sobą: siedziba PGG znajduje się przy ul. Powstańców, a KHW przy ul. Damrota. Połączenie z sąsiadami "zza miedzy" budzi spore emocje po jednej, i po drugiej stronie.

Wczoraj strony społeczne z obu spółek otrzymały projekt porozumienia, które miałoby być podstawą połączenia. Związkowcy z KHW niedługo po otrzymaniu tego projektu poinformowali, że jest on dla nich "nie do przyjęcia".

W piątek swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Solidarność z PGG, która poinformowała o pięciu warunkach, które muszą zostać spełnione, aby porozumienie o fuzji podpisać.

Niespokojna noc w KHW. Dzisiaj masówki w kopalniach

Jednym z nich jest renegocjowanie zapisów porozumienia z kwietnia 2016 roku (było podstawą powołania nowej spółki, która zastąpiła doprowadzoną na skraj bankructwa Kompanię Węglową) dot. zawieszenia elementów wynagrodzenia. Chodzi zatem o przywrócenie "czternastki", bowiem na to właśnie zgodzili się górnicy - nagroda roczna (zgodnie z tymi zapisami) została zawieszona na dwa lata.

– 6 lutego w czasie spotkania przedstawicieli strony społecznej z władzami resortu energii na żadne pytanie dotyczące funkcjonowania połączonych struktur nie otrzymaliśmy odpowiedzi, która rozwiałyby nasze wątpliwości. Były natomiast działania, które odebraliśmy jako próbę skłócenia załóg. Dlatego też Solidarność z PGG przyjęła stanowisko, że przed połączeniem obu spółek musi zostać uzgodnione i podpisane porozumienie, które zagwarantuje pracownikom, że nie będą po raz kolejny płacić za nie swoje błędy – podkreśla szef Solidarności w PGG.

Oto pięć warunków Solidarności z PGG, które muszą zostać spełnione przed podpisaniem porozumienia o fuzji z KHW:

  1. Przywrócenie zawieszonych elementów wynagrodzenia poprzez renegocjacje paragrafu 1 punkt 2 porozumienia z 19 kwietnia 2016 roku pomiędzy Kompanią Węglową, Polską Grupą Górniczą, a organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej.
  2. Gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej.
  3. Gwarancja dalszego funkcjonowania wszystkich kopalń i ruchów oraz zakładów Polskiej Grupy Górniczej.
  4. Zapewnienie normatywnego obłożenia na stanowiskach pracy gwarantującego bezpieczną realizację zadań.
  5. Gwarancja utrzymania inwestycji na poziomie nie mniejszym niż zapisany w Planie Techniczno - Ekonomicznym PGG na rok 2017 i zwiększenie tego poziomu w latach następnych.

Włączenie KHW do PGG to program ratunkowy dla holdingu. Początkowo koncepcja ta nie była brana pod uwagę, a została zaproponowana przez banki, które posiadają obligacje tej spółki. Do fuzji miałoby dojść do 1 kwietnia.

W miniony poniedziałek minister energii - Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jeśli porozumienie o połączeniu zostanie podpisane ze stroną społeczną do końca lutego, do 3 marca górnicy z KHW otrzymają zaległą część "czternastki". Związkowcy z KHW mówią, że czują się szantażowani takim stawianiem sprawy i już zapowiedzieli, że jeśli pieniądze na wpłyną na konta pracowników do 3 marca, nawet jeśli porozumienie do tego czasu nie zostanie podpisane, 6 marca odbędzie się górnicza demonstracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty