Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sośnierz: Dziecko by się domyśliło, że epidemia wybuchnie w kopalniach. Nie stłumiliśmy aktywnie żadnych ognisk i one ciągle się odradzają

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Andrzej Sośnierz
Andrzej Sośnierz Piotr Smolinski
Minister Szumowski mówił dziś, że nie ma na Śląsku „transmisji poziomej” wirusa? Jak to nie ma? A jeden górnik od drugiego zaraził się jak? Pionowo? Ja w ogóle nie rozumiem tego języka. Na Śląsku są tylko ogniska koronawirusa? A co ma być? Epidemia tak właśnie przebiega i rozwija się: ogniskami. Wirus nie kalkuluje sobie, że zarazi co dziesiątego. Ciężko słucha się czegoś takiego. Fakty są takie, że nie stłumiliśmy aktywnie żadnych ognisk i one ciągle się odradzają - mówi DZ Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia (PiS), były szef NFZ.

Znowu wszystko wina Śląska?
To nie jest wina Śląska, tylko tych, którzy nie zadbali o to, jak odpowiednio tłumić ogniska epidemii. Mówiłem o tym od tygodni, nawet dziecko domyśliłoby się, takie ogniska będą wybuchać w kopalniach.

Ale premier i minister zdrowia przekonywali, że epidemię mamy pod kontrolą. A dziś wicepremier Sasin zamyka 12 kopalń.
Niczego nie mieliśmy pod kontrolą i sam przed tym ostrzegałem. Nie mówimy o przepowiadaniu przyszłości, to było całkowicie do przewidzenia, tymczasem Ministerstwo Zdrowia zaniedbało walkę z epidemią, nie przygotowało żadnej właściwej reakcji na to, co mogło zdarzyć się na Śląsku, jak i w innych dużych, gęsto zaludnionych regionach.

Masowe badania górników, teraz zamykanie kopalń. To nie jest właściwa reakcja?
Gdy na Śląsku uruchomiono masowe badania, zaczęło to przypominać prawdziwą walkę z epidemią. Ale ciągle brakuje np. zespołów przeciwepidemicznych, które prowadziłyby równolegle skuteczny i skrupulatny wywiad. Taki, który szybko identyfikowałby zakażonych i ich kontakty. Na Śląsku pomoc ze strony władz centralnych jest niewielka i myślę tu o strategii działania, która opiera się praktycznie wyłącznie na aktywności wojewody. Ministerstwo Zdrowia i Główny Instytut Sanitarny biernie poddali się epidemii.

To jeszcze raz: premier, również prezydent mówili w ubiegłym tygodniu, że z epidemią wygrywamy.
Polska, jak i cała Europa wschodnia choruje i zakaża się inaczej, więc skończmy z tymi porównaniami do Włoch czy Hiszpanii. To są dwie zupełnie inne wrażliwości biologiczne. To już jest fakt, że w krajach byłego bloku wschodniego reagujemy na koronawirusa inaczej niż w Europie zachodniej i może wynikać to z obowiązkowych szczepień na gruźlicę, które u nas przeprowadzano w PRL, a które nie były powszechne na Zachodzie. To nie jest zasługa rządu, że mamy mniejszą umieralność niż we Włoszech – dziękujmy raczej zwyczajom poprzedniego ustroju. Nie porównujmy się z Włochami, porównajmy się ze Słowacją, w której na milion mieszkańców jest tylko 5 ofiar śmiertelnych, czyli sześć razy mniej niż w Polsce.

Wróćmy do górnictwa. 5 kwietnia wykryto pierwsze zakażenie w kopalni. Po dwóch miesiącach wicepremier Sasin zamyka 12 kopalń. O czym to świadczy?
O niefrasobliwości, a przy tym o braku umiejętności podejmowania decyzji. Do tej pory w Polsce ministerstwo zdrowia nie zbudowano tak potrzebnej bazy laboratoryjnej do wykrywania wirusa. Badania wśród górników dobrze to pokazały, gdy na wyniki trzeba było czekać kilka, a nawet kilkanaście dni. Tak to możemy te problemy wydłużać w nieskończoność i udawać, że nadal wypłaszczamy krzywą. Rząd nie ma nawet świadomości, że po tych chaotycznych działaniach wobec epidemii, zwłaszcza na Śląsku, górnicy stracą resztki zaufania do premiera, ministrów czy innych polityków, którzy powinni podejmować słuszne decyzje. Górnicy tracą wiarę, że ktoś nad tym wszystkim panuje i ja nad tym ubolewam.

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie wstrzymają wydobycie. Lista kopalń.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie...

Sam pomysł zamknięcia kopalń słuszny?
Lepiej późno niż wcale, choć – powtórzę po raz setny: gdyby wprowadzono program walki z epidemią, takich ognisk na Śląsku w ogóle by nie było albo byłyby dużo mniej intensywne. Minister zdrowia mówi: to tylko ogniska. A co ma być? Epidemia tak właśnie przebiega i rozwija się: ogniskami. Wirus nie kalkuluje sobie, że zarazi co dziesiątego. Ciężko słucha się czegoś takiego.

Minister Szumowski mówił dziś, że nie ma na Śląsku „transmisji poziomej” wirusa.
Jak to nie ma? A jeden górnik od drugiego zaraził się jak? Pionowo? Ja w ogóle nie rozumiem tego języka.

Kiedy w Polsce skończy się epidemia?
Nie wiem. Nasza krzywa wciąż przebiega jak w Szwecji. Nie stłumiliśmy aktywnie żadnych ognisk i one ciągle się odradzają.

U nas jest gorzej czy jesteśmy, górnicy są, po prostu lepiej zdiagnozowani?
Jedyna różnica polega na tym, że mamy więcej zakładów, w których epidemia może się łatwiej rozwijać. Czy premier i minister zdrowia nie wiedzieli tego dwa miesiące temu? Dla śląskiego górnictwa należało już dawno przygotować specjalny program zapobiegania epidemii. Czy przygotowano? Nie.

Minister zdrowia zasłużył na dymisję?
Nie będę odpowiadał.

A kto bardziej Łukasz Szumowski czy Jacek Sasin?
Wicepremier Sasin przyjechał na Śląsk i musi łagodzić sytuację.

Co pan sądzi o wątpliwościach dotyczących decyzji ministra i interesów jego krewnych na styku polityki i biznesu?
Wątpliwości są i powinny być jednoznacznie wyjaśnione. Bez tego mamy atmosferę niedomówień, tym groźniejszą, gdy nieskutecznie walczymy z epidemią.

To dlaczego pan nie głosował za wotum nieufności dla Szumowskiego?
Wyłączyłem się z tego głosowania, bo uważam, że najpierw należałoby wyjaśnić wątpliwości dotyczące spraw biznesowych powiązanych z rodziną ministra.

Niektórzy mówią, że to jakaś osobista uraza. Pańska, oczywiście.
Dlaczego miałbym nosić jakąś urazę? Sprawy dotyczące epidemii diametralnie nas różnią. To wszystko.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera