Sosnowiec: jest nowa pracownia motocyklowa w CKZiU ZDJĘCIA

  Sosnowiec: jest nowa pracownia motocyklowa w CKZiU ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie działającego w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu Technikum Samochodowo-Mechatronicznego mają do dyspozycji nową
  1/58
  przejdź do galerii

  Uczniowie działającego w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu Technikum Samochodowo-Mechatronicznego mają do dyspozycji nową pracownię mechaniki motocyklowej ©Tomasz Szymczyk

  Uczniowie działającego w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu Technikum Samochodowo-Mechatronicznego mają do dyspozycji nową pracownię mechaniki motocyklowej. Udało się ją stworzyć dzięki hutniczemu koncernowi Arcelor Mittal Poland. Sosnowieckie CKZiU to jedna z dziewięciu szkół partnerskich koncernu w ramach programu ZainSTALuj się.
  - Dla ArcelorMittal Poland ułatwienie młodzieży podjęcia pracy w przemyśle jest ważnym elementem dialogu lokalnego. Mam nadzieję, że nowa pracownia pomoże uczniom w nauce zawodu i pozwoli realizować marzenia – mówi Karolina Muza, szef Odpowiedzialności Biznesu w ArcelorMittal Poland.

  Działalność nowej pracowni uroczyście zainaugurowano w czwartek w budynku warsztatów szkolnych.

  - Działamy wspólnie z ArcelorMittal Poland od kilku lat i możemy doświadczać nowych form współpracy.
  To nie tylko sprawy typowo kształcenia zawodowego, ale i rozwoju młodzieży, bo mieliśmy możliwość korzystania z wsparcia przy przygotowaniu do matury. W zeszłym roku dzięki życzliwości koncernu powstała piękna pracownia do nauki języków obcych, przede wszystkim zawodowych - mówi Jacek Górski, dyrektor CKZiU „Kilińskiego”.

  W ramach przedsięwzięcia zakupiony został sprzęt umożliwiający serwisowanie oraz naprawy jednośladów i quadów. Na wyposażeniu pracowni znalazły się: podnośnik motocyklowy, stojaki motocyklowe, zestaw specjalistycznych narzędzi i kluczy oraz urządzenia diagnostyczne. Zakupiono również dwa motocykle OGAR 125 oraz Kawasaki ZZR 600. Kwota dofinansowania z ArcelorMittal Poland wyniosła 10 000 zł. Z pracowni korzystać będzie 200 uczniów (z czego 50 to grupa stała z opiekunem pracowni) oraz 5 nauczycieli przedmiotów samochodowych.

  - W czasach, kiedy ja chodziłem do szkoły, nie było możliwości pracy na takim sprzęcie. Cieszę się, że otwierają się tego typu miejsca i cieszę się, że to w moim technikum. Miejsce takie jak to sprawia, że będzie więcej specjalistów na rynku - mówił Sławomir Kawka z katowickiej firmy Eurorider, absolwent sosnowieckiej szkoły.

  We wrześniu tego roku w szkole zacząć ma funkcjonować klasa zasadniczej szkoły zawodowej o profilu mechanik motocyklowy. Uczniowie będą mogli potem kontynuować naukę w technikum i zdać maturę.

  - Wielu naszych uczniów korzysta ze skuterów czy motorowerów, a ci ze starszych klas - z motocykli. Latem parking jest wypełniony po brzegi. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie takiej klasy - mówi Michał Wilk, kierownik szkolenia praktycznego.

  W nowym roku szkolnym w Technikum Samochodowo-Mechatronicznym oprócz mechanika motocyklowego nowością będzie również klasa o profilu kierowcy-mechanika. Jej absolwenci, którzy zdecydują się na naukę w szkolę dla dorosłych zyskają za darmo prawo jazdy kat. C.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA