Sosnowiec. Od 14 kwietnia rozpoczyna się nabór do miejskiego programu leczenia niepłodności in vitro

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W ciągu poprzedniej edycji programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Sosnowcu - na świat przyszło 23 dzieci. Spodziewane są kolejne narodziny.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W ciągu poprzedniej edycji programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Sosnowcu - na świat przyszło 23 dzieci. Spodziewane są kolejne narodziny.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Udostępnij:
W Sosnowcu rozpoczyna się nabór do miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Zainteresowane wzięciem udziału w programie pary, mogą składać wnioski już od 14 kwietnia. Z pomocy, w dofinansowaniu leczenia, skorzysta w tym roku około 40 par.

Miasto wspiera leczenie niepłodności metodą in vitro

Miejski program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro, ma pomóc, w ciągu czterech kolejnych lat 160 parom, dotąd bezskutecznie starającym się o potomstwo. Kilka tygodni temu miasto ogłosiło, jakie kliniki będą leczyły sosnowiczan, starających się o dzieci. Są to GynCentrum w Sosnowcu, Medi Partner Katowice, Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED Kraków oraz Centrum w Katowicach.

To już druga edycja czteroletniego programu

Obecny, czteroletni program jest już drugą edycją, podobnego wprowadzonego w mieście w 2016 roku kiedy to rząd przestał finansować leczenie tą metodą w ramach refundacji przez NFZ. To kontynuacja polityki zdrowotnej wspierającej leczenie niepłodności.

- Podtrzymujemy wsparcie finansowe miasta i nadal rocznie będziemy przeznaczać około 200 tys. zł, a więc w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przez cztery lata z pomocy skorzystało w mieście 139 par, urodziło się 23 dzieci i oczekiwane są kolejne narodzenia.

Nie przeocz

Pary muszą spełnić określone kryteria

W 2021 roku programem objętych zostanie 40 par spełniających określone kryteria. Jakie? Między innymi takie, jak wiek kobiety, który musi się mieścić w przedziale 23-40 lat (dopuszcza się zmianę kryterium wieku w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia). Para musi zostać zakwalifikowana do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez klinikę, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny oraz musi pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim. W dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim od roku musi mieszkać na terenie Sosnowca. Para musi też mieć udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności lub też jest po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.
O zakwalifikowaniu do programu decydować będzie kolejność zgłoszeń, liczona od daty i godziny złożenia przez parę wniosku i oświadczenia.

Program in vitro w Sosnowcu ewoluuje

Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024” zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi cyklami. Są one wynikiem ewaluacji programu.

– To m.in.: wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynika, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia.

Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku (aktualnie dotyczy kobiet w przedziale 23-40 lat) w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza zatrudnionego przez podmiot realizujący program. - W latach poprzednich występowały sytuacje, gdy o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową – dodaje Jedynak.

Zobacz koniecznie

Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.

Zmian w programie jest więcej. - Założenia programu będą odpowiadały obowiązującym realiom leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – zapewnia pełnomocnik Jedynak.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie