Sosnowiec. Sosnowiecki Szpital Miejski z akredytacją Ministerstwa Zdrowia. Placówka po raz drugi spełnia najwyższe standardy

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał wyjątkowe wyróżnienie od Ministerstwa Zdrowia
Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał wyjątkowe wyróżnienie od Ministerstwa Zdrowia Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał specjalną akredytację wydawaną przez Ministerstwo Zdrowia dla szpitali o najwyższym standardzie. Tym samym szpital należy do grona 204 placówek medycznych w całym kraju, a 30 w województwie śląskim, które posiadają takie wyróżnienie.

Sosnowiecki Szpital Miejski z akredytacją Ministerstwa Zdrowia

Sosnowiecki Szpital Miejski stale się rozwija, by zapewnić pacjentom lepszą jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, prowadzi modernizacje w obiektach oraz realizuje inwestycje i wprowadza nowe udogodnienia. Szpital otrzymał Certyfikat Akredytacyjny, który przyznawany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że świadczy się tutaj opiekę medyczną zgodnie z najwyższymi standardami, a działania, które podejmuje szpital są owocne.

- W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim dokładamy wszelkich starań, aby otaczać naszych pacjentów bezpieczną, fachową i jak najlepszą opieką medyczną. Cieszymy się, że nasz szpital uzyskał certyfikację w zakresie swojej działalności, tym bardziej, że tylko 23 proc. placówek w kraju posiada akredytację. Zdobycie tego wyróżnienia to zasługa całego personelu szpitala, który, pomimo wszelkich trudności jakie przyniosła pandemia, ciężko pracuje na sukces szpitala. Naszym priorytetem jest spełnienie najwyższych norm jakości leczenia – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Nie przeocz

Z początkiem 2020 roku zreorganizowano strukturę szpitala w Sosnowcu. Działalność lecznicza została przeniesiona do większego, wyposażonego w nowoczesny blok operacyjny budynku w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza, gdzie funkcjonuje Centralny Szpital Miejski. Z kolei w drugim budynku w dzielnicy Zagórze prowadzona jest terapia psychiatryczna, uzależnień, rehabilitacja i opieka długoterminowa. Dzięki takim działaniom możliwa jest również optymalizacja kosztów i maksymalne wykorzystanie potencjału placówki wraz z jej nowoczesną częścią zlokalizowaną przy ul. Zegadłowicza.

Sosnowiecki Szpital Miejski podejmował też walkę z koronawirusem i starał się otoczyć pacjentów fachową opieką. Sosnowiecka lecznica, jako jedna z pierwszych placówek w województwie śląskim, przywróciła porody rodzinne, wprowadzono możliwość odwiedzin pacjentów podczas przedłużonej hospitalizacji, w tym także zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo, w szpitalu bardzo prosto możemy otrzymać informacje o stanie zdrowia naszych bliskich. Rodzina uzyska je telefonicznie, dzięki identyfikacji na podstawie indywidulanego kodu PIN, uprawniającego osobę upoważnioną do uzyskania informacji.

Sosnowiecki Szpital Miejski wyróżniony spośród nielicznych placówek w kraju i w województwie

Sosnowiecki Szpital Miejski po raz drugi został wyróżniony certyfikatem akredytacyjnym przyznawanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – centralną jednostkę Ministerstwa Zdrowia. Prestiżowe wyróżnienie, po spełnieniu szeregu wymagań akredytacyjnych, udzielane jest tylko najlepszym szpitalom w kraju.

Do otrzymania akredytacji niezbędne jest uzyskanie co najmniej 75 proc. punktów, natomiast Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał ich 82 proc.. Sosnowiecka placówka jest w gronie 204 placówek medycznych w całym kraju, które posiadają tego typu wyróżnienie z 890 obecnie funkcjonujących szpitali w Polsce. W województwie śląskim Certyfikat Akredytacyjny posiada 30 szpitali ze 136 placówek.

Sosnowiecki Szpital Miejski z uzyskanym wyróżnieniem znalazł się w tym samym w gronie, co np. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Śląskie Centrum Chorób Serca czy Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Certyfikat z 2020 roku dla sosnowieckiej placówki, podobnie jak poprzedni, przyznany jest na okres 3 lat.

Szpital w Sosnowcu przeszedł niełatwy proces akredytacyjny

Przystąpienie szpitala do certyfikacji jest dużym wyzwaniem organizacyjnym dla każdej placówki i wymaga wielu działań, które sprawdzają wszystkie aspekty jej działalności. To już druga certyfikacja szpitala, jednak mimo tego proces weryfikacyjny jest tak samo skomplikowany jak za pierwszym razem.

Zobacz koniecznie

- Ocena szpitali jest niełatwym i złożonym procesem. Prowadzą ją doświadczeni, zewnętrzni wizytatorzy, którzy doskonale znają specyfikę pracy szpitali. Ocena końcowa wynika z poszczególnych analiz wielu aspektów działalności szpitala, m. in procesu leczenia i opieki nad pacjentem, ale także kwestii zarządzania i administracji. Tym bardziej cieszymy się, że nasza placówka spełniła wszystkie, często skomplikowane wymogi Ministerstwa Zdrowia – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Niezależna, zewnętrzna komisja akredytacyjna, wnikliwie oceniała funkcjonowanie Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Placówka musiała spełnić aż kilkaset standardów akredytacyjnych. Analizie podlegały m. in. takie działania jak: ciągłość opieki nad pacjentem, prawa pacjenta, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, laboratorium, diagnostyka obrazowa, odżywianie, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, prowadzenie dokumentacji medycznej, zarządzanie szpitalem i zarządzanie zasobami ludzkimi, a także funkcjonowanie oddziałów i zakładów szpitalnych.

Przystąpienie do procesu akredytacji jest dobrowolne, a ocena realizowana w jej ramach oparta jest na porównaniu stwierdzonej podczas wizytacji praktyki postępowania i stanu szpitala z przyjętymi wzorcami. Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998. Został opracowany i wdrożony przez Ośrodek Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie – jednostkę Ministerstwa Zdrowia.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie