Nasza Loteria

Sosnowiec. „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia. Trwają ostatnie próby przed weekendową premierą spektaklu

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Bazujący na motywach powieści Arta Spiegelmana spektakl zadebiutuje już w weekend. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bazujący na motywach powieści Arta Spiegelmana spektakl zadebiutuje już w weekend. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jeremi Astaszow
Już w najbliższy piątek, 28 października, na deskach sceny Teatru Zagłębia odbędzie się premiera spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w reżyserii Remigiusza Brzyka, z scenariuszem Igi Garńczarczyk, pochodzącej z Sosnowca dramaturżki związanej z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych.

Remigiusz Brzyk, znany sosnowieckiej publiczności między innymi z adaptacji powieści Zbigniewa Białasa „Korzeniec”, powraca na deski Teatru Zagłębia z kolejną premierą. „Środula. Krajobraz Mausa” w jego reżyserii to spektakl, inspirowany powieścią graficzną Arta Spiegelmana, z dramaturgią sosnowiczanki – Igi Gańczarczyk.

Wielokrotnie nagradzana powieść Arta Spiegelmana „Maus” to historia ocalonego z holocaustu polskiego żyda, Władka Szpigelmana, której znaczna część rozgrywa się w sosnowieckim getcie. „Środula. Krajobraz Mausa” nie jest jednak adaptacją tej historii – stanowi ona jedynie punkt wyjścia do opowiadanej przez Igę Gańczarczyk na wpół zapomnianej historii Sosnowca.

- Odkryciem podczas czytania „Mausa” było, że pojawia się tam Sosnowiec i Środula. Chociaż wychowałam się tutaj i uczęszczałam tutaj do szkół, w ogóle nie łączyłam tej dzielnicy z historią sosnowieckiego getta. Po przeczytaniu tej historii poczułam, że muszę wykonać śledztwo o tych wydarzeniach, o miejscach, z których pochodzę, a historii których nie znam. Komiks był zatem impulsem do podjęcia pracy nad badaniem archiwów, instytucji, gromadzących informacje o przeszłości tego miejsca – mówi Iga Gańczarczyk, autorka scenariusza przedstawienia.

Jak mówi dramaturżka, nigdy nie brała pod uwagę czystej adaptacji tekstu „Mausa”. Stanowi on jednak pewnego rodzaju przewodnik po dzielnicy, obecny jest też w scenografii i ogólnym wydźwięku spektaklu, wykorzystując motywy z komiksu – takie jak spalony dziennik jednej z bohaterek powieści – by poruszyć uniwersalne tematy, takie jak fragmentaryczność i wybiórczość pamięci.

Ten element – pamięć i historia – jest równie ważny dla reżysera spektaklu, Remigiusza Brzyka.

- Głęboko wierzę, że w przeszłości odbija się w niezwykły sposób teraźniejszość, i myślę, że w temacie, którym się teraz zajmujemy, również teraźniejszość się rozbija – mówi reżyser.

„Środula. Krajobraz Mausa” to ostatnia premiera w Teatrze Zagłębia w tym roku kalendarzowym.

- To bardzo ważna i to z kilku powodów premiera. Po pierwsze, to spektakl, który powstał z okazji obchodów 120-lecia miasta i w związku z tym jest to premiera, która opowiada lokalną historię jednej z dzielnic i tego, co tam miało miejsce. Skupiamy się na historii społeczności żydowskiej, przywraca pamięć i fakty, zaś z drugiej strony to historia o pamięci i pamiętaniu – to wydarzenia, które z rozmaitych powodów wyparowały z naszej pamięci, a my naszym spektaklem to przywracamy – mówi Jacek Jabrzyk.

„Środula. Krajobraz Mausa” premierę będzie miał 28 października. Kolejne pokazy zaplanowane są na 29 i 30 października, 4 i 5 listopada i 10 grudnia, kiedy to pokaz spektaklu odbędzie się w ramach cyklu „Spektakl z komentarzem”, gdzie po widowisku twórcy zaproszą widzów do dyskusji na tematy poruszane w sztuce.

Bazujący na motywach powieści Arta Spiegelmana spektakl zadebiutuje już w weekend. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec. „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia. Tr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni