Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Trzy ronda zyskały nowych patronów. Na Środuli będziemy przejeżdżać przez rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Rondo u zbiegu ulic Parkowej i 3 Maja w Sosnowcu otrzyma patronkę. Będzie nią Józefa Siwikowa.
Rondo u zbiegu ulic Parkowej i 3 Maja w Sosnowcu otrzyma patronkę. Będzie nią Józefa Siwikowa. Armagiedron
Już niedługo będzie mogli przejechać przez trzy ronda w Sosnowcu, które będą miały nowych patronów. Radni zdecydowali, że w Sosnowcu pojawią się ronda: Józefy Siwikowej, prof. Ewy Horbaczewskiej oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Trzy ronda w Sosnowcu uzyskały nowych patronów

Kolejne ronda w Sosnowcu, które nie miały wcześniej żadnego patrona czy też nazwy, teraz będą ją miały. Decyzją radnych w Sosnowcu będziemy mieli ronda WOŚP, Józefy Siwikowej oraz Ewy Horbaczewskiej.

O rondo Józefy Siwikowej ubiegało się Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu - "Plateranie". W lutym złożyli do Rady Miejskiej petycje o nadanie nazwy. W ten sposób chcieli uhonorować założycielkę ich szkoły. Taką nazwę nosić będzie skrzyżowanie ulic 3 Maja i Parkowej (przy Ślimaku), które znajduje się niedaleko II LO im. E. Plater.

Józefa Siwikowa urodziła się w 1878 roku. Była nauczycielką. Jako młoda wdowa, przyjechała do Sosnowca z Warszawy na początku XX wieku. Najpierw pracowała jako nauczycielka na pensji Olgi Radliczowej. Była to pierwsza w Sosnowcu polska szkoła dla dziewcząt. W 1908 roku została przełożoną szkoły, a dwa lata później jej właścicielką i dyrektorką. W 1910 roku zmieniła też nazwę na Szkołę Handlową. Siwikowa kierowała szkołą nieprzerwanie przez 25 lat. Po odzyskaniu niepodległości szkołę przekształcono w ośmioklasowe gimnazjum żeńskie, któremu nadano imię Emilii Plater. Potem szkoła stała się Liceum, w którym młodzież kształci się do dziś.

Drugim rondem, które dostanie swoją patronkę będzie skrzyżowanie ulic Dęblińskiej i Hugona Kołłątaja. To uhonorowanie prof. Ewy Horbaczewskiej, założycielki i dyrektorki Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Sosnowcu. Prywatna Szkoła Muzyczna działa przy ul. Dęblińskiej 11 od 1932 roku.

Ewa Mogdesjanc urodziła się w 1884 roku na Krymie. Konserwatorium w klasie śpiewu i fortepianu, a także studia medyczne, ukończyła w Sankt Petersburgu. Tam zresztą przeprowadziła się po śmierci pierwszego męża i tam poznała Polaka, inżyniera Antoniego Horbaczewskiego. W czasie rewolucji październikowej udało im się dotrzeć do Polski. Nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach, ale na początku lat 30. prof. Horbaczewska dostała propozycję zorganizowania w Sosnowcu szkoły muzycznej. Szkoła wychowała wielu światowej sławy śpiewaków operowych, między innymi: Natalię Stokowacką, Mariana Woźniczko, Alfreda Jarosza-Korczyńskiego, Mariana Porębskiego czy Franciszka Bawoła, czyli słynnego Franco Bevala. Horbaczewska zmarła 28 sierpnia 1948 roku w Warszawie. Pochowana została na Powązkach.

Rondo WOŚP w Sosnowcu

Trzeba było poczekać kilka miesięcy, ale się udało. W Sosnowcu będziemy przejeżdżać przez rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nazwano tak rondo u zbiegu ulic: Kombajnistów, Zaruskiego i Małe Zagórze.

Przypomnijmy, że podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej radny Michał Kaźmierczak skierował do radnych propozycje, by jedno z rond w Sosnowcu nazwać rondem WOŚP.

- Nazwa tego ronda nie będzie budziła jakichkolwiek zastrzeżeń z jakiejkolwiek strony. Byłaby to też świetna okazja, żebyśmy mogli, jak rzadko kiedy, wspólnie zagłosować i wypowiedzieć się wspólnym jednym głosem. Z naszej strony taką propozycją byłoby jedno z tych rond środulskich, możemy wziąć to rondo, które jest najbliżej górki. To tam co roku, jeśli nie ma pandemii, organizowane są uroczystości związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - mówił radny Michał Kaźmierczak, który był otwarty również na inne lokalizacje ronda.

Nie przeocz

Radni przegłosowali ten pomysł w kwietniu. 17 radnych opowiedziało się "za" pomysłem, a 4 nie zagłosowało.

- To podziękowanie dla Jurka Owsiaka, ale też dla Was. Dla Wolontariuszy. Dla sztabów. Dla tych, którzy są z Orkiestrą, którym Orkiestra pomogła. Dla tych, którzy każdego roku sprawiają, że zbiórka ma sens, a miliony pomagają wszystkim. Dla tych, którym WOŚP po prostu uratował zdrowie i życie. W Sosnowcu gramy z WOŚP do końca świata i o jeden dzień dłużej! - skomentował prezydent Arkadiusz Chęciński.

Miasto co roku aktywnie włącza się w największą zbiórkę charytatywną w Polsce. W tym roku, ze względu na pandemię, nie było żadnych wydarzeń, ale telewizje łączyły się z Sosnowcem i jego wolontariuszami. Sosnowiec otrzymał także informacje, że Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II otrzyma nowy sprzęt od WOŚP. Do placówki trafią: aparat USG z kolorowym dopplerem, dermaton z siatkownicą, instrumentarium do laparoskopii noworodków, wiertarka ortopedyczna oraz zestaw do wideochirurgii 2D.

Być może podczas kolejnych finałów WOŚP właśnie to rondo będzie przedmiotem licytacji. A jego "właściciel" mógłby chwalić się tabliczką z imieniem i nazwiskiem przez cały rok. Podobny pomysł jest w Jaworznie - rondo w centrum miasta przy Galerii Galena jest podawane do licytacji i często zmienia swoją nazwę. W tym roku wylicytowano je za 32 tys. 400 zł.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera