Wyjątkowość tej sytuacji była spowodowana trudnym okresem dla Polski i regionu, wynikającym z pandemii koronawirusa i wysokim stopniem zakażenia mieszkańców. Powyższy apel spotkał się ze zrozumieniem i odpowiedzialnością i tak od 25 lipca br.przez kilka dni przedstawiciele rożnych organizacji, stowarzyszeń i środowisk dawali dowody pamięci o Edwardzie Gierku. Sosnowiecki grób Edwarda i Stanisławy Gierek pokryty został wieńcami , wiązankami kwiatów i niezliczoną ilością symbolicznych zniczy.
Wśród obecnych przedstawiciele: biura Włodzimierza Czarzastego, lidera SLD, Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Dąbrowy Górniczej, Katowic i Sosnowca, Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pokolenia” oraz jego terenowych struktur z: Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Cieszyna, Bytomia i Rozbarku. Wśród składających kwiaty byli m.in. przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, SITPH Dąbrowy Górniczej, KPP, Zarządu Okręgowego Emerytów ,Rencistów i Inwalidów w Katowicach, Polskich Drużyn Strzeleckich, oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń oraz mieszkańcy regionu.
W środę 29 lipca przy grobie Edwarda Gierka na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny spotkali się członkowie stowarzyszenia Dąbrowskie Forum Inicjatyw oraz zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski i dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka"w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak.
Zdjęcia do filmu „Gierek” w Ustroniu rozpoczęte! Michał Kote...
Słowa podziękowania dla wszystkich przybyłych na grób moich rodziców Edwarda i Stanisławy Gierek za pamięć i szacunek do swojego ojca skierował syn – prof. Adam Gierek, podkreślając, że jest to szczególnie ważne w tym jakże trudnym okresie trwania pandemii koronawirusa.
- Wspólnie uczciliśmy 19. rocznicę śmierci Edwarda Gierka na cmentarzu w Sosnowcu, składając okolicznościowe wieńce i wspominając zmarłego jako patrona wysiłku oraz osiągnięć Polek i Polaków. Tych wszystkich środowisk, które miały swój pozytywny wkład w dekadę lat 70-tych, a których to osiągnięć korzystają i korzystać będą jeszcze przyszłe pokolenia – podkreśla Marek Piotrowski, prezes zarządu stowarzyszenia Dąbrowskie Forum Inicjatyw.
Sympatycy Edwarda Gierka podkreślają, że należy przypominać i pamiętać o tym, że w latach 70. zbudowano 557 nowych zakładów i kombinatów przemysłowych. Stanowi to około 40 proc. wszystkich obiektów przemysłowych zbudowanych w okresie PRL-u. Wokół nich rozrastały się miasta, rosły osiedla mieszkaniowe, ośrodki zdrowia, szkoły, powstawała cała infrastruktura.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?