Przeszłość odległą, bo sięgającą często nawet ponad 100 lat wstecz, ale jednak wciąż żywą, bowiem układ architektoniczny dopiero co rodzącego się ośrodka miejskiego, jak również wiele kamienic i budynków użyteczności publicznej, przetrwało w całkiem niezłym stanie aż do czasów nam współczesnych. W latach 1925 – 29 została wybudowana w mieście sieć kanalizacyjna i wodociągowa.
W 1927 roku miasto stało się natomiast siedzibą Izby Przemysłowo-Handlowej. Rok później uruchomiona została pierwsza linia tramwajowa, która połączyła Sosnowiec z Będzinem i Dąbrową Górniczą. Na zdjęciach w naszej galerii zobaczycie, jak trwało układanie szyn tramwajowych, by pierwsze składy mogły wyruszyć w drogę. W tym czasie powstały również tak zwane „hale rozwoju", mające stać się w zamierzeniu konkurencją dla handlu żydowskiego. W 1931 roku Polacy stanowili 80,9 procenta mieszkańców Sosnowca, 19 procent stanowili Żydzi, a pozostałe nacje to Niemcy i Francuzi.
Na zdjęciach widać również między innymi kopalnię Renard (później Sosnowiec), Izbę Przemysłowo-Handlową, a także restaurację Savoy i kino Zagłębie przy ul. 3 Maja. Widać także fabrykę guzików Grzeszolskiego przy ulicy Rybnej. Do tego nie brakuje obrazków, ilustrujących ówczesny handel, szkolnictwo, a także uroczystości miejskie.
Nie przeocz
- Najlepsi ginekolodzy na Śląsku - TOP20! Zestawienie najlepszych specjalistów
- Nie poznacie tego miasta w Śląskiem! Te miejsca zmieniają się w ekspresowym tempie...
- Martwe psy i tragiczne warunki - makabryczne odkrycie w schronisku w Hucisku!
- ,,Uwierz w Mikołaja” w kinach już 4-5 listopada. Plejada gwiazd, w tle Bielsko-Biała
Musisz to wiedzieć
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?