18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec wita nowego biskupa

Grażyna Dębała
Wczoraj przy katedrze trwały ostatnie przygotowania przed ingresem
Wczoraj przy katedrze trwały ostatnie przygotowania przed ingresem fot. Lucyna Nenow
Dziś w sosnowieckiej bazylice katedralnej ingres księdza prałata Grzegorza Kaszaka.

Organizatorzy spodziewają się, że na tę uroczystość przyjadą dostojnicy kościelni z Watykanu oraz przedstawiciele Episkopatu Polski.

Nowy biskup sosnowiecki zamieszka w Domu Biskupim przy bazylice katedralnej, czyli w tym samym miejscu, w którym mieszkał jego poprzednik. Ks. Grzegorz Kaszak zajmie pierwsze piętro, na parterze mieszka proboszcz bazyliki.

- Po śmierci biskupa Adama Śmigielskiego, mieszkanie które zajmował, zostało wyremontowane. Już od kilku dni jest przygotowane i czeka na nowego lokatora - zapewnia ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik sosnowieckiej kurii.

Na dzisiejszej uroczystości ma się pojawić kilka tysięcy osób. Prawdopodobnie najliczniejsza grupa przyjedzie z Pomorza, z rodzinnych stron księdza prałata.

Przebieg uroczystości będzie można śledzić na telebimach, które zostaną ustawione przed katedrą. Ci, którzy do świątyni nie wejdą, będą jednak mieli okazję na żywo zobaczyć nowego biskupa. Około godziny 11.45 planowane jest jego wyjście z Domu Biskupiego. Stamtąd ks. prałat Grzegorz Kaszak przejdzie do bazyliki katedralnej. Po drodze zatrzyma się przy grobie swojego poprzednika, ks. bp. Adama Śmigielskiego. Przed wejściem do katedry symboliczne klucze przekaże mu proboszcz bazyliki ks. Zygmunt Wróbel. Zgodnie z programem uroczystość może potrwać dwie i pół godziny.

Na sobotę planowane są też zmiany w organizacji ruchu w sąsiedztwie bazyliki. Zamknięte dla ruchu będą odcinki ulicy Kościelnej, od skrzyżowania z ulicą Modrzejowską do skrzyżowania z Sienkiewicza i ulica Wyszyńskiego. Zmieniona też zostanie organizacja ruchu u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kościelnej, gdzie normalnie działa sygnalizacja świetlna. Jutro ruchem kierować tam będą policjanci. Zmiana w organizacji ruchu będzie polegała na tym, że stworzona zostanie możliwość lewoskrętu dla samochodów jadących z ulicy Sienkiewicza, ale tylko dla tych, które będą wiozły gości do katedry. Policjanci będą czuwali od godziny 10 do 16.

W mieście zorganizowano dodatkowe parkingi. Ogólnodostępne dla autokarów będą się mieściły przy podstacji na ulicy3 Maja i pod Centralnym Węzłem Komunikacyjnym (czyli popularnym ślimakiem). Parkingi dla samochodów osobowych będą usytuowane przed supermarketem przy ul. Teatralnej, przy Teatrze Zagłębia, Dworcu Głównym PKP, przy ulicach 3 Maja oraz Mościckiego. Przed główną siedzibą urzędu miejskiego przy ul. Mościckiego będzie parking dla VIP-ów.

Warto też pamiętać o życzeniu nowego biskupa. - Prosił, by na tę uroczystość nie kupować kwiatów, a pieniądze przeznaczyć na Hospicjum Domowe św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - przypomina ks. Kwiecień.

Podczas ingresu zostanie rozdanych tysiąc albumów "Dobry Pasterz". To dzieło poświęcone życiu zmarłego w ub.r. biskupa Adama Śmigielskiego. Pomysłodawcami wydawnictwa są będzińska parafia Świętej Trójcy, Stowarzyszenie "Ratujmy kościół" oraz Sławomir Brodziński. Album zredagowali księża Paweł Rozpiątkowski i Konrad Kościk. Słowo wstępne napisał biskup Grzegorz Kaszak.
W czwartek sosnowieccy radni zdecydowali tymczasem o przemianowaniu ulicy Armii Ludowej na pierwszą w Zagłębiu ulicę imieniabp. Adama Śmigielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni