Sosnowiec: Zamek Sielecki będzie zmodernizowany. Podpisano...

  Sosnowiec: Zamek Sielecki będzie zmodernizowany. Podpisano już umowę [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zamek Sielecki w Sosnowcu. Podpisanie umowy adaptacyjnej

  Zamek Sielecki w Sosnowcu. Podpisanie umowy adaptacyjnej ©Rafał Bryła

  Władze Sosnowca i właściciel firmy Arkada Radosław Nawara podpisali we wtorek w Urzędzie Miasta w Sosnowcu umowę na wykonanie prac adaptacyjnych Zamku Sieleckiego. W mającym średniowieczne korzenie obiekcie powstaną nowe powierzchnie przeznaczone na cele kulturalne. Zaplanowano także renowację terenu okalającego Zamek.
  Zamek Sielecki w Sosnowcu. Podpisanie umowy adaptacyjnej

  Zamek Sielecki w Sosnowcu. Podpisanie umowy adaptacyjnej ©Rafał Bryła

  Zamek Sielecki to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca. Jego historia sięga średniowiecza, istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny.
  Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany. Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Przebudowy doprowadziły do zatracenia przez obiekt pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają takie jego cechy charakterystyczne, jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych.

  - Podpisujemy tak naprawdę dwie umowy. Jedna mówi o pracach budowlanych. Będzie również podpisywana odrębna umowa na rewitalizację parku w tej części, która stanowi teren zamknięty wokół zamku - zaznacza Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

  Koszt całego zadania to dokładnie 3.922.982,96 zł. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie z funduszy unijnych.

  - Z tyłu Zamku powstanie ogród w stylu barokowym odpowiadający historycznemu usytuowaniu tego obiektu. Będzie wykonany też parking i wymieniona część ogrodzenia. Jeśli chodzi o sam obiekt, będzie wykonana polichromia w skrzydle południowym, która do tej pory nie była udostępniana zwiedzającym. W skrzydle północnym, czyli tym, które w całości będzie podlegało pracom remontowo-budowlanym wyeksponowane będą odkrywki archeologiczne. Powstaną tam również sale ekspozycyjne. Na parterze dla Działu Regionalnego, a na piętrze dla Galerii Extravagance - wylicza dyrektor Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki Jolanta Skorus.

  Obiekt zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (powstanie winda i platforma).

  Prace mają się potrwać do końca wakacji.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo