Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowieckie Egzotarium ma prawie 60 lat. Dziś jest i za niskie, i za ciasne

Tomasz Szymczyk
Sosnowiecką palmiarnię oddano do użytku w 1956 roku. Mimo doraźnych remontów, niewiele zmieniła się od tego czasu
Sosnowiecką palmiarnię oddano do użytku w 1956 roku. Mimo doraźnych remontów, niewiele zmieniła się od tego czasu
Egzotarium w Sosnowcu w przyszłym roku skończy sześćdziesiąt lat. Wysłużony obiekt od wielu lat czeka na gruntowną modernizację.

Szkoda, że sytuacja kryzysowa nie sprzyja pozyskiwaniu nowych okazów zwierząt ispowodowała odłożenie śmiałych planów rozbudowy ośrodka nabliżej nieokreślony czas - to zdanie, które wnotatce podtytułem „Egzotarium czeka nalepsze czasy” znalazło się w „Dzienniku Zachodnim” z 11 listopada... 1981 roku. Bliżej nieokreślony czas sięga aż dodzisiaj. Nadzieją nadrugie życie sosnowieckiego Egzotarium jest projekt podhasłem „Zagłębiowski Park Linearny”, wktórym bierze udział m.in. Sosnowiec.

Palmiarnia na Starym Sosnowcu w przyszłym roku świętować będzie 60. urodziny. Jej stan nie jest jednak zadowalający.

- Rośliny, które sięgają dachu, wypychają nam szyby z poszycia dachowego i robią dziury. Musimy je przycinać albo odciągać, ale to tylko doraźne działania, które w zasadzie opóźniają ten problem o jakieś dwa-trzy miesiące - opowiada Krzysztof Całka, kierownik Egzotarium.

Wysokość to jeden z poważniejszych problemów, z jakimi zmaga się ten wciąż chętnie odwiedzany przez mieszkańców Sosnowca obiekt. Są palmiarnie w Polsce, których wysokość sięga nawet 25 metrów. Sosnowiecka liczy sobie zaledwie osiem. Innym jest powierzchnia obiektu, która powoduje ścisk wśród roślin, co niestety sprzyja między innymi rozwojowi pasożytów.

- Egzotarium oddano do#użytku w 1956 roku. Wybudowano je według ówczesnych technologii i z dostępnych wówczas materiałów. Budowano je dwa lata. Zdarzały się drobne remonty, ale niewiele zmieniło się od tego czasu - przyznaje Krzysztof Całka.

„Zagłębiowski Park Linearny” to wspólne przedsięwzięcie zagłębiowskich samorządów. W jego ramach zmodernizowane ma być nie tylko Egzotarium w Sosnowcu, ale również m.in. park Zielona w Dąbrowie Górniczej, park Rozkówka w Będzinie-Grodźcu, teren przy zamku w Siewierzu czy punkt widokowy w Górze Siewierskiej.

- Do końca roku ma być gotowa dokumentacja techniczna projektu przebudowy całego parku Kruczkowskiego (w którym znajduje się Egzotarium - red.), a także koncepcja przebudowy palmiarni, która ma być wzorcem do konkretnych prac projektowych dotyczących tego obiektu - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Kolejnym etapem będą starania miasta o środki zewnętrzne, z których sfinansowane ma być urzeczywistnienie tych koncepcji. Właśnie od pozyskania środków zależna jest data rozpoczęcia prac budowlanych. Pracownicy Egzotarium mają nadzieję, że jego rozbudowa nie zniszczy dotychczasowego dorobku placówki. Prowadzenie prac zimą byłoby bowiem końcem wielu eksponowanych tutaj roślin, często 70-letnich i starszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!