MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści zarabiają krocie. Podobno, bo sami się dziwią [ZAROBKI SPECJALISTÓW]

Aldona Minorczyk-Cichy
Informatyk - tu na "kokosy" można liczyć w miarę szyb-ko. Doświadczony specjalista zarabia 4516 zł brutto
Informatyk - tu na "kokosy" można liczyć w miarę szyb-ko. Doświadczony specjalista zarabia 4516 zł brutto 123RF
Ile zarabia specjalista: kadrowy, księgowy, sprzedawca ubezpieczeń lub usług komunikacyjnych, inżynier branży motoryzacyjnej lub informatyk? Przeciętnie w kraju - 3815 zł brutto. W Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, czy Rybniku odrobinę więcej, bo 3834 zł. Czytaj dalej.

Na głowę naszych fachowców biją warszawiacy. Tamtejszym specjalistom na konto miesięcznie wpływa aż 4601 zł brutto. Za to w świętokrzyskim - niespełna 3400 zł, a w lubelskim - 3123 zł. Te dane pochodzą z XIX ogólnobranżowego raportu płacowego Sedlak&Sedlak.

- Najwyższe wynagrodzenia są tradycyjnie na Mazowszu, bo to tam siedziby mają duże firmy, tak polskie, jak i oddziały zagranicznych. Podobna sytuacja jest w województwie śląskim. Pojawienie się zagranicznej firmy zawsze powoduje windowanie wynagrodzeń - wyjaśnia Krzysztof Domagała, dziennikarz portalu wynagrodzenia.pl.

RAPORT DZ: SDPRAWDŹ I DOWIEDZ SIĘ, ABSOLWENCI KTÓRYCH SZKÓŁ SĄ NAJLEPIEJ OPŁACANI

Co dziesiąty ze specjalistów zarabia poniżej 2755 zł, a jedna czwarta powyżej 5844 zł miesięcznie. Skąd biorą się takie różnice? Sprawdzamy to na przykładzie informatyków, podobno jednej z najlepiej wynagradzanej profesji i to nie tylko na Śląsku.

Andrzej, jako student informatyki Uniwersytetu Śląskiego zarabiał w firmie telekomunikacyjnej 2300 brutto. Kiedy po 2 latach zdobył doświadczenie "złowiła" go inna firma. Jego zarobki podskoczyły o kilkaset złotych, a przecież na rynku pracy tak naprawdę stawia pierwsze kroki.

NIEBIESKIE PTAKI BEZ PRACY, ZAROBKÓW I ZASIŁKÓW - RAPORT DZ

Zbigniew Engiel z katowickiej Mediarecovery, firmy specjalizującej się w informatyce śledczej, czyli branżowej arystokracji, wyjaśnia: - Informatyka posiada wiele podkategorii. Najbardziej powszechny podział to programiści i administratorzy. Oprócz nich: wdrożeniowcy, specjaliści od sieci, bezpieczeństwa, analitycy, czy osoby wyspecjalizowane w konkretnych programach komputerowych. Zarobki różnią się w zależności od specjalności, wiedzy, stopnia zaawansowania.

To zaś oznacza, że początkujący informatyk zarobi na rękę ok. 2-2,2 tys. zł, ale specjalista najwyższej klasy nawet kilkanaście tysięcy. Na co pracodawca zwróci uwagę zatrudniając specjalistę informatyka?

- Oprócz kompetencji technicznych ważne są: komunikatywność, umiejętność pracy w zespole. Liczy się też, czy w kontakcie z klientem pracownik wykaże się profesjonalizmem, uprzejmością. Czy będzie w stanie przedstawić mu w sposób przystępny złożone zagadnienia informatyczne - wylicza Engiel.

RAPORT DZ: WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE KUŹNIĄ PREZESÓW

Dodaje, że w Mediarecovery od kandydatów na informatyków śledczych wymaga się również zamiłowania do rozwiązywania łamigłówek logicznych, dużej odporności na stres, a także umiejętności dochowania tajemnicy i zwykłej życiowej rozwagi w tym co i komu się mówi.

Statystyki dotyczące wysokości zarobków zwykle budzą kontrowersje wśród czytelników. Nie da się ukryć, że zwykle wśród tych, którzy zarabiają poniżej tzw. średniej.

- To są statystyki, a statystycznie to człowiek z psem na spacerze mają po trzy nogi. Niestety, nie można wszystkich zadowolić przez podanie jednej cyfry. Wyciąganie wniosków na temat poziomów płac wymaga zgłębiania tematu, a nie opierania się na orientacyjnych kwotach - podkreśla red. Domagała.

Doceniane jest doświadczenie

XIX ogólnobranżowy raport płacowy Sedlak&Sedlak za 2010 rok zawiera informacje o pracy ponad 23 tysięcy osób na 185 stanowiskach.

Oto, jak kształtują się najczęściej (tzw. mediana) wynagrodzenia specjalistów w wybranych branżach:
- spożywcza: 4305 zł brutto
- IT (informatyczna): 4236 zł brutto
- motoryzacyjna: 3818 zł brutto
- elektroniczna i elektrotechniczna: 3631 zł brutto
- materiały budowlane: 3610 zł brutto
- produkcja opakowań i tworzyw sztucznych: 3603 zł brutto
- metalowa: 3329 zł brutto
- budownictwo: 3263 zł brutto

A oto, jak w ubiegłym roku kształtowały się wynagrodzenia specjalistów w poszczególnych pionach firmy:
- pion informatyczny: 4516 zł brutto
- pion marketingu: 4162 zł brutto
- pion sprzedaży: 4091 zł brutto
- pion administracyjny: 3898 zł brutto
- pion badań i rozwoju: 3890 zł brutto
- pion personalny: 3828 zł brutto
- pion zakupów i logistyki: 3772 zł brutto
- ochrona środowiska i BHP: 3740 zł brutto
- pion finansowy: 3740 zł brutto
- pion jakości: 3558 zł brutto
- pion obsługi klienta: 3340 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera