Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport. „Kocioł Czarownic” pod lupą CBA! Czego szukają służby specjalne na Stadionie Śląskim? Funkcjonariusze już w akcji. Kontrola - analiza

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Od sierpnia 2020 roku, Stadion Śląski działa jako Narodowy Stadion Lekkoatletyczny
Od sierpnia 2020 roku, Stadion Śląski działa jako Narodowy Stadion Lekkoatletyczny Lucyna Nenow/Polska Press
To musiało się tak skończyć. Centralne Biuro Antykorupcyjne właśnie odwiedziło Stadion Śląski. I bynajmniej, nie jest to wizyta kurtuazyjna, pełna uprzejmości, wyszukanej grzeczności czy galanterii. Funkcjonariusze - w liczbie dwóch - zajmujący się zwalczaniem korupcji w życiu publicznym, zajęli się m.in. zabezpieczeniem i kompletowaniem dokumentacji związanej ze współpracą Stadion Śląski Sp. z o.o. z Fundacją im. Kamili Skolimowskiej. Czy akcja CBA ma związek ze zmianą na posadzie prezesa i planowaną likwidacją spółki marszałkowskiej?

Kilka dni temu, nowym prezesem Stadion Śląski Sp. z o.o. został Rafał Byrczek, zastępując Jana Widerę - byłego trenera m.in. Marka Plawgo i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odpowiedzialnego za sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży.

Od dawna, nie są do końca jasne i przejrzyste relacje między spółką a Fundacją im. Kamili Skolimowskiej… Człowiekiem, który łączy obie instytucje jest Rosengarten Marcin. Z jednej strony prokurent i pracownik Stadion Śląski Sp. z o.o. i pełnomocnik Zarządu ds. organizacji 3. edycji Igrzysk Europejskich, a z drugiej członek Zarządu fundacji! Jakby tego było mało, menadżer większości „ambasadorów” obiektu…

Sport. „Kocioł Czarownic” pod lupą CBA! Czego szukają służby specjalne na Stadionie Śląskim? Funkcjonariusze już w akcji. Kontrola - analiza

Uporządkujmy zatem ten chaos… prokurent może m.in. reprezentować spółkę przed sądami, urzędami, kontrahentami, podpisywać umowy, dokonywać zamówień, zatrudniać pracowników (zawierać umowy o pracę), zaciągać zobowiązania (kredyty, pożyczki), zawierać umowy sprzedaży i najmu.
I dalej - najważniejszym przedsięwzięciem Fundacji im. Kamili Skolimowskiej, mającej raczej charakter familijny, jest Memoriał Kamili Skolimowskiej, który od 2018 roku odbywa się na... Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Właścicielem obiektu Stadion Śląski jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (czyli województwo śląskie), który - na ów mityng lekkoatletyczny - regularnie wydaje wiele milionów złotych. A operatorem obiektu Stadion Śląski jest Stadion Śląski Sp. z o.o.

Szczególne emocje wzbudzają umowy zawarte z tzw. „ambasadorami stadionu”, które stały się nawet przedmiotem śledztwa Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Postępowanie dotyczyło nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych przez przedstawicieli spółki Stadion Śląski, czym mieli wyrządzić szkodę majątkową na rzecz spółki.
16 marca tego roku, chorzowska prokuratura umorzyła śledztwo.

Szokiem dla wielu kibiców i obserwatorów życia publicznego jest informacja, że Fundacja im. Kamili Skolimowskiej, tylko za same świadczenia promocyjno-reklamowe, ma otrzymać od Stadion Śląski Sp. z o.o. 2,7 miliona złotych brutto!

Likwidacja spółki to tylko kwestia czasu. Zostanie zastąpiona przez - powołaną przez zarząd województwa śląskiego - jednostkę budżetową o nazwie... „Stadion Śląski”. Podobno chodzi o kwestie podatku od nieruchomości, podatku VAT i innych rozliczeń. Ma być łatwiej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera