MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie liderów "O zdrowiu i biznesie". Eugeniusz Budniok kanclerz Loży Katowickiej żegna Business Centre Club

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 12 lat
To już koniec pewnej epoki biznesu. Eugeniusz Budniok, kanclerz Loży Katowickiej, wiceprezes Business Centre Club, po 33 latach aktywnej działalności w biznesie oficjalnie pożegnał członków i przyjaciół Loży Katowickiej Business Centre Club. - Budowaliśmy tę organizację od podstaw - przyznał.

Rok 1990. Powoli rozwija się demokracja, a wraz z nią wolny rynek i klasa średnia. Właśnie wtedy powstaje wstępna koncepcja Business Centre Club, jako organizacji zrzeszającej przedsiębiorców. BCC wciela się w rolę swoistego "adwokata" w stosunkach z instytucjami ustawodawczymi i wykonawczymi państwa.

- Budowaliśmy tę organizację od podstaw - przyznaje Eugeniusz Budniok, kanclerz Loży Katowickiej, wiceprezes Business Centre Club. - Przyznam, że na początku nie wiedziałem, czy uda mi się zbudować organizację na miarę oczekiwań Warszawy. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że staliśmy się bardzo silną reprezentacją biznesową na Śląsku, skupiającą biznes ze spółek giełdowych i korporacji. To bardzo duży biznes, który nie jest tylko biznesem regionalnym - można powiedzieć wręcz europejskim - dodaje.

BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców

Dzięki Eugeniuszowi Budniokowi w 1996 r. została powołana katowicka loża BCC, która wspierała i chroniła interesy prywatnych przedsiębiorców i ściśle współpracowała z samorządami oraz kluczowymi instytucjami regionalnymi. Szczególnie godne uwagi są także zasługi Eugeniusza Budnioka, jako inicjatora Śląskiego Medalu Solidarności Społecznej oraz aktywność w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Działalność loży katowickiej była niejednokrotnie doceniana, co znajduje odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach przyznanych m.in. przez prezydenta RP, Wojewodę Śląskiego, Marszałka woj. śląskiego oraz prezydenta Katowic. Aktualnie Klub w całej Polsce zatrudnia ponad 400 tysięcy osób, ma placówki w prawie 250 miastach. Na obszarze kraju funkcjonuje 22 loży regionalnych. W skład zrzeszenia biznesowego wchodzą przedstawiciele różnorodnych sektorów, w tym globalne firmy, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej, czołowi polscy producenci, szkoły wyższe, grupy medialne oraz renomowane firmy prawnicze. Wśród członków Business Centre Club – klubu biznesmenów, znajdują się również adwokaci, dziennikarze, badacze, wydawcy oraz medycy. Dlatego też 5 czerwca w klinice Nieborowice odbyło się spotkanie Członków i Przyjaciół Loży Katowickiej Business Centre Club, podczas którego Eugeniusz Budniok podziękował za 33 lat współpracy z Lożą Katowicką BCC.

Klinika Nieborowice jest jednym z członków Business Club

- Klinika Nieborowice jest jednym z członków Business Club. Branża medyczna jest szeroko reprezentowana - stwierdził.

Lekarze pracujący w klinice dokonują prawdziwych cudów. Placówka jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Pacjenci mogą w niej otrzymać kompleksową pomoc w zakresie ortopedii, schorzeń kręgosłupa, urologii i chirurgii. Wszystko dzięki zespołowi z bogatym międzynarodowym doświadczeniem, któremu przyświeca jeden cel:

"Stworzenie ośrodka, który ma służyć pacjentom w najlepszy, możliwy sposób"

W poradni wykonujemy ok 20 tys. konsultacji, z czego udaje nam się zoperować ok. 2 tys. pacjentów na czterech salach operacyjnych. Zabiegi, z których najbardziej są dumni ortopedzi to jednoetapowa obustronna endoprotezoplastyka kolan i bioder. Wykonujemy ok. 400 zabiegów endoprotezoplastyki stawów rocznie - mówi dr n. med. Henryk Noga, wiceprezes zarządu kliniki Nieborowice.

Podczas konferencji wyświetlona została wideotransmisja zabiegu na żywo, która pokazała szybki i małoinwazyjny zabieg stawu kolanowego, wykonany metodą artroskopową przez lek. med. Mariusza Smolika

- Wycinamy część nieukrwioną łąkotki - słyszymy. - Podwinięty fragment blokuje i boli pacjenta. Napina torebkę stawową i powoduje bóle. Zabieg polega na oszczędnym wycięciu tego fragmentu - wyjaśnia. Wycina szybko fragment. - Gotowe! To częsta kontuzja - dodaje.

Klinika zdobyła "Medyczne Oskary". W 2014 wykonała pierwszy w Polsce i pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie. W 2019 r. pierwszy na świecie przeszczep narządów szyi, znów w 2024 r. rekonstrukcję twarzy tkankami własnymi pacjentki po urazie wojennym.

- Niestety część ośrodków w Polsce dysponuje technikami operacyjnymi sprzed kilkudziesięciu lat. Nie chcemy epiprotez, nie chcemy planowania. My natomiast chcemy, żeby wszystko było zaplanowane, wszystko miało ręce i nogi i było dopasowane w sposób idealny. Stąd też współpraca z technikami, współpraca z inżynierami-. To wszystko dzieje się tutaj w klinice. mówi prof. dr hab. n. med Adam Maciejewski, specjalista Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Plastycznej.

Klinika Nieborowice rozwija się m.in. dzięki członkostwu w Business Club. Jak twierdzi Eugeniusz Budniok, największym sukcesem loży jest nie tylko wspieranie biznesu, lecz także pomoc potrzebującym. BCC zorganizowało akcję charytatywną skierowaną dla dzieci, w ramach której członkowie pomagali potrzebującym w przeprowadzaniu remontów, uzupełnianiu i wymianie podstawowego wyposażenia placówek wychowawczych, dostarczeniu produktów spożywczych, chemii gospodarczej, ubrań, zabawek, mebli, sprzętu sportowego

- Największym sukcesem loży katowickiej BCC jest silna reprezentacja biznesu i ludzka twarz biznesu. To pokazuje, że nie jest nam obce wspomaganie i dzielenie się tym co osiągamy. Potrzeby innych są bardzo istotne dla nas - dodaje.

Podczas podsumowania 33 lat w BCC i 28 lat w Loży Katowickiej BCC wyróżniono osoby, które współpracowały z lożą od samego początku. Wśród nich był m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic. Katowickie BCC rozdało także sześć dyplomów specjalnych:

 • Teresa i Kazimierz Mokrysz
 • Olga i Stefan Król
 • Sławomir Nalewajka Henryk Oryczkowski
 • Beata Drzazga
 • Marek Staszek.

Wyróżniono także:

 • Andrzeja Grabosia
 • Grzegorza Wszołka
 • Artura Tomasika
 • Tomasza Tyca
 • Janusza Specjała
 • Marka Rasińskiego
 • Adama Ramsa
 • Jana Kmiecika
 • Przemysława Małeckiego
 • Ryszarda Olszewskiego
 • Tomasza Srokosza
 • Marcina Świerda

Dyplom i Śląski Medal Solidarności Społecznej otrzymali: Tadeusz Donocik, prof. Jan Klimek oraz Wiktor Pawlik, którzy tworzyli BCC na Śląsku. W kategorii "Media" wyróżniono Zenona Nowaka, prezesa Polska Press Grupa oraz Roberta Pilszaka, wydawcę Europerspektyw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni