Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Wojciechem Brzoską w bibliotece WSZOP w Katowicach – poeta opowiedział o swojej twórczości i pracy w więziennictwie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wojciech Brzoska podczas spotkania w Katowicach opowiedział o swojej twórczości i pracy w więziennictwie.
Wojciech Brzoska podczas spotkania w Katowicach opowiedział o swojej twórczości i pracy w więziennictwie. Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
18 stycznia w bibliotece Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Brzoską. Poeta i wieloletni pracownik Służby Więziennej opowiedział o swojej twórczości i o roli kultury w procesie resocjalizacji.

Spotkanie z Wojciechem Brzoską w Katowicach

Wojciech Brzoska to pochodzący z Bytomia autor jedenastu książek poetyckich. Jest również majorem Służby Więziennej w stanie spoczynku. W więzieniu przepracował 20 lat. 18 stycznia odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego poeta opowiedział o swojej twórczości, a także o roli kultury w procesie resocjalizacji.

- Zostałem zaproszony przez WSZOP na spotkanie o tyle nietypowe, że dotyczące dwóch dziedzin mojego życia, w których działałem ponad 20 lat – opowiada Wojciech Brzoska.

Jako poeta Wojciech Brzoska debiutował w 1998 r. kilkoma wierszami, które zostały opublikowane na łamach czasopisma literackiego „FA-art”. Pracę w Służbie Więziennej zakończył ponad rok później, ale przyznaje, że spotkanie w Katowicach jest dla niego bardzo miłe. Zwykle jest zapraszany albo jako poeta, albo jako były pracownik więziennictwa. Spotkanie, które odbyło się katowickiej szkole było pierwszym łączącym te dwie gałęzie.

Poeta wyjaśnia, że przez dwie dekady pracował, jako tzw. kaowiec, czyli wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w katowickim więzieniu.

- Zorganizowałem tam bardzo dużo wydarzeń kulturalnych dla osadzonych. Zainicjowałem również organizację Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta, konkursu adresowanego do więźniów – wyjaśnia śląski poeta.

Utwory Wojciecha Brzoski ukazywały się w najważniejszych polskich czasopismach literackich i kulturalnych, a także w licznych antologiach. Doczekały się również tłumaczeń na wiele języków, w tym angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski, hiszpański oraz ukraiński.

W 2022 roku nakładem Biblioteki Śląskiej w Katowicach ukazała się monografia zatytułowana „Poetyka ucha. O wierszach Wojciecha Brzoski”. Poeta i major Służby Więziennej jest również wokalistą. W swoim dorobku ma kilka albumów muzycznych.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera