Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy możesz skorzystać z Tarczy Solidarnościowej

Materiał prasowy
W 2023 r., za sprawą Tarczy Solidarnościowej, na terenie naszego kraju będzie obowiązywać gwarantowana cena za energię elektryczną. Projekt ma na celu zabezpieczanie polskich rodzin i przedsiębiorstw przed wzrostem cen energii. Co zrobić, by móc skorzystać z wsparcia?

Wyższe ceny energii w 2023 roku

Urząd Regulacji Energetyki co roku aktualizuje ceny prądu. Nie inaczej będzie w przypadku 2023 roku, w którym można spodziewać się sporych podwyżek, z uwagi na trwający kryzys energetyczny.

Przed gwałtownymi wzrostami cen energii, za sprawą Tarczy Solidarnościowej, Polaków chce chronić rząd. Realizacja projektu będzie możliwa za sprawą wprowadzenia gwarantowanej ceny za energię elektryczną.

Jedna ze spółek energetycznych oferowała podobną usługę już wcześniej.

- W ofercie Taurona od lat dostępna była usługa gwarantująca stałą cenę prądu. Takie świadczenie było dedykowane osobom, które nie chciały przejmować się corocznymi aktualizacjami cen prądu - mówi Rafał Soja, prezes spółki Tauron Sprzedaż.

Soja wyjaśnia, iż obecne warunki rynkowe i wprowadzona niedawno Tarcza Solidarnościowa sprawiają, że firmy energetyczne muszą dostosować ceny do bieżącej sytuacji na rynku energii.

Jak się okazuje swoje taryfy będą musieli dopasować również konsumenci, którzy będą chcieli skorzystać z rządowego wsparcia. Osoby korzystające z cennika z gwarancją ceny zgodnie z przepisami nie mogą skorzystać z mechanizmów ochronnych Tarczy Solidarnościowej.

- W trosce o naszych klientów i chęć umożliwienia im wyboru najkorzystniejszej usługi udostępniamy korzystającym z gwarancji ceny możliwości bezpłatnej zmiany usługi, by oni również mieli możliwość skorzystania z pomocy rządowej, którą daje Tarcza Solidarnościowa – przekazuje Soja.

Jaka będzie gwarantowana cena energii?

W nadchodzącym roku ceny prądu zostaną zamrożone. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny energii na poziomie z 2022 roku.
Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • - do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • - do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • - do 3000 kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

– W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kilowatogodzin rocznie – też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kilowatogodzin rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Szacuję się, że na projekt rząd będzie musiał przeznaczyć ok. 23 mld zł. Ulga nie obejmie osób korzystających z cennika z gwarancją ceny.

Co zrobić, by móc skorzystać z wsparcia?

Osoby, które w obecnej chwili korzystają z taryfy z gwarancją ceny, oferowanej przez spółki dostarczające energię elektryczną, i chcą skorzystać ze wsparcia Tarczy Solidarnościowej będą musiały zmienić obowiązującą ofertę za prąd.

- Przed podjęciem decyzji nasi pracownicy udzielą zainteresowanym osobom wszelkie informacje związane z wprowadzanymi zmianami, by Ci mogli wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję rozliczeń na kolejny okres - informuje prezes spółki Tauron Sprzedaż.

Ewentualną decyzję o zmianie najlepiej podjąć przed zakończeniem trwającego roku kalendarzowego. Można to uczynić za sprawą rozmowy telefonicznej, korespondencji pocztowej lub wizyty w punkcie obsługi klienta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera