Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej po modernizacji. Nowy ambulans trafił do Sławkowa, na ulice wyjedzie też motocykl

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek 4 marca br. zainaugurowana została oficjalnie po modernizacji działalność Stacji Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. Zaprezentowany został także nowy sprzęt, który będzie służył do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. To ambulans, który stacjonował będzie w podstacji w Sławkowie oraz specjalnie wyposażony motocykl. Jednoślad pojawi się wkrótce na drogach Sosnowca i innych okolicznych miast.

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej: kolejne udogodnienia dla ratowników

Na terenie Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Łączącej 24 w Dąbrowie Górniczej zmieniło się otoczenie budynku. Prace obejmowały m.in. wymianę i położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej, wymianę ogrodzenia, zamontowanie szlabanu wjazdowego, który uniemożliwia teraz wjazd na teren stacji przypadkowym osobom, wymianę krawężników. Zamontowana została także wiata śmietnikowa, rozebrany został także jeden zbędny obiekt budowlany.

- Teren jest tutaj bardzo duży. To 13 tysięcy metrów kw., więc pracy było sporo. Utwardzenie terenu i ogrodzenie było niezbędne, by można było tutaj funkcjonować w dobrych warunkach. Szlaban pozwoli z kolej na wjazd tylko uprawnionym do tego pojazdom. To wszystko zwiększa komfort codziennej pracy i bezpieczeństwo ratowników - podkreślił prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 573 tysięcy 546,92 zł, z czego dotacja z Województwa Śląskiego wyniosła 350 tysięcy zł.

Nowy ambulanse pojawią się w Sławkowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej

Podczas poniedziałkowej uroczystości przekazany został również nowy ambulans. Trafi do Sławkowa, gdzie będzie stacjonował w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W trasę, na wezwania, będzie wyjeżdżał od poniedziałku 4 marca.

Koszt całkowity zakupu ambulansu wraz ze sprzętem, m.,in. krzesełkiem transportowym, respiratorem, aparatem do ultrasonografii, a w szczególności z noszami elektrycznymi, wyniósł 800 tysięcy zł, z czego dotacja z Województwa Śląskiego wyniosła 775 tysięcy zł.

- Zamawiany duże ambulanse, ważące ponad 3,5 tony, wyposażone w nosze elektryczne, które kosztują 200 tysięcy złotych. To jest jednak duże bezpieczeństwo dla personelu, bowiem od kiedy mamy na wyposażeniu naszych pojazdów nosze elektryczne, to o 60 procent zmniejszyła się liczba L4, spowodowana dolegliwościami kręgosłupa. Jesteśmy drugim pogotowiem w Polsce, pod względem ilości na wyposażeniu tych właśnie noszy elektrycznych. Docelowo chcemy, by wszystkie zespoły wyjazdowe były wyposażone w taki sprzęt – podkreślił prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny.

- Spotykamy się w kolejnym miejscu, które jest modernizowane w ramach działalności RPR w Sosnowcu. Ostatnio spotkaliśmy się także w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, gdzie od 1 czerwca także zacznie działać kolejna podstacja. Tam będzie stacjonował czwarty w tym mieście ambulans. Takich ważnych inwestycji w najbliższym czasie będzie wiele, jak choćby otwarcie całkowicie nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, co wydarzy się w kwietniu – przyznał Mateusz Bochenek, poseł na Sejm RP, przewodniczący Rady Społecznej RPR w Sosnowcu.

Kolejny, nowy ambulans trafi do Sosnowca. Będzie wyjeżdżał z załogą w teren od 1 kwietnia. Następny będzie stacjonował we wspomnianej Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, na terenie obiektu CSiR-u, na stadionie Unii Ząbkowice. Tamtejsza podstacja zostanie przygotowana przez samorząd lokalny Dąbrowy Górniczej. Powstanie tam m.in. garaż, miejsce odpoczynku dla ratowników, magazyn leków, myjki, w pełni wyposażona kuchnia.

Od 1 kwietnia po drogach Sosnowca i okolicznych miast będzie natomiast wyjeżdżał w teren również motocykl ratunkowy, który kosztował 267 tysięcy zł, z czego 180 tys. zł także pochodziło z dotacji Województwa Śląskiego. Motocykl będzie jeździł od godz. 7 do 19, a w okresie wakacyjnym nawet dłużej. W planach RPR w Sosnowcu są także kolejne jednoślady ratunkowe, które miałyby się pojawić w Dąbrowie Górniczej oraz Zawierciu.

Za dwa tygodnie po modernizacji otwarta zostanie także Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zawierciu, a nowy ambulans przekazany zostanie do podstacji w Pilicy. Zespół z Kroczyc przeniesie się natomiast do siedziby Jurajskiej Grupy GOPR.

W sumie ambulanse RPR w Sosnowcu będą stacjonować wkrótce w 15 podstacjach w różnych miastach i miejscowościach. W ostatnich dwóch latach udało się wyposażyć i otworzyć trzy takie podstacje.

Od 1 czerwca 2024 roku będzie to natomiast w sumie aż 25 zespołów wyjazdowych, które zabezpieczają teren zamieszkały przez ponad 700 tysięcy mieszkańców.

- To wszystko sprawia, że dojazd do potrzebujących pomocy będzie jeszcze szybszy i bardziej efektywny, a wiemy, że w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia liczy się każda minuta – podkreślił Mateusz Bochenek.

W 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego na terenie działania RPR w Sosnowcu wyjeżdżały w teren ponad 63 tysiące razy.

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział także m.in. Anna Jedynak-Rykała - wicemarszałek Województwa Śląskiego, Mirosław Mazur - przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Maria Materla - radna Sejmiku Województwa Śląskiego, członek Rady Społecznej RPR w Sosnowcu; Katarzyna Stachowicz- radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera