Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Górnika Zabrze. Tak wyglądał w początkach istnienia, podczas II wojny światowej, w PRL-u i latach 2000. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Stadion Górnika Zabrze na zdjęciach sprzed lat. Tak wyglądał przed i po II wojnie światowej, w PRL-u oraz latach 2000!
Stadion Górnika Zabrze na zdjęciach sprzed lat. Tak wyglądał przed i po II wojnie światowej, w PRL-u oraz latach 2000! fotopolska.eu / NAC
Ten obiekt sportowy znają wszyscy fani piłki nożnej nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Dziś zapraszamy Was na podróż w czasie! Celem tej niezwykłej rajzy jest Stadion Górnika Zabrze, który przez lata przeszedł niezłą metamorfozę... Zobaczcie, jak wyglądał w początkach istnienia, podczas II wojny światowej, w PRL-u i latach 2000.

Stadion Górnika Zabrze na przestrzeni lat. Tu kipiało od sportowych emocji!

Stadion został otwarty 2 września 1934 roku, a z tej okazji Helmut Brückner, Oberpräsident Provinz Schlesien, nadał mu imię Adolf Hitler Kampfbahn (Stadion im. Adolfa Hitlera) w Hindenburgu (ówczesna nazwa Zabrza), pod którą funkcjonował do 1946 roku.

Obecny patronat nad stadionem został oficjalnie nadany 9 czerwca 2005 roku, chociaż nieoficjalnie obowiązywał już od 5 kwietnia 2004 roku, kiedy to na cześć słynnego gracza Górnika Zabrze nazwano go Stadionem im. Ernesta Pohla.

Pierwsze ważne zawody na tym stadionie miały miejsce 24 marca 1935 roku podczas meczu reprezentacji niemieckiej i polskiej części Śląska, który zgromadził około 7 000 widzów.

Po włączeniu Zabrza do Polski w 1945 roku na stadionie stacjonowały radzieckie wojska, niszcząc jego murawę. Stadion pozostał własnością miasta, które wkrótce wydzierżawiło go nowo powstałemu KS Zabrze.

Pod koniec lat 50. przeprowadzono rozbudowę obiektu, który mógł pomieścić około 35 000 widzów. W latach 60. i 70. XX wieku zainstalowano na nim sztuczne oświetlenie, a jesienią 1988 roku oddano do użytku dużą tablicę świetlną.

17 października 1984 roku na stadionie po raz pierwszy zagrała reprezentacja Polski podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Świata z Grecją.

Po śmierci Ernesta Pohla w 1995 roku pojawiła się propozycja nazwania stadionu jego imieniem, która została zrealizowana 10 lat później, 9 czerwca 2005 roku.

Obecny stadion KS Górnik Zabrze

Nowy stadion, wzniesiony na miejscu obiektu z 1934 roku, ostatecznie będzie miał 31 871 zadaszonych miejsc siedzących. Budowa tego obiektu odbywa się etapami.

Pierwszy etap przyniósł trzy trybuny, oferujące łącznie około 24 563 miejsc dla widzów. Umowa z pierwszym wykonawcą tego etapu, firmą Polimex-Mostostal S.A., została podpisana 24 sierpnia 2011 roku, a planowano, że prace potrwają 20 miesięcy. Jednakże ostatecznie wykonanie tego etapu zostało ukończone przez inne podmioty.

W lutym 2016 roku obiekt został zatwierdzony do użytku, oferując 24 563 miejsca, zaplecze gastronomiczne i sanitarno-higieniczne, klub biznesowy, loże VIP oraz niezbędne pomieszczenia techniczno-magazynowe.

W kolejnym etapie planowane jest dodanie trybuny VIP, co pozwoli osiągnąć docelową pojemność stadionu.

Przebudowa stadionu

Prace projektowe

W celu realizacji przebudowy stadionu, pod koniec 2007 miasto powołało do życia spółkę pod nazwą Stadion w Zabrzu. W 2008 wybrano koncepcję architektoniczną, a w 2009 zlecono realizację projektu budowlanego. 23 kwietnia 2010 spółka otrzymała wstępną dokumentację projektową, a 15 lipca 2010 wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę, które uzyskała 19 listopada 2010.

Pierwszy etap przebudowy

15 marca 2011 ogłoszono przetarg na pierwszy etap inwestycji, obejmujący przebudowę trybun od strony północnej, wschodniej i południowej. Umowę o wartości 192,5 mln zł. podpisano z wykonawcą Polimex-Mostostal. Umowę na budowę podpisano 24 sierpnia 2011. Termin zakończenia prac wyznaczono na kwiecień 2013.

Zerwanie umowy z pierwszym wykonawcą

8 września 2011 przekazano wykonawcy teren budowy. Polimex-Mostostal z czasem popadł w kłopoty i miał problem z planowym zakończeniem inwestycji. Termin ukończenia przesunięto na listopad 2013, a gdy i ten nie został dotrzymany, spółka Stadion w Zabrzu zdecydowała o odsunięciu przedsiębiorstwa od zadania.

Kolejne przetargi

Po zejściu Polimeksu-Mostostalu z placu budowy, spółka Stadion w Zabrzu przeprowadziła inwentaryzację i postanowiła wziąć na siebie odpowiedzialność za dokończenie prac, od marca 2014 ogłaszając przetargi na poszczególne etapy dalszych robót. Budowa znacząco przedłużyła się jednak w czasie w stosunku do pierwotnych założeń.

Przez cały czas trwania przebudowy stadion nie był wyłączony z użytkowania, a Górnik Zabrze nadal rozgrywał na nim swoje spotkania w Ekstraklasie. Pojemność stadionu została obniżona do poziomu około 3000 widzów, którzy zasiadali na (jedynej nierozebranej) trybunie głównej po stronie zachodniej, oddanej do użytku jesienią 1935 (rok po otwarciu stadionu).

W sierpniu 2015 kibicom udostępniono dodatkowe miejsca na dolnej kondygnacji nowej trybuny za południową bramką, a w październiku 2015 analogiczne miejsca po przeciwnej stronie.

Otwarcie stadionu

21 lutego 2016 po raz pierwszy w pełni udostępniono kibicom nowe trybuny, a na Wielkie Derby Śląska pomiędzy Górnikiem i Ruchem Chorzów (0:2) przyszedł komplet publiczności w liczbie 24 563 widzów. Prace nad zakończeniem pierwszego etapu budowy trwały jeszcze do czerwca 2016.

Po otwarciu nowych trybun, starą trybunę zachodnią przeznaczono na użytek dziennikarzy relacjonujących boiskowe wydarzenia. W ramach I etapu wykonano też promenadę wejściową po stronie wschodniej wraz ze znajdującym się pod nią podziemnym parkingiem.

Czwarta trybuna

Zgodnie z uchwałą o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Zabrze na lata 2022-2048 na budowę nowej trybuny stadionu Górnika Zabrze zostaną przeznaczone 143 mln zł. Kredyt ma zostać spłacony do 2032 roku. Realizacja inwestycji ma się zakończyć w 2025.

Stadion Górnika Zabrze na zdjęciach sprzed lat. Tak wyglądał przed i po II wojnie światowej oraz latach 2000!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera