Spis treści
Stare konsole i moda na retro
W latach 80. i 90. polscy pasjonaci rodzącej się branży elektroniki rozrywkowej nie mieli zbyt dużego pola do działania i rozwijania swoich zainteresowań. Ówcześnie panujący ustrój skutecznie blokował pojawianie się większości nowinek technologicznych z zachodu, przez co ludzie zdani byli głównie na rodzime lub radzieckie rozwiązania.
Dopiero po przemianach roku 1989 i otwarciu polskiego rynku na świat zaczęły pojawiać się u nas z opóźnieniem światowe hity i bestsellery, jednak nie zawsze w tej samej formie.
Zobacz w galerii: 9 starych gier, urządzeń i gadżetów, które są warte fortunę
Konsola Pegasus
Pegasus to nazwa, która określało się każdą chińską podróbkę japońskiej konsoli Nintendo Famicom. Dla wielu graczy była to pierwsza pełnoprawna konsola podłączana do telewizora i zawierająca w zestawie dwa kontrolery. Gry były tanie i ogólnodostępne na każdym lokalnym rynku czy bazarze. Oczywiście gry były nielicencjonowane, a ich zawartość często różniła się od tego, co mówiła naklejka na nośniku.
Gry konsolowe w promocyjnych cenach!
Choć większość nośników z bazarków nie jest obecnie warta zbyt wiele, to są 3 pozycje, które są dość mocno pożądane przez kolekcjonerów. Sama konsola również osiąga niezłe wartości w serwisach aukcyjnych. Możecie je zobaczyć w naszej galerii:
Stare gry komputerowe i na konsole
Kiedy w polskich domach zaczęły pojawiać się pierwsze komputery osobiste i konsole, rozpoczęło się zapotrzebowanie na oprogramowanie oraz gry. Były one wydawane przeważnie w dużych, kartonowych pudełkach z mnóstwem zawartości, które miały zachęcić do ich zakupu w czasach powszechnego piractwa.
To właśnie dzięki (albo przez) piractwo tego typu wydania – szczególnie premierowe – warte są teraz duże pieniądze. Większość społeczeństwa zaopatrywała się jednak w „kopie zapasowe”, przez co na rynek wydana została niewielka ilość oryginalnych kopii. Niektóre z popularnych w Polsce wydań osiągają teraz na aukcjach kosmiczne kwoty.
Pamiętasz te gadżety i gry?
Z grubsza wszystko, co nie jest już produkowane, jednak nadal posiada rzeszę fanów, rośnie z czasem w cenie. Sprawa tyczy się zarówno starych konsol i komputerów, jak i nawet telewizorów kineskopowych. Powoli widać również trend rosnących cen leciwych monitorów komputerowych, które do niedawna uważane były za zajmujące miejsce śmieci. Podobnie sprawa ma się ze starymi komórkami.
Zobacz także: Pamiętasz te stare telefony komórkowe? Oto pierwsze komórki, od których wiele osób zaczynało przygodę z elektroniką
Jeśli w czasach młodości kolekcjonowałeś jakieś karty, kapsle, naklejki lub „tazosy” i możliwe, że nadal leżą zakurzone w jakimś kartonie, to również jest opcja, że są teraz sporo warte. Rzadkie karty Pokemon w dobrym stanie, nieotwarte booster packi do Magic: The Gathering czy „tazosy” z popularnych chipsów potrafią obecnie osiągać nie najniższe wartości.
Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!
Zobacz również:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?