MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Żorski Budżet Obywatelski 2025. Mieszkańcy zdecydują na co przeznaczyć 3 mln złotych

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Mieszkańcy zdecydują na co przeznaczyć 3 mln złotych
Mieszkańcy zdecydują na co przeznaczyć 3 mln złotych RL
Startuje kolejna edycja Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, w której to właśnie mieszkańcy Żor zdecydują na co przeznaczyć kwotę 3 mln zł. To doskonała okazja, by zrealizować swój pomysł, który przyczyni się do rozwoju miasta, ale i posłuży samym mieszkańcom. Wnioski można składać od 27 maja do 28 czerwca.

Startuje Żorski Budżet Obywatelski 2025. W puli aż 3 mln złotych

Od 27 maja mieszkańcy Żor będą mogli zgłaszać wnioski do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2025, który w tym roku, pod względem kwoty do dyspozycji mieszkańców, po raz kolejny będzie rekordowy. To aż 3 mln złotych, które mogą zostać przeznaczone na ważne zdaniem mieszkańców inwestycje w mieście.

- W tym roku ponownie można zgłaszać tylko projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które skierowane są do ogółu mieszkańców. Szacunkowa wartość zgłaszanego projektu musi wynosić co najmniej 100 tys. zł, a jednocześnie nie może przekraczać kwoty przeznaczonej na ŻBO 2025 czyli 3 mln zł - informuje miasto Żory.

Mieszkańcy mogą zgłaszać zarówno projekty „miękkie”, jak i inwestycyjne, pamiętając, że te ostatnie muszą być zlokalizowane na nieruchomościach należących do miasta.

Każdy mieszkaniec może zgłosić tylko jeden projekt. W tym celu wymagana jest lista z podpisami poparcia co najmniej 50 mieszkańców Żor. Wzór formularza do złożenia w formie papierowej oraz wzór listy poparcia są dostępne w Urzędzie Miasta Żory w godzinach jego pracy. Dostępne są również na stronie miasta Żory.

- Zgłaszając wniosek należy możliwie jak najdokładniej opisać zgłaszaną propozycję (tytuł, opis tego co miałoby powstać, lokalizacja) oraz podać możliwie dokładny kosztorys – stworzony np. w oparciu o zapytania wysłane do firm, koszty podobnych realizacji w Żorach lub innych miasta itp. Nie wolno przy tym wskazywać, że inwestycja musi zostać zrealizowana przez zakup sprzętu konkretnej marki czy wykonana przez konkretnego wykonawcę. Należy też pamiętać o podziale kosztów na te dotyczące działań inwestycyjnych i działań „miękkich” - informuje miasto.

Dodatkowo zgłaszający wniosek musi podać szacowane koszty eksploatacyjne zgłaszanej inwestycji w 5 kolejnych latach. W kosztorysie należy zawrzeć wszystkie koszty tzn. wziąć pod uwagę konieczność wykonania projektu, uzyskania pozwoleń, koszty obsługi czy utrzymania zgłaszanego przedsięwzięcia.

Mieszkańcy ponownie zdecydują o tym jak będzie wyglądało ich miasto

W ubiegłorocznej edycji ŻBO, w głosowaniu wzięło udział ponad 13 tys. mieszkańców. Decyzją żorzan, w tym roku w mieście mają powstać: edukacyjny „Przystanek Bażanciarnia – Leśna Akademia”, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Pukowca, bieżnia lekkoatletyczna przy SP 17 oraz niezwykły plac zabaw przy Zespole Szkół Specjalnych. Najwięcej, bo aż 3959 głosów uzyskał projekt pn. „Przystanek Bażanciarnia – Leśna Akademia".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni