Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Statuetki w stylu Jury

Piotr Piesik
Laureaci honorowych statuetek starosty częstochowskiego w komplecie na scenie Filharmonii Częstochowskiej
Laureaci honorowych statuetek starosty częstochowskiego w komplecie na scenie Filharmonii Częstochowskiej fot. Waldemar Deska
Gdyby z osobna analizować dokonania każdej osoby oraz instytucji spośród 23 kandydatów, wybranych przez Kapitułę Statuetek Starosty Częstochowskiego "Za zasługi dla powiatu", końcowych laurów powinno być właśnie 23.

Trudne zadanie stoi każdego roku przed starostą - tym razem zmierzył się z nim Andrzej Kwapisz - który podejmuje ostateczną decyzję. Musi wybrać najlepszego w każdej kategorii, kiedy na nagrodę zasługuje każdy z osobna.

Oto laureaci roku 2008. W kategorii oświata statuetkę otrzymała Lena Nieśpielak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, w gminie Lelów. W kategorii kultura wyróżnienie przyznano Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki z Kłomnic. W kategorii sport i turystyka statuetkę odebrał Stanisław Sączek, prezes Wiodącego Ludowego Klubu Sportowego "Kmicic" w Częstochowie.

W kategorii samorządność nagroda przypadła Wiesławowi Szymczykowi, wójtowi gminy Starcza (notabene Starcza była najliczniej reprezentowaną gminą wśród nominowanych, miała aż czterech kandydatów). Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA otrzymało statuetkę w kategorii przedsiębiorczość.

W kategorii zdrowie i opieka społeczna starosta przyznał statuetkę Niepublicznemu ZOZ Przychodnia Lekarska "Optima" w Rędzinach. Ostatnia kategoria nosiła nazwę "inne szczególne osiągnięcia". W niej nagrodzono Józefa Chmiela, dyrektora Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych. Wszyscy laureaci nie ukrywali, że już nominowanie do statuetki traktowali jako wielkie wyróżnienie, zaś ostatecznej nagrody nie spodziewali się. Podkreślali, że to dla nich zachęta do dalszej pracy. Gorące brawa dostał zwłaszcza Stanisław Sączek, który przyznał, że w sporcie pracuje społecznie już ponad 50 lat. - Postaram się jeszcze piętnaście, może nawet dwadzieścia pociągnąć - dodał.

Statuetka przypomina swym kształtem jurajski ostaniec wapienny, z wkomponowanym motywem skrzydeł jako symbolu osiągnięć tych, którzy ją otrzymują.

Pierwszym laureatem był w 2001 roku Siegfried Tann, starosta zaprzyjaźnionego powiatu bodeńskiego w Niemczech. Przez trzy pierwsze edycje przyznawano tylko jedno takie honorowe wyróżnienie, od 2004 roku wprowadzono siedem oddzielnych kategorii. Wstępnych zgłoszeń do kapituły wpłynęło w tym roku 48, z nich właśnie wybrano 23 nominowanych. Przywilejem - i zadaniem - starosty jest ostateczna decyzja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!