Niebo widoczne z balkonu. Szukamy na nocnym niebie Wielkiego Wozu i różnych gwiazdozbiorów
Planetarium Śląskie, w związku z epidemią koronawirusa i konsekwencją tego, że więcej czasu spędzamy w domu, rozpoczęło cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie.
Internet się śmieje
W odcinku 4 cyklu pn. "Niebo z balkonu" Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego przygotował ciekawe informacje o gwiazdozbiorach oraz asteryzmach. Wyjaśnijmy, że asteryzm to układ gwiazd tworzący jakiś charakterystyczny wzór na niebie, ale nie będący gwiazdozbiorem. Potraficie na niebie odnaleźć Wielki Wóz? Okazuje się, że Wielki Wóz wcale nie jest gwiazdozbiorem. To właśnie asteryzm. Czym jednak jest gwiazdozbiór? To wyjaśnia właśnie Krzysztof Dwornik.
Przebudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Śląski Park Nauki...
- Tysiące lat temu, w czasach, gdy nie było telewizji, internetu, smartfonów, radia, a nawet sztucznych źródeł światła, ludzie patrzyli w idealnie ciemne niebo, na którym widzieli gwiazdy o różnej jasności. Te najjaśniejsze, nawet mimowolnie, łączyli w wyobraźni liniami tworząc konstelacje, które kojarzyli z postaciami zwierząt, ludzi, bohaterów ze swoich legend i mitów. Różne nacje na całym świecie, tym samym układom gwiazd przypisywały inne znaczenie. I tak np. Inuici widzieli w tym samym obszarze nieba Karibu, a Grecy - Wielką Niedźwiedzicę - informuje Krzysztof Dwornik na Facebooku Planetarium Śląskiego.