Strajk dzieci w Katowicach. Wspierają Gretę w walce o...

  Strajk dzieci w Katowicach. Wspierają Gretę w walce o ochronę klimatu CLIMATE STRIKE ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Poszłam na strajk i jestem tutaj całą sobą, całym sercem wspieram Gretę. Będę mówiła ludziom prosto w twarz: przyszłam tutaj, by walczyć w słusznej sprawie i nie boję się konsekwencji - mówi 14-letnia Karolina, która dziś (14 grudnia) wraz z innymi uczniami z Katowic rozpoczęła strajk, który wspiera 15-letnią aktywistkę ze Szwecji Gretę Thunberg, walczącą o ochronę klimatu.
  Climate Strike w Katowicach
  Strajk dzieci w Katowicach. Wspierają Gretę w walce o ochronę klimatu
  1/33

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Bartosz Wojsa/Lucyna Nenow

  Dzisiaj, 14 grudnia, o godz. 9.30 w Climat Hub w Katowicach rozpoczął się strajk dzieci, który wspiera 15-letnią aktywistkę ze Szwecji Gretę Thunberg, walczącą na rzecz ochrony klimatu.

  Zobaczcie zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Młodzi mieszkańcy nie poszli do szkoły, by dać władzom mocny sygnał, że żądają działań ratujących naszą planetę.

  PISALIŚMY:
  Greta Thunberg na COP24 Katowice: Wzywam wszystkich do strajku klimatycznego w piątek 14 grudnia
  COP24: Kim jest Greta Thunberg, nastoletnia aktywistka ekologiczna ze Szwecji?

  - Mama zapytała mnie, czy chcę, by napisała mi z tego dnia usprawiedliwienie, ale ja nie chciałam kłamać, że jestem chora.
  Poszłam na strajk i jestem tutaj całą sobą, całym sercem wspieram Gretę. Będę mówiła ludziom prosto w twarz: przyszłam tutaj, by walczyć w słusznej sprawie i nie boję się konsekwencji - mówi 14-letnia Karolina, jedna z uczennic Zespołu Szkół Fundacji „Elementarz” w Katowicach.


  Podobnie uważa jej koleżanka z klasy, Nadia.

  - Nie chodzi o wagary, tylko szczytny cel. Greta mówi, że po co mamy się uczyć, skoro za niedługo możemy nie mieć gdzie tego robić, jeśli nie zaczniemy działać - podkreśla 14-latka.

  Uczennice już wcześniej organizowały w szkole kilka akcji związanych z ochroną klimatu, rozwieszały plakaty, sadziły rośliny. Zdarzało się nawet, że występowały w teatrze, mówiąc wówczas m.in. o szkodliwych skutkach trującego smogu. - Zaangażowania w tym temacie nadal jest za mało, trzeba ten temat nagłośnić po to, by ludzie chcieli działać i przede wszystkim wiedzieli, o co chodzi - podkreślają Karolina i Nadia.  Nastolatki przyznają, że w szkołach temat ochrony klimatu nie jest podejmowany przez nauczycieli wprost. Pojawia się za to pośrednio: na ostatnim próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego jednym z zadań było napisanie tekstu na temat oszczędzania wody.

  - Nauczyciele starają się nas między wierszami na ten temat naprowadzić, ale nie mają czasu, by zrobić to wprost - podkreślają dziewczynki.

  Czy boją się konsekwencji wynikających z nieobecności w szkole?

  - Nie. Nauczyciele są wyrozumiali i jeśli wiedzą, że nieobecność związana była z ważną sprawą, to nie robią problemów - mówi Nadia. - Niewykluczone, że dołączymy do Grety w pełni i będziemy z nią strajkować w każdy piątek - zapowiada Karolina.

  Przypomnijmy, że wczoraj, 13 grudnia, Greta Thunberg opublikowała w mediach społecznościowych wezwanie dzieci i dorosłych do międzynarodowego strajku w ostatni dzień trwania szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

  - To już drugi tydzień trwania szczytu klimatycznego w Katowicach i do tej pory wciąż nie widać wystarczającego zaangażowania do walki na rzecz ochrony klimatu - mówiła Greta Thunberg, 15-letnia aktywistka ze Szwecji, która także pojawiła się na COP24 w Katowicach. - Kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, potrzebujemy cię. W ten piątek, 14 grudnia, wzywam do międzynarodowego strajku klimatycznego. Proszę, strajkuj z nami. Wyjdź przed parlament czy inny rządowy budynek w swoim kraju i daj znać, że tak jak my żądasz działań w kierunku ochrony klimatu - podkreślała.

  Akcja odbywa się pod hasłem #ClimatStrike2018, a Greta nawołuje do niej wszystkich. Ona sama strajkowała w tej sprawie już we wrześniu 2018 roku, opuszczając w piątki szkołę i strajkując przed szwedzkim parlamentem. Na COP24 w Katowicach zapowiedziała również, że wznowi swój strajk na początku przyszłego roku.

  Co na to rodzice dzieci?

  - Gdy dziecko nie idzie do szkoły w słusznej sprawie, rozumie więcej o ochronie klimatu od dorosłych i chce głośno o tym mówić, to mnie to bardzo cieszy. Fajnie, że młodzi ludzie na całym świecie zaczynają się budzić i dołączają do Grety, okazują jej wsparcie, by nie była w tym sama. To właśnie ludzie, w tym dzieci, mogą wpłynąć na polityków i sprawić, by zaczęli w końcu w tej sprawie działać - podkreśla pani Olga, mama Karoliny.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Arnold Schwarzenegger w Katowicach


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czapki z głów!

  Sowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Takich liderek i liderów potrzebujemy! Całym sercem popieram i dziękuję tym wspaniałym młodym ludziom za odwagę, za wyjście ze strefy komfortu. Każdy z nas powinien brać z Was przykład!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie

  Teresa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Strajk klimatyczny pokazuje ze trzeba walczyc, chociazby werbalnie, o poprawe srodowiska zwlaszcza w krajach o duzym zanieczyszceniu srodowiska.
  Jak mozna nie dostrzegac zatrucia powietrza kiedy...rozwiń całość

  Strajk klimatyczny pokazuje ze trzeba walczyc, chociazby werbalnie, o poprawe srodowiska zwlaszcza w krajach o duzym zanieczyszceniu srodowiska.
  Jak mozna nie dostrzegac zatrucia powietrza kiedy ludzie skarza sie ze maja problemy z oddychaniem, kiedy oficialnie publikuje sie ogromnie podwyzszony procent chemicznych zanieczyszczen powietrza?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo