Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk Generalny w kopalni Wieczorek: Francuzi kręcą film [ZOBACZ]

Michał Wroński
Montuigny en Gohelle w latach wojennych
Montuigny en Gohelle w latach wojennych ARC
Wczoraj w katowickiej kopalni Wieczorek rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego "Strajk Generalny". Reżyserujący ten obraz francuski twórca Thierry Mathis na początek kręcił kadry pod ziemią, a dziś szukać będzie odpowiednich plenerów na powierzchni.

Dokument opowiada historię strajku, do którego doszło wiosną 1941 na terytorium okupowanej przez Niemców Francji. Protest rozpoczął się 27 maja w szybie Dahomey w Montigny-en-Gohelle (departament Nord-Pas-de-Calais), a po kilkunastu dniach strajkowało już 100 tysięcy górników z całego regionu.

Po spacyfikowaniu strajku najbardziej aktywni stanęli przed sądem, a następnie zostali skierowani (w sumie było to ponad 270 osób) do twierdzy w belgijskim Huy, skąd przewieziono ich do obozu koncentracyjnego w niemieckim Sachsenhausen. W tej grupie było przeszło 30 górników pochodzących z Polski.

- Spośród wszystkich przewiezionych do obozu górników wojnę przeżyła zaledwie połowa. Reszta zmarła z powodu chorób i złego traktowania. Robiąc ten film chcę uczcić odwagę tych prostych ludzi - wyjaśnia Thierry Mathis.

Jak przyznaje, wczorajszy zjazd na dół był jego pierwszym pobytem w kopalni - we Francji nie ma bowiem czynnych zakładów tego typu. Wybór Śląska na miejsce, gdzie kręcić chce zdjęcia do filmu był dla niego oczywistością.

- Ze względu na związek uczestników strajku z tym regionem wolałem przyjechać tutaj niż jechać na Ukrainę lub szukać odpowiedniej kopalni w Hiszpanii - mówi Mathis.

Jakie wrażenia reżyser wywiózł z pobytu 630 metrów pod ziemią? - Nisko się kłaniam pracującym tam górnikom - mówi Mathis.

Dla kopalni Wieczorek to nie pierwszy występ w filmie. Właśnie tutaj Kazimierz Kutz kręcił swoją "Perłę w koronie". Twórców przyciąga tutaj stara, bardzo "fotogeniczna" zabudowa. - Poza tym znajduje się tu pochodząca z 1908 r., ale wciąż jeszcze działająca maszyna wyciągowa. Dzięki temu można pokazać, jak kiedyś wyglądały kopalnie - mówi Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy KWK Wieczorek.

Film o strajku w Montigny-en-Gohelle gotowy ma być w przyszłym roku.


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!