MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w JSW: Akcjonariusze murem za prezesem JSW [5 POSTULATÓW STRAJKOWYCH]

Jacek Bombor, Katarzyna Syprka
Strajk w JSW rozpoczęty: Konferencja prasowa strajkujących przed JSW w środę o godz. 6:35. Górnicy przyjeżdżają do kopalń, ale nie podejmują pracy, a następnie po 8 godzinach wracają do domów.
Strajk w JSW rozpoczęty: Konferencja prasowa strajkujących przed JSW w środę o godz. 6:35. Górnicy przyjeżdżają do kopalń, ale nie podejmują pracy, a następnie po 8 godzinach wracają do domów. Katarzyna Spyrka
Strajk w JSW rozpoczęty. W kopalniach wrze. Komitet strajkowy podjął decyzję o strajku w JSW. A tymczasem list popierający prezesa JSW wysłali drobni akcjonariusze. Zarząd JSW apeluje o rozsądek. Górnicy przychodzą do kopalń, ale nie podejmują pracy i po 8 godzinach wracają do domów. - Nie chodzi o wynagrodzenia - mówi Piotr Szereda - rzecznik strajkujących w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. OTO 5 POSTULATÓW STRAJKUJĄCYCH Strajk na Śląsku wznowiony. W Kompanii Węglowej rozpoczęły się masówki.

STRAJK W JSW:**ROZPOCZĘTY GODZ. 6 w dniu 28 stycznia 2015**

Strajk w JSW rozpoczął się dzisiaj w środę, 28 stycznia, od porannej zmiany. Jak wygląda strajk? Jest to strajk rotacyjny. Strajk na Śląsku został wznowiony.

Górnicy przyjeżdżają do kopalń, ale nie podejmują pracy, a następnie po 8 godzinach wracają do domów.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:00 W DNIU 29 STYCZNIA 2014
KLIKNIJ I ZOBACZ, CO SIĘ TERAZ DZIEJE W KOPALNIACH JSW:
STRAJK W JSW: GÓRNICY CHCĄ NOWEGO PREZESA. GROŻĄ ESKALACJĄ PROTESTU

5 postulatów strajkujących.

  1. Po pierwsze żądają wycofania się z wypowiedzenia warunków płacy i pracy dla 9 związkowców z Budryka.
  2. Żądają też odwołania zarządu JSW i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
  3. Żądają przywrócenie porozumienia z 5 maja 2011 roku (gwarantuje m.in. czternastki, podwyżki).
  4. Czwarty postulat to objęcie górników z przejętej kopalni Szczygłowice-Knurów takimi samymi warunkami pracy, jak pozostali górnicy JSW.
  5. Ostatni postulat to likwidacja spółki Szkolenie i Górnictwo, a jej pracowników przejmie natychmiast JSW.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:01:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wystosowało list do premier Ewy Kopacz oraz prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego z prośbą z apelem: "Apelujemy zatem o nie blokowanie koniecznych w spółce zmian i reform. Leży to zarówno w interesie pracowników, Państwa, jako przedstawicieli związkowców, jak i współwłaścicieli spółki".

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych reprezentuje tysiące inwestorów mniejszościowych, którzy inwestują swoje oszczędności m.in w prywatyzowanych państwowych spółkach. Oto fragment listu:

Fakty są takie, że od momentu giełdowego debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu 2011 roku, wartość spółki bardzo znacząco się obniżyła. Ponieważ jest to spółka, której działalność jest oparta na wydobyciu surowca, jej wycena, jak i w szczególności osiągane przez spółkę wyniki finansowe, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych, w tym światowych cen węgla. W tym czasie liczba związków zawodowych w Państwa firmie wzrosła z 34 do 50, a stopień uzwiązkowienia sięgnął 125%, (ci sami pracownicy należą do wielu organizacji). Prawda jest też taka, o czym przedstawiciele związków zawodowych często zapominają, że aż 45% akcji JSW należy do prywatnych inwestorów mniejszościowych, w tym do tysięcy akcjonariuszy, których reprezentuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, a Skarb Państwa kontroluje pozostałe 55% akcji

CAŁY LIST CZYTAJ NA ZDJĘCIACH W GALERII POWYŻEJ

- W rozwiązanie sporu w JSW powinna włączyć się Rada Nadzorcza, w której skład wchodzą przedstawiciele pracowników - uważa minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak zaznaczył, na razie nie przeprowadzono w spółce żadnych zwolnień, a dopiero zgłoszono do związkowców zapytanie w tej sprawie.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:30:
Trwa strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rano, załoga na czele ze związkowcami, wystosowała kilka postulatów. Zarząd odpowiada, że ich realizacja wiąże się z dużymi kosztami.

Strajk w JSW: Ile kosztują postulaty związkowców? ZARZĄD ODPOWIADA

AKTUALIZACJA GODZ. 12:58:

- Skoro prezes JSW Jarosław Zagórowski robi to, co chce, w tym ignoruje i depcze porozumienie zawarte przez rząd i górnicze związki zawodowe, to należy spodziewać się ostrej reakcji środowiska górniczego - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". - Jeśli nasi koledzy z JSW zostaną zwolnieni z pracy, to wezwiemy do strajku generalnego we wszystkich kopalniach - ostrzega Ziętek.

Strajk w JSW: Górnicy ulepili prezesowi bałwana w kształcie... [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Związkowcy spotykają się w tym tygodniu z zarządem KHW. Zapowiadają, że odrzucą program naprawczy przygotowany dla spółki. Zakłada on m.in. likwidację ruchu Boże Dary.

Problemy także w Kompanii Węglowej. Związkowcy chcą cofnąć zgodę na późniejszą wypłatę czternastek. Powinny trafić na bankowe konta górników w lutym.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:40:
Na kopalni Budryk trwa podwójny strajk. Jeden w imię wszystkich postulatów. Drugi w obronie zwolnionych 9 związkowców właśnie z tej kopalni. Nastroje są bojowe!

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZWIĄZKOWIEC O PREZESIE JSW: CO TEN PAN BIERZE?

AKTUALIZACJA, godz. 11.53
Realizacja postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną według wstępnych wyliczeń, oznacza dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej wycofanie się z programu oszczędnościowego, który może przynieść oszczędności w wysokości ok. 517 mln zł.

Dodatkowo: Postulat likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i zatrudnienie pracowników tej spółki na zasadach obowiązujących w JSW to wzrost kosztów pracy o 26 mln zł. Brak zamrożenia wynagrodzeń na poziomie 2014 to przyrost kosztów pracy o 35 mln zł. Objecie pracowników KWK Knurów-Szczygłowice takimi samymi uprawnieniami jak pozostali pracownicy JSW to wzrost kosztów pracy o kolejne 110 mln zł. Każdy dzień strajku to potencjalnie utracone przychody na poziomie ok. 30 mln zł - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.
Wycofanie się Zarządu z proponowanego programu oszczędnościowego uniemożliwi JSW zrównoważenie wydatków z przychodami, a także poprawienie w sposób trwały efektywności pracy poprzez zmianę jej organizacji – na wzór kopalni Silesia.

AKTUALIZACJA, godz. 11.17
Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, dla Dziennika Zachodniego: Jestem zaniepokojona sytuacją, w jakiej znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Z jednej strony mamy górników, którzy za swoją ciężką pracę domagają się utrzymania dotychczasowych przywilejów, z drugiej zarząd, który robi wszystko, żeby utrzymać miejsca pracy i płynność finansową. JSW to firma, w której pracuje wielu jastrzębian i która jest zaangażowana w życie miasta. To od jej kondycji finansowej w dużej mierze zależy także kształt naszego budżetu, gdzie podstawowe źródło dochodów stanowią wpływy z tytułu PIT i CIT. Mam nadzieję, że stronom uda się porozumieć i strajk nie przybierze na sile. Miasto robi wszystko, aby załagodzić sytuację i doprowadzić do konstruktywnych rozwiązań. W tym celu jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną rządową.

AKTUALIZACJA GODZ: 9:14:
Zarząd JSW reaguje i publikuje oświadczenie ws. strajku w JSW. Teraz piłeczka po stronie związkowców.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZARZĄD JSW APELUJE O ROZSĄDEK

AKTUALIZACJA GODZ. 8:40:
W związku z sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, złamaniem Porozumienia z 17 stycznia br. i gwarancji udzielonych przez rząd, WZZ "Sierpień 80" w tym tygodniu przeprowadzi masówki informacyjne we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
JSW ZWALNIA 9 ZWIĄZKOWCÓW Z KOPALNI BUDRYK

Bogusław Ziętek komentuje decyzję prezesa Jarosława Zagórowskiego nt. zwolnienia związkowców

- Skoro prezes JSW Jarosław Zagórowski robi to, co chce, w tym ignoruje i depcze porozumienie zawarte przez rząd i górnicze związki zawodowe, to należy spodziewać się ostrej reakcji środowiska górniczego - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". - Jeśli nasi koledzy z JSW zostaną zwolnieni z pracy, to wezwiemy do strajku generalnego we wszystkich kopalniach - ostrzega Ziętek.

Tweety o strajknaśląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 8:17:
- Rano pracownicy zdecydowali o rozpoczęciu strajku. Nie zjechali na dół do pracy. Wiemy, że to naraża firmę na straty, ale nie mieliśmy już innych sposobów na dogadanie się z Zarządem - powiedział Roman Brudziński z Solidarności.

- Pracownicy kopalni Knurów-Szczygłowice rozpoczną strajk od zmiany B - dodał Piotr Szereda z Solidarności 80.

- Na porannych masówkach w kopalniach udało nam się już sformułować z załogą kilka postulatów, na których realizacji szczególnie im zależy. Po pierwsze górnicy żądają wycofania się z wypowiedzenia warunków płacy i pracy dla 9 związkowców z Budryka oraz odwołania zarządu JSW i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Zarząd stracił już wiarygodność - zaznaczył Roman Brudziński.

Związkowcy zapowiedzieli, że wyślą postulaty do premier Ewy Kopacz i liczą, że przedstawiciele szybko się do nich wybiorą i wspólnie pomogą rozwiązać sytuację w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
AKTUALIZACJA GODZ. 7:50:
Strajkują wszystkie kopalnie JSW z wyjątkiem kopalni Knurów-Szczygłowice. Ta kopalnia została niedawno kupiona przez JSW od Kompanii Węglowej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU W JSW: ZAGÓROWSKI BEKSA

Strajk w JSW jest bezpośrednim efektem wczorajszej decyzji prezesa JSW o zwolnieniu 9 związkowców z kopalni Budryk, którzy poparli strajkujących z Kompanii Węglowej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
JSW ZWALNIA 9 ZWIĄZKOWCÓW Z KOPALNI BUDRYK

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy po zapowiedzi zwolnienia 9 związkowców w Budryku zaostrzyli swoje stanowisko i uznano, że strajk dobowy jest najlepszy. O godzinie 6 górnicy nie zjechali na dół do pracy.

- Decyzję o strajku podjęliśmy w wyniku karygodnych działań prezesa JSW. Mieliśmy zupełnie inny scenariusz działań protestacyjnych, ale decyzja o zwolnieniu 9 związkowców z kopalni Budryk przelała czarę goryczy - mówi Piotr Szereda, recznik protestujących.

Na razie jest 5 postulatów strajkujących.

  1. Po pierwsze żądają wycofania się z wypowiedzenia warunków płacy i pracy dla 9 związkowców z Budryka.
  2. Żądają też odwołania zarządu JSW i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
  3. Żądają przywrócenie porozumienia z 5 maja 2011 roku (gwarantuje m.in. czternastki, podwyżki).
  4. Czwarty postulat to objęcie górników z przejętej kopalni Szczygłowice-Knurów takimi samymi warunkami pracy, jak pozostali górnicy JSW.
  5. Ostatni postulat to likwidacja spółki Szkolenie i Górnictwo, a jej pracowników przejmie natychmiast JSW.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYNIKI REFERENDUM W KOPALNIACH JSW

JSW jest spółką giełdową wrażliwą na działąnia związkowców. Jak zareaguje giełda?

Tweety o strajknaśląsku

SERWIS REGIOPRACA, OFERTY PRACY, JAK ZNALEŹĆ PRACĘ, TWOJE CV, PORADY, PRAWO
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA NAUCZYCIEL. MITY O NAUCZYCIELSKICH PENSJACH
ILE MOŻNA ZAROBIĆ W DUŻYCH FIRMACH? CZY NAPRAWDĘ PŁACĄ LEPIEJ?
WSZYSTKO O ZWOLNIENIU DYSCYPLINARNYM: PRZYCZYNY, SKUTKI, KONSEKWENCJE
Strajk w JSW rozpoczęty:

- Na razie strajk dobowy, rotacyjny. Kolejne zmiany nie będą zjeżdżały na dół kopalni. Mamy informacje, że chcą z nami w Warszawie rozmawiać przedstwiciele Rady Nadzorczej, jak trzeba będzie nasza delegacja pojedzie na miejsce - wyjaśnia Marek Płocharski, szef Kadry w KWK Jas-Mos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera