MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk włoski służb mundurowych. Możemy to odczuć na granicach kraju i podczas kontroli drogowych

Redakcja
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformowała w specjalnym komunikacie o zaostrzeniu protestu. - Przedstawiciele poszczególnych central związkowych zrzeszonych w FZZSM postanowili przejść do kolejnego etapu prowadzonej akcji protestacyjnej, czyli wprowadzenia elementów tzw. strajku włoskiego - przekazali mundurowi.

Mundurowi domagają się m.in. podwyżek oraz zmian w systemie emerytalnym. Do tej pory, w ramach akcji protestacyjnej, przedstawiciele służb mundurowych stosowali np. pouczenia zamiast mandatów w sytuacjach, gdy na takie rozwiązanie pozwalały przepisy. W województwie śląskim było to szczególnie odczuwalne dla kierowców, którzy byli kontrolowani przez policjantów. Dla porównania: od 10 do 25 lipca 2017 roku w województwie śląskim wystawiono 17 tysięcy 842 mandaty karne. W analogicznym okresie czasu w trakcie trwania protestu na kierowców nałożono... 2833 mandaty.

Dlaczego zdecydowano się na zaostrzenie protestu? Jak tłumaczą związkowcy, powodem jest brak porozumienia „w sprawie postulatów złożonych stronie ministerialnej”.

- Przedstawiciele związków zawodowych Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Straży Granicznej oraz Policji zdecydowali, że wszystkie organizacje wchodzące w skład federacji przejdą w fazę protestu włoskiego, dostosowując jego elementy do charakteru realizowanych zadań - przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. - Szczególnie uciążliwy może okazać się protest Straży Granicznej i Służby Celnej. Z uwagi na utrudnienia, które mogą wystąpić w ruchu międzynarodowym, federacja postanowiła skierować specjalne ostrzeżenie do wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym do zarządów portów lotniczych, zrzeszeń przewoźników, a także Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - dodaje Jankowski.

Sami policjanci nie kryją, że strajk włoski może być odczuwalny również dla kierowców ze względu na czynności wykonywane przez policjantów z Wydziałów Ruchu Drogowego.

Jeśli chodzi o problemy w policji, to atmosfera z dnia na dzień jest coraz gorsza. Oliwy do ognia dolały ostatnie informacje o finansowych problemach całej formacji i braku pieniędzy na dodatki dla funkcjonariuszy.

W związku z tym Rafał Jankowski, który jest nie tylko jednym z przewodniczących FZZSM, ale także szefem policyjnych związkowców, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o to, by „pilnie uzupełnił braki finansowe w tegorocznym budżecie Policji”. Rafał Jankowski apeluje również do premiera o dopilnowanie, by świadczenia, które należą się funkcjonariuszom, były wypłacane terminowo.

Wspólne postulaty służb mundurowych
1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r.
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
6. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni