Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ćwiczyli w Kochcicach techniki ratownictwa wodno-lodowego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Strażacy ćwiczyli w Kochcicach techniki ratownictwa wodno-lodowego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strażacy ćwiczyli w Kochcicach techniki ratownictwa wodno-lodowego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc OSP Kochcice
Zima to czas, kiedy strażacy mają okazję poćwiczyć ratowanie ludzi uwięzionych w lodowych przeręblach. Tej zimy lód jest grubszy niż to bywało w ostatnich latach, jednak zbliża się odwilż. Strażacy odradzają chodzenie po lodzie w niesprawdzonych odpowiednio miejscach.

W ostatnim czasie strażacy z OSP Kochcice ćwiczyli w Parku w Kochcicach. Do ćwiczeń dołączyły jednostki WSP JWK Lubliniec oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach. Strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego.

- Tematem zajęć było poznanie technik ratowniczych w czasie zdarzeń na pokrytych lodem akwenach wodnych. Kolejnym etapem było szkolenie z elementów kwalifikowanej pierwszej pomocy z poszkodowanym wychłodzonym będącym w stanie hipotermii oraz omówienie nowych zasad ratownictwa wodnego w KSRG - relacjonują druhowie z OSP w Kochcicach.

Nie przeocz

Wejście na lód może się skończyć tragicznie

Służby przypominają, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Zobacz koniecznie

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera