Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa kiss&ride przy ZSP nr 5 w Dąbrowie Górniczej. Przy szkole pojawiła się też sygnalizacja w systemie „zawsze czerwone”

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Strefa kiss&ride powstała przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Dąbrowie Górniczej, a w Będzinie nowe barierki i urządzenie wyświetlające prędkość przy Szkole Podstawowej nr 6 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strefa kiss&ride powstała przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Dąbrowie Górniczej, a w Będzinie nowe barierki i urządzenie wyświetlające prędkość przy Szkole Podstawowej nr 6 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/UM Będzin
W Dąbrowie Górniczej powstała strefa Kiss&Ride. Nie, nie przy dworcu kolejowym czy lokalnym lotnisku, bo takiego w tym zagłębiowskim mieście nie ma, ale przy… szkole podstawowej. To pierwsze takie miejsce na miejskiej mapie. Nowości, mające chronić uczniów i pieszych, pojawiły się również ostatnio w Będzinie.

Zaparkuj, pocałuj i życz udanego dnia w szkole

Zakończyła się właśnie przebudowa ulicy Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej. Nowością w ramach tej inwestycji jest strefa szybkiego parkowania kiss&Rrde (Pocałuj i jedź). Powstała wzdłuż ulicy Strzemieszyckiej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 z myślą o rodzicach odwożących dzieci do szkoły. Teraz będą mogli bezpiecznie wysadzić swoje pociechy z samochodów, a po odjeździe zwolnić miejsce kolejnym kierowcom. Dzięki temu rodzice nie będą musieli m.in. wjeżdżać na szkolny plac czy też w pobliże szkoły i szukać miejsca do zaparkowaniu oraz manewrować między uczniami.

W styczniu, w nowym roku, przy okazji tymczasowego malowania poziomego oznakowania wzdłuż ulicy Strzemieszyckiej (grubowarstwowe oznakowanie zostanie wykonane wiosną), odpowiednie oznakowanie pojawi się równie w strefie kiss&ride. Wtedy też powinno zakończyć się wielkie sprzątanie po inwestycji.

Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 pojawiła się też nowa sygnalizacja świetlna, która działa w systemie „zawsze czerwone”. To oznacza, że na sygnalizatorze stale wyświetla się światło czerwone, które zmienia się dopiero wówczas, kiedy pojazd zbliży się do przejścia z obowiązującą w danym miejscu prędkością. Oczywiście pod warunkiem, że na przejściu nie ma wtedy pieszych. Piesi natomiast zielone światło dla siebie wzbudzają odpowiednim przyciskiem.

Coraz więcej zatok kiss&ride w regionie i kraju

Strefy i zatoki kiss&ride to coraz bardziej popularne rozwiązania komunikacyjne przy obiektach szkolnych. W maju tego roku taka właśnie strefa powstała przy szkole przy ulicy Głębokiej w Gdańsku, a w Warszawie i okolicach miejsca typu kiss&ride dla rodziców i uczniów powstawały już w 2019 roku. Wówczas pojawiło się m.in. w podwarszawskim Józefosławiu. Z kolei w grudniu tego roku swój finał miało przedsięwzięcie w ramach budżetu obywatelskiego w Piekarach Śląskich. Objęło wymianę ogrodzenia wokół szkoły, montaż siatki ochronnej przy boisku wielofunkcyjnym, budowę miejsc postojowych oraz zatoki typu kiss & ride przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Całość kosztowała 700 tysięcy złotych.

Nowa nawierzchnia, chodnik i wodociąg

W ramach inwestycji wzdłuż niemal kilometrowego odcinka ul. Strzemieszyckiej powstała grawitacyjna kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz nowy wodociąg. Przy okazji wartego ponad 17 mln zł przedsięwzięcia powstały również nowe chodniki oraz droga rowerowa, która za przejazdem kolejowym łączy się z drogą wybudowaną w 2020 roku wzdłuż ulicy Oddziały AK Ordona.
Z kolei most nad Rakówką zastąpił starą konstrukcję z końca lat 70. XX wieku. Na nowym obiekcie – zaprojektowanym i wybudowanym za ponad 2 mln zł – piesi mają do dyspozycji szeroki na 2,2 m chodnik po jednej stronie mostu oraz szerszy (3,5 m) ciąg pieszo rowerowy po drugiej stronie.

W środę 28 grudnia linie autobusowe nr M109, 49, 84, 984 i 903N wróciły po zakończeniu remontu na swoje stałe trasy. Powrót autobusów na przebudowany odcinek ulicy Strzemieszyckiej – między ulicami Puszkina i Szklanych Domów – oznacza, że do obsługi wróciły przystanki Strzemieszyce Fabryka i Strzemieszyce Srocza Góra.

Na tym drugim przystanku – w kierunku centrum i Sławkowa – zamontowane zostały nowe wiaty wraz z nową nazwą „Srocza Góra”, która zastąpiła „Stację Paliw”. W systemie internetowym ZTM-u nowa nazwa ma się pojawić 16 stycznia wraz z kilkudziesięcioma innymi przystankami w Dąbrowie Górniczej, które zmienią nazwy. Wtedy też rozpocznie się – zaplanowana na około 30 dni – wymiana tabliczek przystankowych.

W Będzinie też zmiany na drogach

Na terenie miasta zostały zamontowane ostatnio liczne urządzenia BRD, które na przykład przypominają nam o tym, aby zdjąć nogę z gazu. W kilku miejscach, m.in. przy ulicach Krakowskiej i 11 Listopada, pojawiły się nowe wyświetlacze. Z kolei w pobliżu Szkoły Podstawowej numer 6 przy ulicy Konopnickiej w będzińskiej dzielnicy Grodziec stanęły barierki odgradzające chodnik, którym uczęszczają dzieci, od jezdni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera