Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z zagranicy: śląscy łowcy głów dotarli do USA i Chin

Anastasiya Dalinchuk
Cudzoziemcy coraz częściej wybierają śląskie uczelnie
Cudzoziemcy coraz częściej wybierają śląskie uczelnie 123rf
W polskich uczelniach studiują osoby pochodzące ze 149 krajów świata. Liczba studentów obcokrajowców na Śląsku z roku na rok wzrasta.

Cudzoziemcy coraz częściej wybierają śląskie uczelnie. Dane mówią same za siebie. W latach 2010-2011 obcokrajowców studiujących na Uniwersytecie Ekonomicznym było 244, natomiast w 2014-2015 studia rozpoczęło już 435 osób z zagranicy. Najpopularniejszymi kierunkami są finanse i rachunkowość oraz logistyka i zarządzanie.

Przyjeżdżają, bo u nas rozwija się gospodarka

W grupie obcokrajowców dominują obywatele Ukrainy. Na wymiany, krótkoterminowe studia oraz w celu zdobycia podwójnych dyplomów przyjeżdżają studenci z Francji, Hiszpanii, Turcji, Słowacji. Uczelnia prowadzi działania motywujące studentów do nauki właśnie w jej murach. Zarówno na UE, jak i innych uniwersytetach w Śląskiem funkcjonują tzw. łowcy głów, którzy zachęcają młodych ludzi z zagranicy do rozpoczęcia studiów.

O tym, jak są skuteczni, świadczy prestiżowa międzynarodowa nagroda EAIE Rising Star, przyznana mgr Edycie Lachowicz-Santos z Uniwersytetu Ekonomicznego. Otrzymała ją za promowanie uczelni wśród zagranicznych studentów.

Dzięki niej na Śląsk przyjechało kilkuset młodych ludzi. Edyta, jako pierwsza w regionie, już w 1999 roku przyjęła na uczelnię obcokrajowca z Włoch, który przyjechał tu jako student z wymiany Erasmus.

Na pytanie, jak jej się udało przekonać tylu studentów, by przyjeżdżali do Katowic, odpowiada: - Zwracałam uwagę, że jesteśmy inni od wszystkich. Nasze miasto nie jest turystyczne, ale ma swoje uroki, i mimo że jest miastem przemysłowym, ma swoje zielone enklawy i atrakcje. Tutaj się rozwija gospodarka i coraz więcej firm chce inwestować na Śląsku, a oznacza to, że łatwiej będzie odbyć praktykę, znaleźć pracę - dodaje.

Pomaga specjalne stypendium

Rzecznik UE, Marek Kiczka, podkreśla, że obcokrajowcom należy po prostu pomóc.
- Naszym głównym atutem jest stypendium Uniwersytetu Ekonomicznego na studia w języku polskim dla cudzoziemców, którzy nie mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich - mówi Kiczka.

Rekordzistą jest Uniwersytet Śląski

Rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę studiujących osób z zagranicy, jest Uniwersytet Śląski. W latach 2006-2015 ich liczba wzrosła z 93 do 468. Rzecznik uniwersytetu, Jacek Szymik-Kozaczko, wymienia najczęściej wybierane przez obcokrajowców kierunki:
- To głównie międzynarodowe studia polskie, zarządzanie, filologia angielska, politologia, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - mówi.

Mimo że na UŚ co roku na wymianę międzynarodową Erasmus przyjeżdża kilkuset studentów z różnych zakątów świata, na studia pełne wybiera się najwięcej młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi, Czech, Rosji, Kazachstanu, Turcji, Gruzji, Niemiec, Hiszpanii oraz Uzbekistanu.
Z samej Ukrainy w roku akademickim 2014/2015 przyjechało 311 osób. Uczelnia sugeruje studentom spoza Polski naukę w Szkole Języka i Kultury Polskiej oraz udział w Letniej Szkole Języka Polskiego w Cieszynie.

Studenci zachęcają młodszych kolegów

Śląski Uniwersytet Medyczny też chętnie przyjmuje cudzoziemców. W roku akademickim 2014/2015 podjęło na nim studia 419 osób z zagranicy (dla porównania, w 2006 było ich 383). Studenci przyjeżdżają z wielu regionów świata: od Stanów Zjednoczonych, poprzez kraje afrykańskie, na Tajlandii i krajach basenu Oceanu Spokojnego kończąc.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego, Agata Kalafarska, tłumaczy, że znakomicie działa reklama uczelni, jaką robią jej absolwenci.

- Uniwersytet oferuje nowoczesną bazę dydaktyczną i kliniczną, wykwalifikowanych nauczycieli - mówi Agata Kalafarska. - O wysokim poziomie uczelni świadczą uzyskiwane akredytacje, m.in. akredytacja Departamentu Edukacji USA, dzięki której studenci ze Stanów mogą ubiegać się o pożyczki rządowe. Nasze dane wskazują, że dwie trzecie kandydatów z zagranicy to osoby zachęcone do studiowania na Śląsku przez starszych kolegów, którzy SUM już ukończyli lub są w trakcie studiów - dodaje.

Kierunki techniczne też mają wzięcie. W roku akademickim 2014/2015 studia na Politechnice Śląskiej rozpoczęło 154 studentów z zagranicy.

Paweł Doś, rzecznik uczelni, wyjaśnia, że najwięcej cudzoziemców jest z Chin i Hiszpanii, a najchętniej wybieranymi kierunkami są automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, a także informatyka, inżynieria i budownictwo.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!