Stypendia od kolei i praca dla najlepszych uczniów

  Stypendia od kolei i praca dla najlepszych uczniów

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tomasz i Damian zadowoleni są z współpracy z kolejową spółką

  Tomasz i Damian zadowoleni są z współpracy z kolejową spółką ©Katarzyna Domagała-Szymonek

  Absolwenci kolejnej szkoły mają gwarancję zatrudnienia, stypendia i praktyki. Na kolei
  Tomasz i Damian zadowoleni są z współpracy z kolejową spółką

  Tomasz i Damian zadowoleni są z współpracy z kolejową spółką ©Katarzyna Domagała-Szymonek

  Comiesięczne stypendia dla najlepszych uczniów, praktyki, staże oraz gwarancja zatrudnienia po skończeniu szkoły. To wszystko zapewni uczniom kolejnej już szkoły w Śląskiem spółka Polskie Linie Kolejowe PKP SA. Umowę z PLK w maju podpisał Zespół Szkół w Łazach.

  - Od września stypendia będą otrzymywać najlepsi uczniowie uczący się na kierunku technik- elektroenergetyk transportu szynowego - informuje Marzena Orzoł, dyrektor ZS w Łazach.

  W pierwszym roku nauki stypendium wyniesie 300 zł miesięcznie. W drugim o 50 zł więcej. W kolejnym roku szkoły ta kwota wzrośnie do 400 zł. By w klasie maturalnej urosnąć do 500 zł. Co najważniejsze, jeśli uczeń dobrze zda maturę i egzamin zawodowy, to może liczyć na pracę w kolejowej spółce. Ta deklaruje też pomoc w sfinansowaniu nauki na studiach. Oczywiście na kierunku kolejowym.

  - Poza korzyściami mamy też obowiązki - zaznacza Tomasz Szkliniarz, uczeń Technikum nr 4 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, który takie stypendium pobiera - jego szkoła podpisała umowę z PLK w 2012 roku, trzecią szkołą w Śląskiem jest Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. JP II w Tarnowskich Górach.

  Jeśli uczniowie chcą uzyskać stypendium muszą spełniać określone warunki. Nie mogą mieć średniej niższej niż niecałe 4 (jest ona różna w zależności od szkoły) oraz muszą uzyskać dobrą ocenę z zachowania.

  Tomaszowi pomysł nauczania w kolejowej szkole podsunęli rodzice. Jednak zaznacza, że jeśli ktoś połakomi się na stypendium, a nie będzie interesował się branżą kolejową, to może mieć problem. - Zakres materiału, jaki musimy opanować jest bardzo szeroki. A trzeba pamiętać, że w ostatniej klasie zdajemy, obok matury, egzamin zawodowy - komentuje. Dla Damiana Dworaka, jego kolegi z klasy wybór kierunku kolejowego był naturalny.

  - Mój tata jest kolejarzem, zachęcał mnie do złożenia papierów do tej szkoły - komentuje. Swojej decyzji nie żałuje. Przyznaje też, że stypendium dobrze motywuje do pilnej nauki.

  Pomysł stworzenia tego typu klas zrodził się z praktyki. Kolejarzom coraz trudniej było znaleźć dobrze wyszkolonych pracowników, a "stara kadra" zaczynała odchodzić na emeryturę, wykruszała się grupa doświadczonych fachowców. Wprowadzenie programu stypendialnego i gwarancja zatrudnienia dla najlepszych uczniów mają pomoc rozwiązać ten problem.
  Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK, zaznacza, że szkoły, które podpisały umowy nie są przypadkowe. - Każda z nich ma długie tradycje kolejowe, doświadczenie i zaplecze, które umożliwia zdobywanie wiedzy. My oferujemy praktyki, by już w czasie nauki uczniowie zdobywali doświadczenie jak zachować się w tak specyficznym zawodzie. Efekty współpracy są bardzo dobre - mówi.


  *Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo