Ogromny sukces lekarzy z Centrum Kobiety i Dziecka w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Podczas 6-godzinnej nowatorskiej operacji chirurdzy i ginekolodzy usunęli u 42-letniej kobiety wielkie ognisko endometriozy.

Wielkie ognisko endometriozy było umiejscowione w układzie rozrodczym i przewodzie pokarmowym i zagrażało życiu 42-letniej pacjentce.

Zabieg w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka przeprowadził 8-osobowy zespół, w skład którego weszli m.in.: dyrektor Szpitala Miejskiego dr Mariusz Wójtowicz, prof. Jerzy Sikora i dr Andrzej Tyczyński.

Dzięki operacji zatrzymany został rozwój choroby, a pacjentka zyskała szanse na normalne funkcjonowanie.

Co to jest endometrioza?
Choroba rozwija się powoli, a przebiega często ze skąpymi objawami chorobowymi lub bezobjawowo. Zaczyna zwracać uwagę chorej z uwagi na ból podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę. Endometrioza objawia się dolegliwościami bólowymi w miednicy mniejszej, zaburzeniami cyklu miesięcznego oraz obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, często występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego. Bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności. Rzadszymi objawami są plamienia lub krwawienia acykliczne, nadmierne krwawienia miesięczne, krwiomocz (postać pęcherzowa), krwawienia z przewodu pokarmowego (postać jelitowa), plamienia kontaktowe (lokalizacja szyjkowa).
(Wikipedia)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień