Świadkowie wojny światków nad Brynicą [INFOGRAFIKA]

  Świadkowie wojny światków nad Brynicą [INFOGRAFIKA]

  Marcin Zasada, Zdjęcia: Mikołaj Suchan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świadkowie wojny światków nad Brynicą [INFOGRAFIKA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©infografika: Marek Michalski

  "Czarna Przemsza i Brynica, to nie rzeki, to granica" - to powiedzonko przez lata pokutowało po obu stronach rzek. Sprawdziliśmy. Różnic między mieszkańcami obu brzegów Brynicy szukał Marcin Zasada. Znalazł?
  Grylls ujarzmiał już dzikość rozpalonej Sahary i zmrożonej krainy alpejskiej zimy. Na dobrą sprawę trudno byłoby wskazać punkt na mapie, w którym Bear nie sączył wody ze sznurówek i nie posilał się dżdżo-wnicami. Musiał jednak przyjść taki dzień, gdy ktoś zapytał: "Bear, a nad Brynicą był?" (uważny Czytelnik odnajdzie podobieństwa z filmowym pytaniem z "Kochaj albo rzuć": "A w Krużewnikach był?"). Nie był. Nie był i nie próbował, jak to jest nad rzeką, która od stuleci to dzieli, to łączy dwa odrębne mikrokosmosy. Więc ktoś zrobił to za niego.

  Dla niewtajemniczonych: Brytyjczyk Bear Grylls to gwiazda sztuki przetrwania, bohater programu "Man vs Wild". Teraz Brynica. O tej rzece napisano już tyle, że dziś trudno dociec, czy właśnie do niej nie wpadła Wanda, co to Niemca nie chciała. Pasowałoby. Na jednym brzegu mówiliby, że to Wanda wolała udawać ukleję niż pójść za Germańca, na drugim, że Günter do Wandy jakoś nigdy się nie garnął, bo i na co mu baba, co żuru nie ugotuje. Plan jest taki: wyskoczymy z auta gdzieś pomiędzy Czeladzią a Siemianowicami, potem przejdziemy wzdłuż wody i jej okolic tak długo, jak to możliwe.

  Choć na wschodnim brzegu mapa informuje o Maderze, okolicy tej daleko do uroku portugalskiej wyspy. Może wiosną i tu zakwitają storczyki, ale dziś jest dość upiornie. Pustkowie, wiatr nad rzeką urywa głowę. Trzeba przedostać się na drugą stronę, a jak mawia Bear, "nie będzie łatwo". Wędrujemy przez Maderę w poszukiwaniu cywilizacji. Pamiętajcie, co mówi guru survi-valu: "Najważniejsze jest schronienie, ratunek, żywność i woda". Dźwięk spawanej blachy w oddali oznacza elektryczność, elektryczność oznacza człowieka, który płynący prąd okiełznał.

  Dariusz Kaczor prowadzi nad Brynicą warsztat samochodowy. Po wschodniej stronie. Od babci nasłuchał się historii o handlu, który kwitł przez wodną granicę długo przed wynalezieniem strefy Schengen. Albo o tym, jak po wojnie ludzie przechodzili na drugi brzeg i obściskiwali się, że to koniec udręki, a może i kres waśni. Mechanik palcem wskazuje na południe. Tam, na moście kolejowym łączącym Śląsk z Zagłębiem sam chadzał na spotkania z intruzami z zachodu.

  - Wyzywali nas od goroli, my kpiliśmy z ich języka. Dyskusja zwykle prowadziła do bijatyki. Ale delikatnie było: kilka kopniaków, z piąchy czasem ktoś oberwał. Nie to co dzisiaj, gdy małolaty chcą się pozabijać o pierdoły - wzdycha czeladzianin. Czasem, kiedy konflikt przybierał na sile, zdarzało się, że jedni drugim stawiali ultimatum: "Albo płyniesz do siebie, albo wpier…".

  Dziś Ślązacy z Siemianowic powierzają w jego ręce los swoich samochodów. A on złego słowa na sąsiadów nie powie. - Już mój ojciec powtarzał, że tam za rzeką porządni ludzie. Na wódkę tam chodził, a zdarzało się, że koledzy z Przełajki (dzielnica Siemia-nowic) odprowadzali go do do-mu. Z drugiej strony, u nas przesiaduje często Alojz, chłop zza rzeki. Jak siada w barze i zacznie godać, to nie da się go zrozumieć. Niejednego przekonał, że rolada i kluski śląskie to pokarm bogów - mówi pan Darek.
  Z Brynicą jest jak z tym kawałem o poruczniku Rżewskim, który opowiada swój sen ułanom. "Wychodzę z domu, a tam w oddali…". "Wielka dupa!" - chórem kończą ułani. "Nieee" - macha ręką Rżewski. "W oddali pojawił się pagórek. Wszedłem na niego, patrzę, a tam...". "Wielka dupa!" - unisono ryknęli ułani. "Nieee! Lasek. Zagajnik nawet bym rzekł. Wchodzę, ciemno, ale miło, a tam..." "Wielka dupa!!!" - znów dopowiedzieli ułani. "No tak. Wam też to się śniło?!". Otóż to. Z rzeką wypisz-wymaluj - mówisz: Brynica i niech nawet o florę i faunę przybrzeżną chodzi, rozmówcy i hanysy, gorole…".

  Gorol? Spuszczę psy


  Weźmy rok 1849. 23 sierpnia nad Brynicą po stronie Piekar Śląskich stanął biskup wrocławski, ks. Melchior Diepenbrock. Jego sekretarz, ks. Peistner rzekł, dla draki: "Ekscelencjo, my już przed południem byliśmy tu, nad granicą i przerzuciliśmy kamienie przez potok do Polski". Biskup, mniej skory do sztubackich żartów, odparł: "No, no, strzeżcie się, by te kamienie nie wróciły do was jako kule armatnie".  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie Brynica dzieli....

  feszter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 73 / 86

  Ślōnzŏka ôd Polŏka niy ta rzyka dzieli choć kiejś dzielyła yno politycznie i państwowo a dzisio yno geograficznie a fizycznie.Ta rychtyk grynca wykluwo sie we gowach ludzi po jednej...rozwiń całość

  Ślōnzŏka ôd Polŏka niy ta rzyka dzieli choć kiejś dzielyła yno politycznie i państwowo a dzisio yno geograficznie a fizycznie.Ta rychtyk grynca wykluwo sie we gowach ludzi po jednej a i po drōgij strōnie, ta grynca we gowach ludzi wykluwała sie ôd X storŏczo, kiej frechowne woje Mieszka I a B. Chrobrego wlazły na Ślōnsk? Po co? Czy Ślōnzŏki stych lot "lōnych" sam prosiyli? Eli "lōnych witali blumami jako sie ôsfobodzicieli witŏ ? Niy, katrupiyni niywinnych ludzi, shajcŏwane chałpy flamy nad ślōnskimi dziedzinami i grodami yno skuli tego, iże te władce Polan mieli chyntka zgrzynyć dosia niy swoja przeca "Ślōnskŏ Ziymia i taki ôbrŏzek Ślōnzŏki bez wieki zakŏdowali.Pamiyntajōm Ślónzŏki rŏki 1918-1921 , kiej niy kaj indzi yno we Sosnowcu po drugii zajcie Brynicy bōły lagry ze brōniōm , municyjōm, sam Polsko Organizacja Wojskowa (POW) zrychtowała dwa powstania i jedna wojna dōmowŏ kero frechownie mianuje sie III powstaniem śląskim", to zza Brynic wyruszyły na G.Ślōnsk grupa polskich wojokōw stōnd przōć tałzyny "propagandziorzy a burzicieli a potyn grupy wojokōw polskich wlazły na G.Ślōnsk i wrpz ze Ślōnzŏk. Po co? Przeca Ślōnzŏki k klarownie pedzieli we plebiscycie kaj chōm ôstać. Po co bōla robionota cołko 'szopka", kiej zōł wi zōł Planym polskich pōnōw bōło zgrzynyć za "friko" dosia gruby, huty a werki , bo sami takich niy poradziyl ipostawić a bez tego tamta "polsko bōła by...nō, sami wjycie czym.... R.1922-1939 brutal polōnizacyjo ze zajty woj. M. Grażyńskiego, skludzani rechtorōw ze Polski na Ślōnsk, przimus we szuli, bici bajtli, diskriminacyjo Ślōnzŏkōw -autochtōnōw kaj yno szło. Taki ôbroz zapamiyntali Ślōnzŏki. Rŏk1945- lagry i hareszty, dlo Ślōnzŏkōw, UB,weryfikacyjo, przimusŏwe wyciedlynia, szaber majōntku Ślōnzŏkōw, kiej rabczyki ze drugij strōny Brynicy na wōzkach, fōrach sfoziyli abo we miechach snosiyli na puklu na drugi brzyg Brynice co yno przidajne bōło, sharatani dynkmali, belekaj zebrali dynkmale ze kerchowa. uzajś polōnizacyjo, bici szkolorzy bez rechtorōw ze drugi zajty Brynice, diskriminacyjo Ślōnzŏkōw na urzyndach, we wojsku, we robocie haratani ślōnskij gŏdki.
  Dzisio dali Ślōnzŏki poczuwajōm psychiczny, religijny ( bp W. Skworc :"wszyszcy jesteśmy Polakami)) przimus zaprzycio sie swojigo pochodzynio, jynzyka a zwykōw. Eli by to Ślōnzŏki panoszyli sie a fkludziyli taki bestyjstwa za Brynicōm? Ta rzyka Brynica poradzōm zasuć, yno ta "myntalno" grynca na ziche niy straci sie, podwiela sōmsiody zza Brynicy dali bydōm sie panoszyć, eźli dali niy bydōm szanować recht (prawo) Ślōnzŏkōw do inkszojści kerzi niy poczuwajōm sie Polokym , uznajōm recht Ślōnzŏkōw do zrzyszanio sie, uznajōm recht Ślōnzŏkōw do swoji gŏdki, kultury, zwykōw a takij autonōmije, fkerej Ślōnzŏki poczuwać sie bydōm gospodorzym na swoji ziymi Ta grynca niy straci sie eźli dzisiejsze Ślōnzŏki bydōm dali uznŏwani za polskich wyrobnikōw.Ludzie ôd dycki hajtali sie miynzy sobōm, miyszali sie, żyli wele siebie zgodnie, bo taki je naturalny recht kożdego czowieka doł ludziōm Pōnbōczek, kery sie wczora narodziył.Kożdo niysprawiydliwojś, poniżani, diskriminacyjo, panoszyni sie egal ze kerej zajty by sam na Gōrnoślōnsko Ziymia niy wlazła (kiejś czeskŏ, pruskŏ, potym nazistowskŏ niymieckŏ, sowieckŏ a dzisiej narodowŏ polskŏ tej myntalnej gryncy niy yno niy zasuje nale dali kludzić bydzie ku sfadōm i niytolerancyji. Mzwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Tusovianus Non Silesius.

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 148 / 110

  Kolejną granicę zrobimy w Murckach, Kostuchnie i Podlesiu, które bestialsko zostały zagrabione Tychom przez Katofficzki w latach 70tych. Dlaczego te wsie nie wróciły jeszcze do Tychów? Czy wy...rozwiń całość

  Kolejną granicę zrobimy w Murckach, Kostuchnie i Podlesiu, które bestialsko zostały zagrabione Tychom przez Katofficzki w latach 70tych. Dlaczego te wsie nie wróciły jeszcze do Tychów? Czy wy Katowiczanie sankcjonujecie decyzje podjęte przez komunistycznych bonzów. Księstwo Pszczyńskie, to coś zupełnie innego niż reszta robociarskiego Śląska. Autonomia dla Tychów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Mysłowicach jest most cudów...

  Observator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 128 / 91

  Z Mysłowic do Sosnofca jadom na rowerze...a z sosnofca sjezdzajom se na kole...do Myslowic :))))))))


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obserwator

  Forsztat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 127 / 105

  Tyś sie szajsnoł z brzegami ,w Myslowicach je Wysoki ,a w Sosnowcu niski ,to by zjyżdżali ,"sjezdzali "( co za pisownia Ślonzko ) do wody, a..... już żech sie kapnoł ,tyś gorol?, niy ma sie co...rozwiń całość

  Tyś sie szajsnoł z brzegami ,w Myslowicach je Wysoki ,a w Sosnowcu niski ,to by zjyżdżali ,"sjezdzali "( co za pisownia Ślonzko ) do wody, a..... już żech sie kapnoł ,tyś gorol?, niy ma sie co dziwić ,kolejny niy-udacznik. Jak Bug tworzył Świat ,to na koniec siedzioł w Myslowicach na Wysokim Brzegu i lepioł Ludzi z gliny,a wtory mu sie niy udoł ,to go przeciepowoł przez Przymsza na drugo strona do Sosnowca , beztuż tam tyla pierdołow , niy -udacznikow. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie po to jesteśmy w Uni żeby teraz robić granice na Brynicy ...

  europejczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 124 / 75

  jechałem na wakacje do Włoch i żadnej granicy nie widziałem a teraz mam ją mieć za miedzą ... opamiętajcie się


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  europejczyk

  Forsztat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 125 / 77

  Bo ta EU powinna się kończyć właśnie na Brynicy i Przemszy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewnie przejezdzałes przez autonomiczne regiony...i tez nie zauwazyłes granic

  Achim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 160 / 124

  Chodzi o granice regionów...a nie zasieki i druty kolczaste...w Europie są utonomiczne regiony przez które przejezdzasz swobodnie ....nam chodzi o granice administracyjna pomiedzy Górnym Ślaskiem a...rozwiń całość

  Chodzi o granice regionów...a nie zasieki i druty kolczaste...w Europie są utonomiczne regiony przez które przejezdzasz swobodnie ....nam chodzi o granice administracyjna pomiedzy Górnym Ślaskiem a Małopolską-jej zachodnim subregionem tak zwanym zagłebiem a takze ziemia czestochowska...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Achim -Regionalista

  Forsztat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 120 / 82

  Dlatego cza temu Małopolskiemu subregionowi zachodniemu zwanym Zagłębie-Dąbrowskie utworzyć Nowe Woj. Zagłębiowsko-Dąbrowskie z Częstochową z granicą Regionów Administracyjną na Rzekach Brynicy i...rozwiń całość

  Dlatego cza temu Małopolskiemu subregionowi zachodniemu zwanym Zagłębie-Dąbrowskie utworzyć Nowe Woj. Zagłębiowsko-Dąbrowskie z Częstochową z granicą Regionów Administracyjną na Rzekach Brynicy i Przemszy, a Regionowi Górny- Śląsk razem z Opolem ,bo to też G. Śląsk powołać Nowe Woj. Górnośląskie z granicą Administracyjną na tych Rzekach i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie w swoich Historycznych Granicach i Kulturach jakże ODMIENNYCH i Językach Narodowych. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już za nie dugo granica dwóch województw- Górnoslaskiego i Malopolskiego

  Achim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 172 / 73

  To wschodnia granica Górnego Ślaska...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  protestuje

  imc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 115 / 88

  popieram malopolan ,SOSNOWIEC to nie małopolska. i pani T.SEMIK powinna mnie poprzeć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś nie tak

  Brezen_Sc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 72

  Zagłębie, w tym naturalnie Sosnowiec, to Małopolska w 100%.
  Z Kielecczyzną wspólnego mamy tyle, że byliśmy w jednym województwie, tak jak teraz my jesteśmy w jednym.
  A sama Kielecczyzna to też...rozwiń całość

  Zagłębie, w tym naturalnie Sosnowiec, to Małopolska w 100%.
  Z Kielecczyzną wspólnego mamy tyle, że byliśmy w jednym województwie, tak jak teraz my jesteśmy w jednym.
  A sama Kielecczyzna to też Małopolska jak by się przyjrzeć.
  ...Kto to T Semik?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  Pogończyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 141 / 121

  Sosnowiec to skieletczyzna

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo