MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Życzliwości - Kto jest bardziej życzliwy, Polacy, Ślązacy, Czesi, Niemcy? [SONDA]

KAG
arc
Dzień 21 listopada uznany jest za Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jednak nie tylko w tym, jednym dniu powinniśmy być dla siebie życzliwi. Najprostsze słowa jak: proszę, przepraszam czy dziękuje mogą poprawić humor na resztę dnia. Ustąpienie miejsca starszej osobie w autobusie lub tramwaju, albo zaoferowanie komuś pomocy to rzeczy, które powinny wejść nam w krew. Czy jednak rzeczywiście tak jest? I kto jest bardziej życzliwi Polacy, Ślązacy, Czesi a może Niemcy. Jakie są Wasze doświadczenia? Zagłosuje w sondzie i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

Dzień dobry Polsko

Za granicą pozdrowienia do spotkanego na drodze nieznajomego są często na porządku dziennym. Wzajemna, kurtuazyjna wymiana uśmiechów i proste przywitanie potrafi dobrze usposobić na całą resztę dnia. Wielu rodaków, jadących za granicę przyznaje, że ludzie mieszkający m.in. w Anglii, Niemczech czy Holandii pozdrawia się wzajemnie wcale się nie znając.

Tymczasem pozdrowienie nieznanego przechodnia w Polsce może zakończyć się dla nas co najmniej słowami "Czy Pan się dobrze czuje?" Prosty uśmiech, posłany w stronę niewłaściwej osoby, a nawet zwykłe spojrzenie na przechodnia może czasami w nim wywołać ukryte pokłady agresji.

Ślązacy są mili?

Ślązakowi wedle stereotypu nie można odmówić dobroduszności i pogody ducha. Ślązacy są ponoć uprzejmi i mili. Potrafią okazać pomoc nieznajomym. Lubią dobry humor i dobrą zabawę, szczególnie biesiadną. Czesi - jak ich Pan Bóg stworzył

Na Czechów nie od dziś mówi się "duże dzieci". Dobroduszni i chętni do pomocy, trochę zagubieni ale gotowi pomóc w różnych sytuacjach. Uosobieniem Czecha mógłby być dobry wojak Szwejk - bohater antywojennej powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haska. Z kolei inny stereotyp Czecha mówi, że są cwaniakami kiedy trzeba. Na ogół są spokojni, nie przejawiają nadmiaru energii. Ale w pewnych sytuacjach mogą okazać się niezwykłą zmyślnością, kiedy może im to przynieść określone korzyści.

Niemiecki porządek

Porządek i punktualność to cechy od lat przypisywane Niemcom. Niemcy są staranni, nie lubią marnotrawstwa. O Niemcach mówi się też, że są narodem bez fantazji i emocji. Że są narodem zimnych i nie zbyt wylewnym w uczuciach. Niemiec może kogoś zrugać za wyświadczenie przysługi, której sobie nie życzył. Wedle stereotypów Niemcy również rzadko mówią dziękuje i zdecydowanie bardziej przyjmują postawę indywidualistyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!