Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Święcenie potraw w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Święcenie potraw w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jolanta Pierończyk
Święcenie pokarmów w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbywa się przy XIX-wiecznej kapliczce słupowej z Poręby. Pokarmy święcił ks. Damian Gatnar, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie.

"Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i Zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieku wieków" - mówił ks. Damian Gatnar, błogosławiąc zawartość koszyczków.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Święcenie pokarmów w skansenie pszczyńskim, którego pełna nazwa brzmi Zagroda Wsi Pszczyńskiej, to dość młoda tradycja. Tak młoda, że organizatorzy obawiali się, iż dwuletnia przerwa spowodowana pandemią mogła wymazać ją z pamięci.

Nie wymazała. I nawet przedpołudniowy deszcz nie odstraszył chętnych do poświęcenia swoich pokarmów w tym szczególnym miejscu pod zabytkową kapliczką z Poręby.

Nagrodą za gotowość do udziału w tym wydarzeniu było rozpogodzenie, a nawet słońce na koniec święcenia.

Tradycją jest potem spacer po skansenie, który wygląda wyjątkowo pięknie w tej odradzającej się zieleni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty