MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec: to miejsce na Śląsku nazywano kiedyś „Małym Wersalem”. Co co je łączyło z francuskim pałacem? Poznajcie historię Świerklańca

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 2.0Zobaczcie, jaką historię skrywa zabytkowa zabudowa w Świerklańcu.
CC BY-SA 2.0Zobaczcie, jaką historię skrywa zabytkowa zabudowa w Świerklańcu. Flickr.com / Andreas Lischka / Jacek Cegła / CC BY-SA 2.0
Świerklaniec to wieś w woj. śląskim, która może pochwalić się jednym z najwspanialszych budynków na mapie Polski - „Domem Kawalerów”. Niektórzy z was zapewne kojarzą tę budowlę, jednak mało kto wie, że obok niej wzniesiono kiedyś pałac tak wspaniały, że nazywano go „Małym Wersalem”. Za jego powstaniem kryje się bardzo romantyczna historia... Co stało się z budynkiem, który kiedyś zbudowano obok „Domu Kawalerów”?

Spis treści

Na terenie Świerklańca znajdował się nigdyś imponujący zamek. Obok niego wzniesiono kompleks budynków, który otaczał piękny park... Chociaż park i część obiektów przetrwała do dziś, najwspanialsze z nich uległy zniszczeniu. Jaka jest ich historia?

Historia zespołu pałacowo-parkowego w Świerklańcu

Świerklaniec na przestrzeni lat często zmieniał właścicieli - na początku stanowił siedzibę starosty Bolesława Chrobrego, następnie stanowił składową dzielnicy senioralnej rządzonej przez Władysława II i Bolesława Kędzierzawego. W 1179 roku książę raciborski Mieszko nabył prawa do ziemi, wskutek czego do 1337 roku to właśnie książęta raciborscy sprawowali władzę nad terenem. Po nich obszar Świerklańca przeszedł we władanie książąt cieszyńskich - prawdopodobnie to właśnie w tym okresie wzniesiono tam murowany zamek, który na przestrzeni lat poddawano wielu przebudowom, co może mieć związek z częstymi zmianami właścicieli. 1629 roku Świerklaniec, wraz z zamkiem, sprzedano rodowi magnatów Heckel von Donnersmarck. W XIX wieku obiekt - za sprawą ówczesnego właściciela - rozbudowano, wnosząc kolejno dodatkowe obiekty - stajnię, masztarnię oraz powozownię.

Pałac w Świerklańcu (obecnie nieistniejący).
Pałac w Świerklańcu (obecnie nieistniejący). Arkadiusz Gola / Polska Press / Zdjęcie archiwalne

W latach 1868-1875 właściciel zlecił budowę nowego obiektu z myślą o swojej żonie, poślubionej we Francji Blance de Païva. Niewielki pałac nazywano później „Małym Wersalem”. Kolejną (i ostatnią dużą) inwestycją było wzniesienie „Domu Kawalerów”. Cały kompleks zabudowań otaczał okazały park, powstały na obszarze dawnych mokradeł nad rzeką Brynicą. Niestety, po II wojnie światowej “Mały Wersal” i zamek zostały obrabowane i podpalone przez żołnierzy radzieckich, a co za tym idzie - prawie doszczętnie zniszczone. Przetrwał „Dom Kawalerów” (dziś mieszczą się w nim hotel i restauracja), zwany również pałacem, mauzoleum i kaplica Donnersmarcków i ogród, przekształcony w dzisiejszych czasach w mini zoo.

Style architektoniczne zabudowań w Świerklańcu

Pierwotny zamek został zbudowany w stylu neogotyckim, z kolei „Mały Wersal”, za którego projekt odpowiadał prawdopodobnie francuski architekt Pierre Manguin, wzniesiono w stylu neobarokowym. Podobnie było w przypadku „Pałacu Kawalera”, powstałego według projektu Ernsta von Ihne. We wnętrzach można było ujrzeć amerykańskie wanny, marmurowe posadzki i dębowy parkiet. Na frontonie (dekoracyjny element architektoniczny - przyp. red.), jako zachętę do zabawy, wyryto napis „Pamiętaj o życiu”. Granice zespołu pałacowo-parkowego w Świerklańcu od wschodu wyznacza zbiornik wodny Kozłowa Górka. Od strony południowej i północnej kompleks otaczają pola i łąki, a od zachodu droga prowadząca wzdłuż ulicy Parkowej. Cały obszar zajmuje ponad 200 hektarów!

Świerklaniec: informacje dla zwiedzających

Chcąc udać się na wycieczkę do Świerklańca, koniecznie zabierzcie ze sobą aparat! To przepiękne miejsce, które prezentuje się imponująco szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Zadbany park otaczający stojące do dzisiejszych czasów zabudowania zachęca do spaceru.

CC BY-SA 2.0Zobaczcie, jaką historię skrywa zabytkowa zabudowa w Świerklańcu.

Świerklaniec: to miejsce na Śląsku nazywano kiedyś „Małym We...

Lokalizacja
Istniejący do dziś „Pałac Kawalera” zlokalizowany jest przy ul. Parkowej 30 w Świerklańcu. Obiekt udostępniany jest do zwiedzania okazjonalnie, natomiast turyści bez obaw mogą spacerować po terenie parku.

Warto sprawdzić, czy podczas zaplanowanej podróży na terenie kompleksu organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem (szczególnie w sezonie letnim).

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni