MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice. Do Urzędu Miasta wróci sprzęt przywłaszczony przez byłego prezydenta? Co mówi prokuratura?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Świętochłowice
Świętochłowice Lucyna Nenow
Obecny prezydent miasta Świętochłowice Daniel Beger poinformował, że do Urzędu Miasta wróci sprzęt bezprawnie przywłaszczony m.in. przez byłego prezydenta miasta Dawida Kostempskiego. Jest to związane z postępowaniem prokuratury przeciwko niemu oraz trzem innym osobom. Kostempski oskarża Begera o naruszenie dóbr osobistych.

Wiele zarzutów wobec poprzedniego prezydenta

Prezydent Świętochłowic poinformował na Facebooku, że do urzędu miasta zostanie przywieziony sprzęt, który otrzyma od Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak informuje instytucja, jest to standardowa procedura. W momencie kiedy zarekwirowany sprzęt elektroniczny zostanie zabezpieczony i sprawdzony, jest oddawany uprawnionej osobie. W tym wypadku jest nią Urząd Miasta w Świętochłowicach.

Według prezydenta Begera sprzęt został zarekwirowany m.in. w wyniku przeszukania w mieszkaniu Dawida K. Były prezydent jednak zaprzecza tym rewelacjom.

- W nawiązaniu do postu Daniela Begera zamieszczonego na jego oficjalnym profilu facebookowym, sugerującym jakoby wymieniony przez niego sprzęt elektroniczny znalazł się w moim domu, pragnę oświadczyć że jest to nieprawdziwa informacja, sformułowana w taki sposób, aby naruszyć moje dobra osobiste i zaufanie społeczne wśród mieszkańców. Przedmiotowa kwestia jest objęta postępowaniem prokuratorskim, a o jakiejkolwiek winie lub jej braku zadecyduje ostatecznie niezawisły sąd – pisze.

Obecnie trwa postępowanie wobec czterech byłych urzędników – w tym byłego prezydenta Dawida K. oraz byłego zastępcy prezydenta (aktualnego radnego) Bartosza K., a także Kamila W. i Beniamina W. Dotyczy to okresu od 2011 do 2018 roku. Najwięcej zarzutów ma były prezydent (11). Każdej osobie z wymienionych przedstawiono m.in. zarzut przywłaszczenia mienia. Ponadto byłemu prezydentowi zarzuca się m.in.:

- Nadużycie uprawnień i wywieranie bezprawnego wpływu na działaczy lokalnych mediów (w tym przez kierowanie gróźb oraz stosowanie mobbingu w Urzędzie Miejskim), jak również zarzuty o przestępstwa przeciwko wyborom do Rady Miejskiej w Świętochłowicach, występki związane z fikcyjnym zatrudnieniem asystentek w Urzędzie Miejskim i przywłaszczeniem służbowych sprzętów elektronicznych. Ww. jest również podejrzany o przyznanie 3 najbliższym współpracownikom bezpodstawnych premii uznaniowych i dodatków służbowych w łącznej wysokości ponad 1 100 000 złotych – w tym swojemu zastępcy w wysokości 880 000 złotych – informuje Karina Spruś, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Karina Spruś.

Zarzuty wobec zastępcy i innych urzędników

Wśród zarzutów wobec Bartosza K. są (oprócz przywłaszczenia sprzętu elektronicznego) także inne. Wymienia je prokuratura.

- To działania związane z drukowaniem materiałów wyborczych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, w tym utrudnianie postępowania karnego, ukrywanie świadków połączone z czasowym pozbawieniem ich wolności, podżeganie świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie – wskazuje prokuratura.

Instytucja bada także, czy Bartosz K. naruszył prawa pracownicze poprzez mobbing. W toku śledztwa badane jest również czy Kamil W. oraz Beniamin W. mieli również podżegać świadków do składania fałszywych zeznań i skierować postępowanie karne przeciwko innej osobie.

Prokuratura potwierdza znalezienie sprzętu

Zapytaliśmy Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, czy w ramach prowadzonego przez nią śledztwa zabezpieczono sprzęt elektroniczny.

- W przedmiotowej sprawie prokurator prowadzący postępowanie wydał postanowienie o zwrocie sprzętów elektronicznych, zabezpieczonych od podejrzanych (tym Dawida K. i Bartosza K.), a należących do Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach – informuje rzecznik prasowa prokuratury Karina Spruś.

Publiczne – czyli niczyje?

Jakie sprzęty przywłaszczono? Na liście znajdziemy komputery, telefony oraz drona z oprzyrządowaniem. Prezydent Beger twierdzi, że według ceny zakupu, sprzęt oddany przez prokuraturę był warty ponad 34 tysiące złotych – ceny (co zaznaczył prezydent) odzwierciedlają wartość w dniu zakupu, zatem obecnie jest ona niższa.

  • MacBook Air 13,3’’/Intel Core i7 o wartości zakupu 5 915,07
  • MacBook Pro 13inch Retina Core i5 o wartości zakupu 6 949,50
  • iPad Air2 128 GB Wifi Cell o wartości zakupu 3 496,89
  • zestaw DJI Mavic Pro Combo – dron wraz z oprzyrządowaniem o wartości zakupu 6 499,00
  • Samsung Galaxy S5 o wartości zakupu 3 667,00
  • Samsung Galaxy S5 o wartości zakupu 3 667,00
  • Iphone 7 o wartości zakupu 3 879,00

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni