Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester przed laty – tak kiedyś świętowaliśmy nadejście Nowego Roku. Zobacz, jak bawiły się Katowice, Bielsko-Biała, Tychy i inne miasta

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Sylwester w hotelu Piramida w Tychach.
Sylwester w hotelu Piramida w Tychach. Karina Trojok / Polska Press
Fajerwerki, szampan lejący się strumieniami, wszechobecna muzyka i dobra zabawa – to ciągle sprawdzony przepis na sylwestrową imprezę. Tak bawimy się dziś, choć obecnie fajerwerki coraz częściej zastępujemy słusznie pokazami laserowymi, tak bawiliśmy się kiedyś. Zaglądamy do Katowic, Rudy Śląskiej, Bielska-Białej i innych miast naszego regionu i przypominamy, jak świętowaliśmy przed laty.

Sylwester przed laty – tak się kiedyś bawiliśmy

Jeszcze nie tak dawno temu, zaledwie przed kilkunastoma laty, wspólne świętowanie Sylwestra na placach i ulicach miast było powszechne. Niemal wszędzie można było znaleźć miejską imprezę, na której bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki na żywo i podziwialiśmy fajerwerki. Nikt z nas nie zastanawiał się, czy sylwestrowe wydarzenie w plenerze się odbędzie. Wystarczyło przyjść na rynek miejski lub plac pełniący funkcję rynku, by móc cieszyć się bezpłatną zabawą do rana.

Zobacz, jak bawiły się miasta naszego regionu w Sylwestra

Obecnie takie spędzanie Sylwestra coraz częściej odchodzi w przeszłość. Miasta zaciskają pasa, a ze sztucznych ogni i petard rezygnujemy sami w trosce o dobro naszych czworonożnych przyjaciół. Przypominamy, jak kiedyś bawiliśmy się świętując nadejście Nowego Roku.

Sylwester, czyli kto? Skąd wzięły się obchody końca roku?

31 grudnia w Kościele katolickim to liturgiczne wspomnienie papieża Sylwestra I. Żyjący na przełomie III i IV wieku Sylwester I dokonał konsekracji bazyliki św. Piotra w Watykanie. Oczywiście nie tej, którą znamy dziś, lecz wczesnochrześcijańskiej świątyni zbudowanej ok. 324 roku przez Konstantyna Wielkiego w miejscu, w którym według tradycji został pochowany św. Piotr.

Sylwester I miał również w 317 roku uwięzić w podziemiach Lateranu, ówczesnej siedziby papieży, Lewiatana – wspomnianego w Biblii potwora morskiego. Zgodnie z proroctwem stwór miał wydostać się z więzienia na przełomie lat 999-1000 i zniszczyć niebo i ziemię. Znaku nadejścia końca świata doszukiwano się w osobie sprawującego w tym czasie pontyfikat papieża... Sylwestra II uprawiającego praktyki czarnoksięskie. W istocie Sylwester II był wykształcony w matematyce, astronomii i mechanice. Zajmował się budową zegarów i instrumentów astronomicznych. Podejrzewano jednak, że pierwszy Sylwester uwięził Lewiatana, a drugi go wypuści.

Według legendy, gdy nadszedł rok 1000, a wieszczony koniec świata nie nadszedł, ludzi ogarnęła euforia i zaczęli bawić się i świętować. To zdarzenie miało dać początek corocznym zabawom sylwestrowym.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera