Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System Rejestrów Państwowych: "Źródło" może nas utopić

Patryk Drabek
Od 1 marca ślub cywilny można zawrzeć nie tylko w USC, ale i w innych - często znacznie bardziej atrakcyjnych dla zainteresowanych - miejscach. Np. w  zabytkowej KWK "Guido". To plus zmian, ale są i minusy
Od 1 marca ślub cywilny można zawrzeć nie tylko w USC, ale i w innych - często znacznie bardziej atrakcyjnych dla zainteresowanych - miejscach. Np. w zabytkowej KWK "Guido". To plus zmian, ale są i minusy Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
31 sierpnia zakończy się okres, w którym gminy miały przystosować się do systemu "Źródło", czyli nowej aplikacji do Systemu Rejestrów Państwowych.

Do 31 sierpnia wszystkie urzędy mogą jednocześnie pracować na starych zasadach oraz korzystać z nowych rozwiązań. Od 1 września pozostanie im już jednak tylko "Źródło" (bezpłatna aplikacja do Systemu Rejestrów Państwowych). Czy to oznacza kłopoty petentów?

Od 1 marca tego roku, kiedy "Źródło" uruchomiono, w nowym Systemie Rejestrów Państwowych zarejestrowano ponad 674 tysiące aktów urodzenia, 341 tysięcy aktów małżeństwa i 213 tysięcy aktów zgonu. Na początku funkcjonowania systemu pojawiły się jednak spore problemy, a urzędnicy nie wróżyli poprawy.

- Skończy się tak, że za pół roku będziemy w stanie obsłużyć jedynie część przychodzących do nas osób. Pozostałych będziemy odsyłać i by przyszli prosić np. za dwa tygodnie - mówił wówczas Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

System sprawiał kłopoty

Zdarzało się tak, że w trafiających do urzędu dowodach osobistych brakowało nazwiska rodowego danej osoby albo pojawiał się błąd w miejscu urodzenia. Dochodziło również do takich przypadków, że system pokazywał, że żyje osoba, która już dawno zmarła.

W Dąbrowie Górniczej mężczyzna przyszedł natomiast na swój własny ślub i okazało się, że według dokumentów… nie żyje. Do tego w wielu urzędach utworzyły się długie kolejki petentów, którzy nie mogli załatwić swoich spraw.

Czy teraz można spodziewać się podobnych komplikacji?

Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Dąbrowie Górniczej Aleksandra Bijak przyznaje, że "Źródło" nie jest idealne, a w trakcie okresu przejściowego dochodziło do różnych usterek, które były na bieżąco zgłaszane i naprawiane.
- Przyzwyczailiśmy się już i potrafimy sobie radzić z tym systemem. Od 1 września przewidujemy jednak... wydłużenie czasu załatwiania niektórych spraw. Jest to związane choćby z wydawaniem odpisów aktu stanu cywilnego. Petent jednego dnia złoży wniosek, a dopiero po tygodniu będzie mógł odebrać odpis. Spodziewamy się przy tym większego nakładu pracy oraz zaangażowania większej liczby urzędników - zaznacza Aleksandra Bijak.

Obaw jest sporo i nie kryją ich również urzędnicy w innych miejscowościach naszego województwa.
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w Lublińcu Adam Bielecki podkreśla, że wszystko wskazuje na kolejne problemy, które rozpoczną się po wakacjach. - Na początku było fatalnie, ale później wszystkie usterki, które zgłaszaliśmy, były na bieżąco naprawiane. Jeśli chodzi jednak o system "Źródło" po 31 sierpnia, to jedna wielka niewiadoma.

Na pewno jednak wydłuży nam się czas pracy - mówi Adam Bielecki.

MSW oferuje pomoc

Jak przekazała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, MSW cały czas monitoruje stopień przechodzenia urzędów stanu cywilnego na nowy system.

- Z informacji przekazanych przez wojewodów wynika, że nie ma już gmin, które nie podjęły rejestracji w BUSC (Baza Usług Stanu Cywilnego). Zdecydowana większość urzędów stanu cywilnego w Polsce pracuje w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Jednak niektóre gminy - wykorzystując okres przejściowy - przeszły na system elektroniczny częściowo. Oznacza to, że stosują jeszcze system mieszany np. rejestrację zgonów prowadzą już w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego, natomiast poza BUSC (w formie papierowej) dokonują rejestracji np. urodzeń - poinformowała Małgorzata Woźniak.

Wszystkie urzędy stanu cywilnego, w których pojawiają się utrudnienia związane z przejściem na nowy system, mogą skorzystać z pomocy zespołu złożonego między innymi z pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki MSW.
Współpraca: MIW, AKC
MSW pełne optymizmu

Można zgłosić się do każdego urzędu w kraju

Jak informuje MSW, od 1 marca prawie 2 500 gmin pracuje na nowym Systemie Rejestrów Państwowych.

SRP połączył między innymi rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system.

Dla każdego oznacza to możliwość wyrobienia dowodu osobistego lub odpisu aktu urodzenia czy małżeństwa w dowolnym urzędzie gminy lub urzędzie stanu cywilnego. 1 marca weszły w życie również inne zmiany, m.in. wprowadzono nowy wzór dowodu osobistego oraz możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem. Dzięki zmianom możemy także uzyskać od ręki numer PESEL dla narodzonego dziecka. Z nowych dowodów osobistych zniknął adres zameldowania, dzięki czemu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba już wymieniać dokumentu.

Dzięki aplikacji "Źródło", która obsługuje System Rejestrów Państwowych, poprawiła się również - zdaniem MSW - jakość wprowadzanych danych. Niemożliwe jest już wprowadzenie np. błędnej nazwy miejscowości. Aplikacja posiada bowiem słownik, który czuwa nad poprawnością nazw wpisywanych do systemu.

Miałeś już doświadczenia z systemem "Źródło"? Oceń go i porozmawiaj z autorem


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!