Sześciolatki w szkole: Odroczenie można zdobyć w czasie roku szkolnego

Katarzyna Domagała-Szymonek
Sześciolatki w szkole
Sześciolatki w szkole Jaroslaw Pruss
Udostępnij:
Za tydzień sześciolatki po raz pierwszy obowiązkowo pójdą do szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina więc ich rodzicom o ostatnich zmianach w szkolnych przepisach.

Rodzic może odroczyć obowiązek posłania dziecka do szkoły. I to nie tylko przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale nawet podczas pierwszych miesięcy nauki. Czas na to ma aż do grudnia. Ministerstwo przypomina ponadto, że dostęp do e-dzienniczków ma być bezpłatny, nie ma już obowiązku płacenia ubezpieczenia. A jeśli rodzice sześciolatków uważają, że szkoła jest źle przygotowana na przyjęcie ich dzieci, mogą zażądać interwencji.

Pytania? MEN uruchomiło specjalną infolinię. Pod numerem 22 34 74 700 rodzice dzielić się mogą swoimi wątpliwościami.

Równo za tydzień w szkołach pojawią się uczniowie. W naszym województwie do szkół pójdzie ponad 550 tys. dzieci i młodzieży. Z tego ponad 70 tys. to pierwszoklasiści. W tym roku po raz pierwszy obowiązkowo w szkolnych ławkach zasiądą obok 7-latków, wszystkie dzieci 6-letnie. Tych pierwszych będzie ok. 24 tys. drugich 46 tys.

Nieprzypadkowo więc Ministerstwo Edukacji Narodowej w specjalnym komunikacje przypomina jakie prawa w szkolnym świecie mają rodzice. Duża część tych informacji dotyczy rodziców 6-latków. W ich gronie nadal jest sporo osób nieprzekonanych do obowiązkowego obniżenia wieku szkolnego. Dlatego MEN przypomina, że mogą odroczyć obowiązek szkolny nawet po rozpoczęciu nauki. Na uzyskanie opinii z poradni mają czas aż do grudnia.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapewnia, że zagłosowanie za cofnięciem reformy w referendum zaplanowanym na 25 października może przynieść zwolnienia nauczycieli i zaowocować przepełnionymi przedszkolami.

- Gdybyśmy nagle uznali, że do szkoły mają iść siedmiolatki, oznaczałoby to, że mamy jeden pusty rocznik. Byłby taki wrzesień, w którym do szkoły nie poszedłby żaden pierwszak. Tym samym wszyscy nauczyciele wczesnoszkolni przez trzy lata byliby bez pracy. Równolegle zrobiłby się olbrzymi tłok w przedszkolach - podkreśla minister.

Dla Karoliny Wierzbickiej z Zawiercia, mamy 6-letniej Leny, to żadne rozwiązanie. - Skorzystanie z poradni to stygmatyzowanie dzieci, już zawsze będzie ciągnęła się za nimi opinia, że były "niegotowe" na szkołę - twierdzi. - Zamiast takich rad, MEN powinien całkowicie znieść obowiązek. Tym bardziej, że podpowiadając jak go uniknąć niejako sami sobie przeczą - uzupełnia.

Rodzicu, zanim poślesz dziecko do szkoły dowiedz się, gdzie sprawdzić czy placówka jest dobrze przygotowana oraz poznaj swoje i dziecka prawa

Na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego resort edukacji przypomina, z jakich możliwości mogą korzystać uczniowie (nie tylko najmłodsi) i ich rodzice, by nauka w szkole była przyjemnością a nie stresem. Oto, co warto wiedzieć:

1 Masz obawy, dzwoń i je zgłaszaj. 22 34 74 700, to numer infolinii czynnej od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18. Jeśli rodzice sześciolatków uważają, że konkretna placówka jest źle przygotowana na przyjęcie maluszków do szkół, mogą zgłaszać potrzebę interwencji w konkretnej szkole. Drugą możliwością zgłoszenia problemu czy wątpliwości jest wysłanie informacji przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej 6latki.men.gov.pl.

2 Szkołę swojego dziecka sprawdź na mapie. Na stronie resortu edukacji znajduje się mapa, na której umieszczono informacje o publicznych szkołach podstawowych dla dzieci i młodzieży (z wyłączeniem szkół przy podmiotach leczniczych oraz w schroniskach dla nieletnich i w zakładach poprawczych). Odwiedzając ją poznamy m.in. liczbę uczniów i oddziałów klasy pierwszej, liczbę zatrudnionych nauczycieli, dowiemy się, jak funkcjonuje świetlica czy szkolna stołówka. Dodatkowo można przeczytać ankiety, które wypełnili dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rad Rodziców czy wizytatorów kuratoriów oświaty odnośnie przygotowania placówek na przyjęcie 6-latków (pytanie czy dyrektor szkoły przyzna, że jego placówka nie jest przygotowana na przyjęcie najmłodszych uczniów. Nam nie udało się znaleźć takiej odpowiedzi)

3 Możesz odroczyć obowiązek nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jest to możliwe tylko na wniosek rodzica, który poparty jest opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli taka opinia zostanie wydana, to dyrektor szkoły nie może odmówić odroczenia. Skorzystanie z tej opcji możliwe jest także już w roku szkolnym. Do końca grudnia rodzice mogą odroczyć obowiązek szkolny i przenieść dziecko do przedszkola (niekoniecznie musi być to to samo przedszkole, do którego chodziło wcześniej).

4 Na wniosek rodzica, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej. Takie pozwolenie może być wydawane ze względu na jego poziom rozwoju i osiągnięcia w danym roku szkolnym lub jego stan zdrowia. Wniosek musi zaopiniować wychowawca oddziału.

5 Dla najmłodszych lekcje bez dzwonków. Uczniowie w klasach I-III szkoły podstawowej mają mieć lekcje organizowane swobodnie, nie muszą one trwać 45 minut.

6 Opcja nauczania domowego zawsze dostępna. Rodzice uczniów wniosek o rozpoczęcie tzw. nauczania domowego mogą złożyć w dowolnym momencie roku szkolnego.

7 Rodzic informowany na bieżąco. Rodzice będą musieli być informowani o każdym spotkaniu zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów, opracowujących indywidualny program edukacyjno- terapeutyczny.

8 Wgląd do dzienniczka elektronicznego za darmo. Szkoły nie mają prawa pobierać opłat od rodziców za korzystanie z dziennika elektronicznego.

9 Prace domowe dostosowane do najmłodszych. Nauczyciele uczniów klas od I do III w mają zadawać im prace domowe dostosowane do ich możliwości. Dodatkowo rodzice mogą współpracować z nauczycielem w tym zakresie.

10 Praca domowa odrobiona jeszcze w szkole. Zamiast w domu, uczniowie mogą rozwiązywać zadania domowe podczas pobytu w świetlicy szkolnej. Zagwarantowane mają to w ustawie. Świetlica ma dawać im też możliwość korzystania z zajęć dostosowanych do ich zainteresowań.

11 Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Rodzice nie muszą obowiązkowo ubezpieczać dzieci w szkołach, także w czasie wycieczek i imprez szkolnych organizowanych w kraju. Ubezpieczenie NNW jest dobrowolne.

12 Miesiąc lub dwa na opinię z poradni. Rodzic lub pełnoletni uczeń mają prawo do otrzymania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej w określonym w przepisach terminie (30 dni od złożenia wniosku, w uzasadnionych przypadkach 60 dni).

13 Jeśli dziecko wymaga pomocy psychologa, musi ją dostać. W przedszkolach, szkołach i placówkach uczeń ma prawo do otrzymania pomocy psychologiczno-pedagogicznej bez konieczności posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wystarczy rozpoznanie dokonane przez nauczyciela lub specjalistę w przedszkolu lub szkole.

14 Rodzic i dorosły uczeń mogą działać aktywnie. Rodzic lub pełnoletni uczeń mają prawo do uczestniczenia w opracowaniu i modyfikacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz dokonywaniu oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Rodzic ma prawo do otrzymania kopii programu na swój wniosek.

15 Działanie na wielu płaszczyznach. Rodzic dziecka niepełnosprawnego lub pełnoletni uczeń mają prawo wnioskować o współpracę poradni psychologiczno-pedagogicznej z przedszkolem, szkołą lub placówką w określeniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne niepełnosprawnego ucznia. (not. KD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie