Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła z Jaworzna dostała dotację o 800 tysięcy zł za dużą

Ania Zielonka
Dotację o 800 tys. zł za dużą dostał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jaworznie. Sprawa wyszła na jaw po ustaleniach Urzędu Kontroli Skarbowej. W szkole uczą się m.in. niepełnosprawni uczniowie. Czy pieniądze trzeba będzie zwrócić? Dla szkoły to poważna kwota.

Jak tłumaczy Jerzy Tomczyk, dyrektor ośrodka, nieprawidłowość, do której doszło, nie wynikła z nadużycia i celowych działań pracowników. Powodem problemu była błędna interpretacja przepisów, a raczej prawny chaos, który wprowadził w błąd osoby kwalifikujące uczniów do danej kategorii (wag).

- Chodzi o 30 września 2008 roku. Gdy zgłaszaliśmy naszych uczniów do Systemu Informacji Oświatowej, posiłkowaliśmy się obowiązującym ówczesnym rozporządzeniem MENiS z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach - wyjaśnia dyrektor.

- Jeden z paragrafów wyróżniał 15 obszarów niepełnosprawności. Tymczasem instrukcja do systemu komputerowego SIO, w którym wpisywane były dane uczniów placówek, zawęziła pojęcie niepełnosprawności sprzężonej tylko do ośmiu rodzajów. Nadmienić należy, że ściśle zdefiniowano niepełnosprawność sprzężoną dopiero w marcu 2009 r. w Ustawie o systemie oświaty, a więc po sprawozdaniu SIO z 30 września 2008 r. W wyniku tych rozbieżności zakwalifikowaliśmy 19 uczniów według interpretacji kontrolujących niesłusznie do grupy uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną i stąd całe nieporozumienie - tłumaczy.

To nie koniec kłopotów ośrodka. Błąd dotyczył też trzech uczniów, którzy ukończyli 24 lata i według prawa nie powinni figurować na liście uczących się.

- Ale co mieliśmy z nimi począć. Do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły został im jeden rok. Gdyby zakończyli edukację na drugiej klasie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, mieliby zaledwie wykształcenie na poziomie szkoły gimnazjalnej i jeszcze bardziej zawężone perspektywy w życiu - kontynuuje Tomczyk.

Sprawa dotyczy też 3 uczniów, którzy w momencie rozpoczęcia nauki w ZSZ nie mieli jeszcze aktualnych orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, wydawanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Orzeczenia te były wydane przez PPP kilkanaście dni po 30 września 2008 r.

- Liczymy, że nasze wyjaśnienia złożone do protokołu z kontroli zostaną wzięte pod uwagę i cała sprawa tzw. nadużyć przestanie obowiązywać - zaznacza dyrektor.

Miasto i szkoła czekają teraz na decyzję Ministerstwa Finansów w sprawie jaworznickiej szkoły.

Zbigniew Mika, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie:
Urząd Kontroli Skarbowej ustalił pomyłki przy wprowadzaniu danych do Systemu Informacji Oświatowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Szkole Podstawowej nr 7, Przedszkolu Miejskim nr 12 i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Należy podkreślić, że nieprawidłowości nie miały charakteru zamierzonego wprowadzenia w błąd w celu pozyskania środków na utrzymanie jednostki. Nasz jaworznicki system ustalania budżetu takie pokusy wyklucza. Były to pomyłki, tyle że z różnymi skutkami, np. wpisanie uczniów, którzy nie mieli jeszcze orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego lub ujęcie oddziału jako sportowego przy liczbie uczniów poniżej 20. A uczeń wpisany to uczeń, na którego przekazywana jest odpowiednia kwota w ramach subwencji oświatowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!