Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Architektury Drewnianej - jedna z największych atrakcji w województwie śląskim. Co na nim znajdziemy? Zobacz ZDJĘCIA

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Szlak Architektury Drewnianej to niezwykła atrakcja turystyczna
Szlak Architektury Drewnianej to niezwykła atrakcja turystyczna arc./wikipedia
Nadchodzi długo wyczekiwana wiosna. To idealny moment na planowanie weekendowych wycieczek. Można będzie odwiedzić nowe miejsca i poznać okolicę, w której mieszkamy. Każdy do swojej listy miejsc do zwiedzenia powinien dodać Szlak Architektury Drewnianej biegnący również przez nasze województwo. Kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny to jedne z licznych obiektów, jakie na nim znajdziemy. Zobaczcie zdjęcia - upewnicie się, że warto!

Szlak Architektury Drewnianej - wyjątkowa atrakcja w naszym regionie

Szlak Architektury Drewnianej to niezwykła atrakcja turystyczna, która przyciąga turystów z całego Śląska, a nawet kraju. W skład szlaku wchodzi wiele pięknych drewnianych kościołów, kapliczek i innych zabytków, które zachowały się w regionie. Te perełki kultury materialnej są wyjątkowe, ponieważ reprezentują sztukę budowlaną i zdobniczą związana z drewnem, która przez wieki była popularna w całej Polsce. Wszystkie te obiekty charakteryzują się niezwykłą dbałością o szczegóły i precyzją wykonania, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

ZOBACZCIE PIĘKNE MIEJSCA ZE SZLAKU ARCHITEKTURY DREWNIANEJ!

Szlak Architektury Drewnianej w Śląskiem

Szlak Architektury Drewnianej liczy 1060 km i obejmuje aż 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej, w tym:

  • kościoły,
  • kaplice,
  • dzwonnice,
  • chałupy,
  • karczmy,
  • leśniczówki,
  • pałacyk myśliwski
  • skanseny
  • młyn wodny
  • spichlerze.

Zobaczcie zdjęcia!

To pomysł zarówno na rodzinne wycieczki jak i dla tych, którzy potrafią dostrzec piękno zaklęte w drewnie, subtelność detalu i harmonię z otaczającą przyrodą i krajobrazem. Przemierzając szlak można poczuć niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę. Szlak wiedzie przez najciekawsze obiekty w ich naturalnym otoczeniu oraz placówki muzealne zajmujące się architekturą i sztuką ludową.

Za najstarsze obiekty leżące na szlaku uchodzą kościoły Wszystkich Świętych w Sierotach (pow. gliwicki) i Łaziskach (pow. wodzisławski), wzniesione w połowie XV wieku. Najstarszym kościołem wg badań dendrologicznych z 2011 roku jest kościół św. Marcina w Ćwiklicach datowany na 1466 rok.

Szlak podzielony jest na pięć pętli: beskidzką, pszczyńską, rybnicką, gliwicką i częstochowską oraz posiada też liczącą 326 km trasę główną, łączącą Gwoździany z Jeleśnią i prowadzącą dalej do Lachowic w województwie małopolskim. Odwiedzisz je wszystkie?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty