Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopka u ojców franciszkanów w parafii św. Wojciecha w Bytomiu ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Tak prezentuje się szopka u ojców franciszkanów w parafii św. Wojciecha w Bytomiu.
Tak prezentuje się szopka u ojców franciszkanów w parafii św. Wojciecha w Bytomiu. Marzena Bugała-Azarko
W kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Bytomiu u ojców franciszkanów działa już szopka, która - nie da się tego ukryć - zachwyca.

Odwiedziliśmy kościół św. Wojciecha w Bytomiu (znajdujący się przy Placu Klasztornym 5), aby zobaczyć szopkę, która została przygotowana przez ojców franciszkanów.

Zdecydowanie ta podświetlana szopka, niemałych rozmiarów, robi wrażenie - wystarczy zapoznać się z powyższą galerią, aby się o tym przekonać.

- Jako Franciszkanie staramy się każdego roku zbudować coś innego, oczywiście dużego. Dlatego też szopka w naszej parafii zajmuje prawie cały Kościół. Szopkę budujemy przez cały adwent nocami, ze względu na to że parafianie w ciągu dnia pracują - wyjaśnia Br. Savio Bażan, główny projektant szopki w bytomskiej parafii.

- W szopce staramy się umieścić elementy także dla najmłodszych i tak też jest w tegorocznej szopce. Wchodząc do Kościoła można zobaczyć stojącego bałwana, a także zrobić sobie z nim zdjęcie stojąc na podium obok niego. W środku Kościoła mieszczą się dwie duże choinki, a pod nimi stoją świecące renifery. Jeden ze saniami, a drugi z kiwającą głową w prawo i lewo. Stojąc przy samej szopce z lewej strony wita nas tańczący franciszkanin, a obok niego skarbonka aniołek ze śpiewającymi kolędami - dodaje Br. Savio Bazan.

Ponadto w szopce znajduje się pustynia z wielbłądem i trzema królami. U samej góry widzimy anioła stojącego na chmurze, który ogłasza radosną nowinę. Po prawej stronie szopki natomiast pojawia się wodospad, młyn oraz dwóch franciszkanów, którzy piłują drewno przy ognisku.

- Same centrum szopki to grota w której znajduje się święta rodzina wraz ze zwierzętami. Nad głową pana Jezusa ukazują się promienie. Cała szopka to (jest zbudowana) imitacja specjalnie kładzionego i formowanego papieru także specjalnie malowanego - kończy pomysłodawca szopki.

Parafia powstała w 1950. Opiekę duszpasterską nad nią - tak jak już zostało to wspomniane - sprawują Franciszkanie z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Świątynią parafialną jest natomiast pobernardyński kościół z XV wieku.

Nie przegapcie

Początki klasztoru bytomskiego łączą się z początkami samego zakonu w naszym kraju. Założony przez św. Franciszka z Asyżu Zakon Braci Mniejszych przez cały XIII wiek przeżywał ogromny rozkwit i nie inaczej było w Polsce.

Jako ciekawostkę można dodać, że św. Wojciech, który był m.in. misjonarzem, biskupem, zakonnikiem czy poetą, jest jednym z trzech głównych katolickich patronów Polski. Przez katolików jest uznawany również za patrona Czech, Prus, czasem również i Węgier.

Szopki bożonarodzeniowe powstały dzięki św. Franciszkowi z Asyżu. To on właśnie stworzył we Włoszech pierwszą stajenkę.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera