Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Piekarach kupił rowery dla sercowców

Iwona Makarska
Pięć monitorowanych rowerów do rehabilitacji kardiologicznej dostał szpital miejski w Piekarach Śląskich. To zasługa mieszkańców miasta

Szpital Miejski p.w. św. Łukasza w Piekarach Śląskich, który działa w ramach Piekarskiego Centrum Medycznego, otrzymał pięć monitorowanych rowerów do rehabilitacji kardiologicznej. Rowery kupione zostały z pieniędzy zebranych w ramach akcji 1 procent. Sprzęt oficjalnie przekazano 11 stycznia w Przychodni Rejonowej nr 1. Pomoże w rehabilitacji osób z problemami sercowymi.

5 monitorowanych rowerów do rehabilitacji kardiologicznej z „Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w Piekarach Śląskich":

Szpital w Piekarach kupił sprzęt z 1 procenta podatku [ZDJĘCIA]

Na rowerze sprawdzą w jakim stanie jest serce

Kwota, jaką szpital otrzymał za 2015 rok z akcji 1 procent, wyniosła ponad 76 tysięcy złotych. Okazało się, że ponad 1695 osób przekazało procent ze swojego podatku na zakup sprzętu medycznego dla piekarskiej placówki . Rowery i monitor kosztowały około 42 tysiące złotych. Pieniądze, które zostały także zostaną w najbliższym czasie dobrze zainwestowane.
Pacjent, który zaczyna trening na takim sprzęcie, podpięty jest za pomocą elektrod do systemu EKG. Można dzięki temu obserwować, jak pracuje jego serce – czy przyspiesza, zwalnia, a może pojawiają się jakieś skurcze.

– To trening interwałowy – wyjaśnia Maria Biedal, kierowniczka Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Piekarskiego Centrum Medycznego. Polega on na symulacji wjazdu i zjazdu ze wzniesienia. Odpowiednio dobrane obciążenie w odpowiednim czasie pozwala tak trenować serce, że raz ono przyspiesza, raz zwalnia i trening jest efektywny, a to z kolei zwiększa wydolność pacjenta – wyjaśnia Maria Biedal, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Piekarskiego Centrum Medycznego.

Aby pacjent został zakwalifikowany do rehabilitacji kardiologicznej, najpierw musi zgłosić się do rejestracji Przychodni Rejonowej nr 1 i wypełnić dokumenty. Następnie pielęgniarka wydaje zlecenie na badania laboratoryjne i i czynnościowe typu EKG, pomiar masy ciała, wzrostu, BMI. Po uzyskaniu wyników badań, chory kierowany jest do kardiologa, który decyduje o tym, czy pacjent powinien skorzystać z rehabilitacji, czy też nie.

– Program skierowany jest do osób, które mają kłopot z sercem lub uważają, że mogą go mieć, bo np. występuje on w rodzinie – tłumaczy dyrektor Piekarskiego Centrum Medycznego Jolanta Luksa-Pydych. Są tacy, którzy po wstępnej diagnostyce od razu muszą być leczeni. Inni, borykający się już z chorobami kardiologicznymi, mogą podjąć rehabilitację . Pacjenci są żywo zainteresowani możliwością skorzystania z takiego sprzętu. – Cieszę się, że szpital kupił nowy sprzęt. Mam ukończone 60 lat i badam się regularnie, kontroluję serce – mówi Eugeniusz Gzel, pacjent z Piekar.

Ćwiczenia wzmacniające mięsień sercowy, obejmują także gimnastykę. – Podczas treningu na monitorowanych rowerkach, obserwujemy pracę serca, natomiast gimnastyka lecznicza pozwala pacjentom trenować oddychanie, z którym często mają problem i zrelaksować się – mówi Maria Biedal. – Uczymy pacjentów, jak mierzyć tętno, ciśnienie, interpretować wyniki, które uzyskują, pokonywać wysiłek i kiedy odpoczywać – dodaje. Każda pięcioosobowa grupa pacjentów przychodzi na rehabilitację kardiologiczną czyli na około dwugodzinne zajęcia, cztery razy w ciągu dwóch tygodni.

Trwa wyposażanie nowego budynku

Szpital, pieniądze na sprzęt przekazane od mieszkańców miasta, dostaje już od kilku lat. W 2014 roku za ok. 100 tys. zł kupiono cztery kardiomonitory ze stacją bazową. Na początku czerwca 2016 r. placówka wyposażyła oddział ginekologii i położnictwa w stanowisko do pielęgnacji noworodków warte ponad 15 tys. złotych. Udało się je kupić też dzięki mieszkańcom, którzy włączyli się w społeczną akcję „Babcia Mama Wnuk”.

Przypomnijmy, że zakończyła się budowa nowego budynku piekarskiego szpitala. To II etap rozbudowy piekarskiej placówki . Ma być nowoczesna : z profesjonalnym personelem i najlepszym sprzętem. Szacowany koszt zakupu sprzętu to około 30 mln zł. – Jak zakupimy sprzęt i lekarze będą mogli przy jego pomocy leczyć , powiemy , że szpital jest gotowy – mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes PCM. Pierwsi pacjenci do nowego szpitala mają być przyjmowani na początku drugiego kwartału 2017 r. Trzeci etap robót, to m.in. zagospodarowanie terenu wokół placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!