Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital wojewódzki w Częstochowie wciąż nie ma kontraktu na karetkę neonatologiczną

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Szpital wojewódzki w Częstochowie wciąż nie ma kontraktu na karetkę neonatologiczną
Szpital wojewódzki w Częstochowie wciąż nie ma kontraktu na karetkę neonatologiczną arc
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie od kilku lat nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na karetkę neonatologiczną. Chcąc ratować życie ciężko chorych noworodków placówka musi korzystać z karetek zewnętrznych. Jednak - jak na razie - nic nie wskazuje na to, aby szpital chciał zmienić tę sytuację.

Szpital wojewódzki w Częstochowie wciąż nie ma kontraktu na karetkę neonatologiczną

Przypomnijmy, sprawa kontraktu na obsługę specjalistycznej karetki dla noworodków powraca jak bumerang, co kilka lat. Od 2014 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie takowego nie miał. Przed utratą kontraktu, w 2013 roku, karetka "N" wyjeżdżała aż 250 razy niosąc pomoc najmniejszym pacjentom.

Kolejne próby odzyskania kontraktu kończyły się fiaskiem. Konsekwencje takiego stanu rzeczy odczuwała cała północna część województwa śląskiego. Karetka z Parkitki była jedynym tego typu zespołem ratowniczym, który obsługiwał powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski i lubliniecki, a także południowe gminy województwa łódzkiego. Pozwalała na znacznie szybszy transport wymagających natychmiastowej pomocy noworodków i wcześniaków.

Ostatecznie jednak po czterech latach walk - w 2018 roku - Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie przyznał Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie kontrakt na obsługę specjalistycznej karetki dla noworodków. Do tego czasu na obsługę karetki szpital wydawał z własnych środków ponad milion złotych rocznie. Po dwóch latach władze szpitala same zrezygnowały z "N" i wypowiedziały kontrakt. Powód? Brak wystarczającej liczby personelu medycznego.

Władze szpitala będą analizować sprawę

Władze szpitala już się jednak zmieniły, a kontaktu jak nie było, tak nie ma. Fakt posiadania karetki oznacza krótszy czas oczekiwania na pomoc medyczną i transport do ośrodków o najwyższym poziomie referencyjności m.in. dzieci z ciężkim niedotlenieniem. Tego rodzaju pojazd składa się przede wszystkim z nowoczesnej aparatury medycznej - między innymi z inkubatora, a także respiratora i defibrylatora.

Przedstawiciele "Parkitki" twierdzą jednak, że w razie potrzeby, pomoc małym pacjentom zapewniona jest niemal natychmiast.

- Karetka "N" jest dostępna natychmiast po wysłaniu ze szpitala informacji o zapotrzebowaniu. Jednak znaczna większość transportów to transporty planowane - mówi Agnieszka Sanojca, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Z informacji przekazanych przez szpital wynika, że zapotrzebowanie na "N" jest obecnie... niewielkie.

- Zapotrzebowanie jest na poziomie 2-3 transportów w miesiącu, większość z nich to transporty na planowe zabiegi w innych podmiotach leczniczych - twierdzi rzecznik placówki.

Czy jest szansa, że częstochowski szpital mimo wszystko będzie starał się o kontrakt na karetkę neonatologiczną z Narodowym Funduszem Zdrowia? W kontekście wzrostu liczby przedwczesnych porodów ta może okazać się niezbędna.

- Zarząd szpitala będzie analizował tę sprawę - kwituje krótko Agnieszka Sanojca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera