Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szyb wentylacyjny w KWK Pniówek głębszy o ponad dwieście metrów. Pogłębiano go niecałe cztery lata. Zapewni bezpieczeństwo i dostęp do węgla

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pogłębianie szybu na "Pniówku" trwało niespełna cztery lata.
Pogłębianie szybu na "Pniówku" trwało niespełna cztery lata. Dawid Lach/JSW
Będzie bezpieczniej, taniej, a w przyszłości o wiele łatwiej będzie dotrzeć do głębszych pokładów węgla. To korzyści wyliczane przez Jastrzębską Spółkę Węglową w związku z pogłębieniem szybu IV wentylacyjnego KWK Pniówek. Przez niespełna cztery lata prac, szyb pogłębiono o ponad dwieście metrów.

Szyb wentylacyjny w KWK Pniówek głębszy o ponad dwieście metrów. Pogłębiano go niecałe cztery lata. Zapewni bezpieczeństwo i dostęp do węgla

O blisko 270 metrów pogłębiony został szyb IV wentylacyjny w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Pniówek. W kopalni zakończyły się prace związane z jego rozbudową.

Jak wyjaśniają w JSW, dla kopalni Pniówek pogłębienie szybu wentylacyjnego było jedną z ważniejszych inwestycji przeprowadzonych w kopalni w ostatnim czasie. - Dzięki niej, kopalnia będzie mogła bezpiecznie kontynuować rozbudowę poziomu 1000 jej zachodniej części, a w przyszłości rozpocząć budowę poziomu 1140 - tłumaczą przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nie przeocz

Pogłębienie szybu znaczenie będzie miało jednak nie tylko w przeszłości, ale już teraz robi różnicę w codziennej pracy górników pod ziemią. - Zakończenie drążenia szybu IV oznacza dla kopalni Pniówek bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację pokładów węgla koksowego zalegających w zachodniej części kopalni - przyznaje Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.

Wykonane prace pozwoliły również na zniwelowanie wielu zagrożeń, jakie górnicy spotykają pod ziemią, w tym te związane ze śmiercionośnym metanem. Jeszcze przed zakończeniem prac związanych z pogłębianiem szybu, w kopalni rozpoczęto likwidację wielokilometrowych wyrobisk, którymi odpowietrzano "dół".

- Skrócenie dróg wentylacyjnych przyczyniło się do uproszczenia sieci wentylacyjnej. To w znacznym stopniu przyczyniło się do obniżenia poziomu zagrożenia metanowego oraz klimatycznego w rejonach eksploatowanych ścian - zauważa Marcin Mikołajczyk, który dodaje, że oprócz poprawy bezpieczeństwa, prostsze sieci wentylacyjne oznaczają dla kopalni obniżenie kosztów związanych z utrzymywaniem wyrobisk.

Szyb IV wentylacyjny KWK Pniówek pogłębiano przez niespełna cztery lata. Prace ruszyły jeszcze w 2017 roku. Wykonywano je dwoma etapami. Najpierw, z początkowego poziomu 705 metrów szyb pogłębiono do 855 metrów, a następnie został on pogłębiony o kolejne ponad sto metrów do poziomu 969 metrów.

- Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w tę trudną, specjalistyczną robotę. Udało nam się zakończyć prace zgodnie z planem - zwrócił się do pracujących przy pogłębianiu szybu na Pniówku górników, Marcin Mieszczak, p.o. prezesa zarządu PBSz (Przedsiębiorstwa Budowy Szybów - przyp.red), który podkreślił, że na przeszkodzie nie stanął nawet fakt prowadzenia prac w trudnym czasie pandemii COVID-19.

Zwieńczeniem pogłębiania szybu, który wykonywali przedstawiciele PBSZ S.A i PPG „ROW-JAS” było wydanie dyrektorowi technicznemu "Pniówka" specjalnego meldunku o wykonaniu zadania, który następnie włożono do metalowej tulei i zabetonowano na jego dnie.

Jak informuje JSW, szyb IV wentylacyjny KWK Pniówek jest szybem wydechowym i odprowadzane jest nim powietrze m.in. z partii K-3, C, N-2, N-1, K-1.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera