Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Wnuk: Dzisiaj nastroje są minorowe, pod koniec roku powinno przyjść ożywienie

Tadeusz Wnuk
archiwum prywatne
Z Tadeuszem Wnukiem, prezydentem Śląskiej Izby Budownictwa, rozmawia Mariusz Urbanke.

Premier ogłosił koniec kryzysu. Dotyczy to też budownictwa?
Część członków naszej Izby sygnalizuje, że koniunktura ulega lekkiej poprawie. Jednak w porównaniu z okresem boomu inwestycyjnego sprzed Euro 2012, branża budowlana nadal znajduje się w okresie kryzysowym. W roku 2012 upadło ponad 270 spółek budowlanych. W pierwszej połowie br. zbankrutowało kolejnych 106 firm, a wśród nich pięć należących do naszej Izby. Produkcja budowlano-montażowa do końca czerwca zmniejszyła się o 21 procent.

Kiedy będzie lepiej?
W budownictwie, jak w całej gospodarce, mają miejsce cykle koniunkturalne. Dzisiaj nastroje są jeszcze minorowe. Sądzimy jednak, że już pod koniec roku powinno przyjść większe ożywienie inwestycyjne. Wraz z perspektywą Unii Europejskiej na lata 2014-2020 powinny się pojawić kolejne inwestycje.

Czy jednak znów bariery biurokratyczne nie pokrzyżują wielkich planów?
To istotnie kluczowa kwestia. Z inicjatywy także naszych środowisk budowlanych, podjęte zostały przez rząd zmiany legislacyjne dotyczące planowania przestrzennego, prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych, które są jednak długotrwałe, żmudne, wielokrotnie konsultowane. Jak słusznie zwracają uwagę przedsiębiorcy, obecnie znacznie większe znaczenie ma więc praktyka stosowania obowiązującego prawa przez administrację państwową i samorządową. Nie kwestionując zasadności wzrostu kadr administracyjnych ze 158 tysięcy w 1990 roku do 430 tysięcy obecnie, zapewne z tytułu ułomności procesu stanowienia prawa, partnerzy inwestycyjni, jak i zwykli obywatele, mają prawo oczekiwać na kompetentną obsługę i sprawność działania. Ta praktyka jest jednak bardzo zróżnicowana. Opowiadamy się więc za reformowaniem działań administracji, doskonaleniem procedur i metod zarządzania, promowaniem dobrych praktyk. Nieprzypadkowo więc o tych właśnie barierach o charakterze administracyjnym, a także finansowym i organizacyjnym chcemy w pierwszej kolejności debatować podczas V Śląskiego Forum Inwestycji, Budownictwa, Nieruchomości, które jest przedsięwzięciem składowym Europejskiego Kongresu MŚP.

Obecnie prawo budowlane hamuje rozwój gospodarczy – czy zgadza się pan z tą oceną?
W pełni. W trakcie poprzednich naszych konferencji wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że obecnie obowiązująca ustawa jest zdezintegrowana głównie jako następstwo już ponad 90 zmian. Właśnie z tego między innymi powodu Polska w rankingu „Doing Business 2013” zajmuje ciągle 160. miejsce na 180 badanych państw w kategorii „Pozwolenie na budowę”. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, procedura ta powinna trwać do 30 dni, a w sprawach złożonych do 60 dni. Według Banku Światowego w Polsce zajmuje ona 180 dni. Informację tę podaje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w uzasadnieniu rządowego projektu założeń zmiany prawa budowlanego. Będą one także tematem naszej konferencji w dniu 18 września br. Założenia te przewidują między innymi zniesienie pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych i zastąpienie ich zgłoszeniem wraz z projektem budowlanym, a także uproszczenie wielu innych procedur. Organizacje pozarządowe budownictwa, w tym także z naszego regionu, będą konsultować ten projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera